Authority

Authority jest grupą superbohaterską, która zadebiutowała w komiksie „The Authority #1” z 1999 roku. Twórcami ugrupowania są Warren Ellis i Bryan Hitch.

Kim są Authority?

Authority są grupą superbohaterską na miarę odpowiednika „Ligi Sprawiedliwości”. Większość członków pochodzi z rozwiązanej grupy Stormwatch, której zadaniem było ochrona ludzkości przed złem – grupa została rozwiązana z powodu finansowych i od tego czasu jej byli członkowie pozostawali nieaktywni z wyjątkiem Christine i Jacksona, którzy prowadzili biuro doradcze do spraw bezpieczeństwa nadludzkiego i wywiadu przez ONZ.

Liderką Authority jest Jenny Sparks potrafiąca zamienić się w energię elektryczną i kontrolować ją. Jenny jest duchem XX wieku – po wybiciu nowego wieku umiera, a na jej miejsce wchodzi nowa istota. Ponadto w drużynie znajdują się:

 • Shen Li-Min jako Swift posiadająca skrzydła i ostre pazury;
 • Angela Spica jako Mechanik (Engineer), która zastąpiła krew nanocieczą pokrywającą jej ciało na życzenia, za jej pomocą potrafi również tworzyć różne konstrukcje;
 • Midnighter będący swego rodzaju odpowiednikiem Batmana – wyszkolony w boju przez Henry’ego Bendixa. Zmodyfikowany genetycznie żołnierz wyspecjalizowany w walce ze zdolnością do opracowania setek scenariuszy walki mogąc tym samym przewidzieć ruch przeciwnika;
 • Apollo czyli Bóg Słońca czerpiący energię z jego promieni, swego rodzaju odpowiednik Supermana;
 • Jack Hawksmoor łączący się z miastami dzięki czemu może się po nich teleportować, kontrolować jego strukturę oraz czerpać moc;
 • Jeroen Thornedike jako Doktor czyli kolejna inkarnacja szaman zdolnego do komunikowania się z poprzednikami i czerpania od nich mocy/wiedzy.

Pierwsza misja Authority

Długą nieobecność grup superbohaterskich wykorzystał Kaizen Gamorra, władca wyspy Gamorra. Przed dwa lata wyhodował setki metaludzi łącząc geny zmarłej matki i braci (osobiście ich zamordował). Zgromadził siły, żeby zadbać światu potężną ranę po tragedii jakiej doznali setki jego ludzi przez grupę Stormwatch mordując ich podczas transakcji na wyspach Brytyjskich. Atak rozpoczął od masakry z Moskowie. To właśnie ten akt terroryzmu zwrócił uwagę Jenny Sparks, która postanowiła namierzyć złoczyńców i podjąć odpowiednie środki. Niestety nie udało im się uprzedzić drugiego ataku skierowanego w Londyn – miasta, z którego pochodzi liderka Authority. Superbohaterowie błyskawicznie odpowiedzieli na atak dzieląc się obowiązkami. Największe siły wroga zostały uśmiercone przez współpracę Apolla i Jenny – Apollo zniszczył most zrzucając kilkudziesięciu wrogów do rzeki, a Jenny pod postacią błyskawiczny zaatakowała ich w wodzie natychmiast uśmiercając. Wróg wycofał się, ale przeprowadzone zniszczenia wystarczyły mu do oznakowania miasta. Apollo ruszył za jednym z uciekających przeciwników, co doprowadziło go do wyspy Gamorra. Jednak nie mógł do niej się dostać poprzez pole siłowe chroniące wyspę.

Authority odkryło, że Kaizen atakuje trzy wybrane miasta, żeby wyryć na ziemi symbol swojego rodu. Wniosek naprowadził ich na ostatnie cel ataku jakim był Nowy Jork. Atak udało się odeprzeć zanim zniszczenia zebrały potężne żniwo. Tym razem to Doktor odegrał znaczącą rolę – po uwolnieniu energii zamienił setki wrogów w ostrza, a potem przekształcił je w drzewa rozsiane po przedmieściach Nowego Jorku. W czasie ataku Midnighter dostał się na wyspę i skonfrontował bezpośrednio z wrogiem. Dotarł do fabryki, gdzie na bieżąco produkowano kolejne oddziały metaludzi. Nie mając lepszego pomysłu na zniszczenie fabryki, przywołał Transport (czyli bazę Authority w postaci „żywego” statku) i starł bazę wroga z powierzchni ziemi nie baczając na miejską ludność.

