Birds of Prey (Ptaki Nocy)

Birds of Prey zadebiutowało w komiksie „Black Canary/Oracle: Birds of Prey #1” z 1996 roku. Twórcą grupy jest Chuck Dixon.

Kim jest Birds of Prey?

Początki drużyny sięgają duetu Black Canary i Oracle (Barbara Gordon). W Rheelasii podczas ceremonii otwarcia nowego kompleksu przemysłowego dochodzi do eksplozji. Black Canary, superbohaterka, po udanej konfrontacji z grupą mężczyzn próbujących ukraść jej samochód, otrzymuje zlecenie od Oracle. Na lotnisko udaje się taksówką, gdyż jej auto zostało skonfiskowane. Na przyjęciu poznaje Nicka Devine’a, który zatrudnia ją do ochrony po ataku terrorystów. Nick planuje budowę tamy w Bwundzie. Black Canary, będąc w Bwundzie, odkrywa, że tamę sabotuje Lynx na zlecenie Nicka. Mimo próby interwencji, Black Canary zostaje pokonana, a tamę niszczą, powodując śmierć wielu ludzi. W Anglii, po ponownej konfrontacji z Lynx i Nickiem, Black Canary powstrzymuje się przed zabójstwem Nicka dzięki interwencji Oracle, który wzywa na miejsce policję. Oracle ma dla Black Canary kolejne zadanie – rozbicie sieci handlu ludźmi w Santa Prisca.

Skład drużyny poszerzył się o Huntress wraz z początkiem runu Gail Simone. Black Canary wpada w pułapkę zastawioną przez Savanta. Ważnym elementem tej historii jest żądanie Savanta dotyczące odkrycia prawdziwej tożsamości Batmana. Mimo trudności, Huntress i Canary pokonują przeciwników i tworzą zespół. Simone podkreśla unikalne relacje między postaciami, zwłaszcza wzajemne szacunek i zaufanie między Babs a Dinah. W jednym z wątków, rząd USA próbuje zidentyfikować Oracle, co prowadzi do kolejnej interakcji z Huntress. Chociaż Huntress i Oracle mają skomplikowaną historię, Black Canary przekonuje Oracle, by zatrudnić Helenę na stałe. Relacje między nimi komplikują się, gdy Huntress odkrywa manipulacje Oracle, co prowadzi do jej tymczasowego odejścia, choć później wraca. W miarę rozwoju serii, skład drużyny ewoluuje, z Huntress i Lady Blackhawk jako kluczowymi agentkami. Simone wprowadza też nowe postacie, takie jak Big Barda i Judomaster, podkreślając różnorodność i dynamikę drużyny.

Birds of Prey w New52

W nowej serii Barbara Gordon, po wydarzeniach z „Flashpoint”, dzięki implantowi odzyskuje sprawność nóg, choć zmaga się z PTSD. Dinah proponuje jej dołączenie do nowej drużyny, ale Barbara sugeruje zastąpienie jej przez Katanę. Do drużyny dołączają także Starling i Poison Ivy. Skład drużyny ulega zmianie po odejściu Poison Ivy i Katany. Drużynę wspomagają Condor i była zabójczyni Talon, Mary Turner, która po traumatycznych przeżyciach z II wojny światowej przyjmuje kryptonim Strix.

Współczesne przygody Birds of Prey


Dinah, znana jako Black Canary, tworzy nową drużynę Birds of Prey. Jej misją jest przeniknięcie na Themyscirę i wydobycie z więzienia Cynthie Lance, zwaną Sin, która jest siostrą Dinah. Do drużyny Dinah werbuje następujące postacie: Cassandrę Cain (Batgirl), Big Bardę, Zealot, Harley Quinn (na prośbę Cassandry) oraz Mię Mizoguchi, bohaterkę z przyszłości, która w swojej epoce jest znana jako Meridian. Pozostałe bohaterki zgodziły się dołączyć do misji po dowiedzeniu się o celu wyprawy. Początkowe opory były związane z rekrutowaniem Harley, ale Cassandra przekonała resztę do swojego punktu widzenia.

Popularni członkowie Birds of Prey


Skład Birds of Prey zmieniał się na przestrzeni lat. Wśród popularnych członków grupy wskazujemy:

  • Oracle/Batgirl (Barbara Gordon)
  • Black Canary
  • Huntress