Kolejne zmagania

Authority na swojej drodze miało również zagrożenia pochodzące z alternatywnych światów. W ich drugiej misji musieli odeprzeć atak pochodzący z alternatywnej ziemi nazwanej Sunącym Albionem. Atak prowadzony przez Regisa, którego celem jest przedłużenie swojego gatunku za wszelką cenę – uważa, że podbój ziemi da im zasoby do masowych gwałtów skutkujących nowym potomstwem. Pierwszy atak udało się odeprzeć Authority w dużej mierze dzięki Apollo. Bóg słońca wyczerpał moce, dlatego musiał przez jakiś czas podładować się. Interwencja obrońców zwróciła uwagę przeciwnika na ich bazę, do której łatwo przeniknęli i przeprowadzili atak kawalerii konnej. Authority udało się odeprzeć atak i w następstwie przeprowadzić kontratak na alternatywnej ziemi. Ich działanie zebrało potężne żniwo, ponieważ Doktor wywołał powodziowe kataklizmy rujnujące całe miasta.

Pomiędzy drugą a trzecią misją pojawiło się crossoverowe odparcie inwazji kosmicznej. Krótka historia pełniąca rolę crossoveru z „Planetary”, gdzie druga ekipa badała źródło pochodzenia obcej cywilizacji. Siły wroga zostały uśmiercone dzięki interwencji Jacka Hawskmoora, która przejął kontrolę nad ogromnym miastem i zrobił w nim wyrwę, do której spadły wszystkie siły wroga i zakopane mieściną.

Większy poziom zagrożenia odnotowali podczas trzeciej misji. Na ziemię wrócił pierwotny władca, który lata temu opuścił ją. Obca, pierwotna forma życia uważa obecne warunki na ziemi za toksyczne, również ludzi i postanawia ich wymazać przeprowadzając potężny atak. Authority zlokalizowało serce wroga na pobliskiej planecie i udali się tam ze swoim Transporterem – Mechanik podłączyła się do serca pojazdu, żeby nakłonić go do tak dalekiej podróży. Bez większych oporów weszli do środka planety, gdzie artylerią Transportera musieli odeprzeć obronę antyciał. Dotarli do mózgu i Jenny usmażyła go korzystając z pełni swoich mocy. Akt jej mocy równał się z ostatnią chwilą życia – jak się okazało w trakcie tej misji, Jenny otrzymała moce połączone z zachowaniem wieku, ale tylko na pełne stulecie, po jego przekroczeniu od razu opuściły ją siły życia. Wraz ze śmiercią Jenny rodzi się nowy duch XXI czyli Jenny Quantum.

Nowe przywództwo

Jack Hawskmoor objął dowództwo po śmierci Jenny Sparks. Drużyna zaczęła ingerować w sprawy polityczne. Głośną medialnie interwencją było mieszanie się w politykę Azji Południowej, gdzie bohaterowie wyswobodzili tamtejszą ludność z rąk dyktatorów łamiących podstawowe praca człowieka – wymordowali większość ludzi u władzy pozostawiając jedną osobę przy życiu mającą nieść wiadomość. Ocaleni zostali zabrani do Transportera, gdzie mieszkali przez następne miesiące jako uchodźcy. Działania Authority zaczęły wywoływać różne nastroje na całym świecie, co zwróciło uwagę bardziej postawionych osób – ufundowali oni badania nad bronią, która miała zgładzić ich (o tym trzy akapity niżej).

Duch tysiąclecia odrodził się w nowym ciele – Jenny Quentum jest celem doktora Jacoba Krigsteina, który buduje własną drużynę superbohaterów do osiągnięcia celów modernizujących świat. Ścierało się to z celami Authority chcący zapewnić dziewczynce opieką do czasu aż dojrzeje i będzie mogła pełnoprawnie dołączyć do grupy. Sojusznicy Jacoba odebrali Jenny Doktorowi próbując skryć ją w świecie Szamanów. Authority namierzyło kryjówkę Jacoba i siłą odebrali mu Jenny. Nie uśmiercili jednak przeciwnika, a zaproponowali mu dołączenie do szeregów Authoriy. Dostrzegli potencjał w jego pomysłach i umiejętnościach chcąc dać mu szansę do pracowania nad nimi w dobrej wierze.

Ziemia zbuntowała się. Po wcześniejszej interwencji kosmicznego „Boga” stwierdziła, że rasa ludzka jest pasożytem i należy ję eksterminować zmieniając kataklizmami warunki przyrodnicze. Dochodzi do całej masy sztormów, tornad, tsunami niszczące miasta, zabijające tysiące ludzi. Authority widzą tylko jedną możliwość rozwiązania problemu – poprzedni Doktor torturowany przez Midnightera ujawnia, że odwrócenie biegunów magnetycznych może rozwiązać problem. Tylko on jest w stanie to wykonać, dlatego obecny Doktor oddaje mu swoją moc na jedną godzinę. Przez ten czas próbuje zabić Authority, co finalnie nie udaje mu się tracąc kontrolę nad swoimi zdolnościami, kiedy zdał sobie sprawę znaczenie bycia pełnym oświeconym. Po upłynięciu godziny uśmierca go Apollo, a stan rzeczy na świecie wraca do „normalności”.

Liderzy Państw skrzyknęli się, żeby unicestwić Authority. Wyłożyli grube pieniądze na stworzenie Setha – zmutowanego potwora posiadającego moce zdolne zgładzić Authority. Uśmierca całą drużynę z wyjątkiem Midnightera i Jenny. Następcy Authority nie mieli długiego stażu – dzierżyli te same moce co oryginalni z wyjątkiem cech charakterów. Nowe Authority nie miało na swoim koncie heroicznych czynów. Woleli udzielać się w telewizji, żeby szlifować swój wizerunek jako czysta moralnie gruba, gdzie rzeczywistość była zupełnie inna – wulgarni, niewyżyci, mordowali bez celu, chętni gwałcili. Jednak oryginalne Authority nie umarło. Liderzy Państw wyprali im głowy sprowadzając do zwykłego, ludzkiego poziomu. Żyli nie pamiętając dawnego życia. Program zaczął jednak wygasać, a Midnighter wyszedł z cienia – osobiście włamał się do Transportera i uwolnił Apolla więzionego przez ten czas i stale torturowanego. Odrodzone, oryginalne Authority uśmierciło następców oraz Setha. Odzyskali dawną pozycję, a historia zakończyła się ślubem Apolla i Midnightera, którzy zdecydowali się na adopcję Jenny.

Superman i Authority?!

Superman postanawia interweniować w sprawy dziejące się na Warworld Mongula – podejmuje się walki z tamtejszym niewolnictwem. Nie jestem w stanie podjąć samotnej walki z tyranem, ponieważ jego moce zaczynają wygasać. W tym celu tworzy nową inkarnację Authority w składzie, której znajdują się: Apollo, Midnighter, Natasha Irons, Enchantress, Lightray i Manchester Black obejmujący rolę przywódcy. Proces rekrutowania członków jest zakłócony przez Brainiaca i Ultra-Humanite, którzy atakują Supermana oraz Lightray. Siły wroga nie stanowiły większego problemu. Authority uporało się z nimi, a następnie skorzystało ze statku kosmicznego, żeby trafić do Świata Wojny.

Popularni członkowie Authority

Authority zmieniało skład na przestrzeni lat. Wśród najpopularniejszych członków wskazujemy:

 • Jenny Sparks
 • Apollo
 • Midnighter
 • Swift
 • The Engineer
 • Jack Hawksmoor
 • Doctor