Lucyfer

Lucyfer zadebiutował w „The Sandman #4” z 1989 roku. Twórcami postaci są Neil Gaiman, Sam Kieth, Mike Dringenberg i M. R. Carey.

Kim jest Lucyfer?

Lucyfer porzucił panowanie nad piekłem w „The Sandman”. Jako Pan Piekła przez 10 miliardów lat po buncie, Lucyfer manipulował demonami, dręczył śmiertelników i walczył z Niebem. Znużony stereotypami i uprzedzeniami o diable, a także własną rolą jako wiecznego władcy piekła, Lucyfer wypędza demony i dusze z piekła, przekazuje klucz do królestwa Morfeuszowi, a następnie wycofuje się na Ziemię, najpierw do Perth, a później do Los Angeles. W finale serii okazuje się, że piekło nie było karą, ale darem umożliwiającym Lucyferowi bycie jak najdalej od Boga, a jego cechy fizyczne nie zostały stworzone przez Lucyfera, lecz wytworzyły się wokół niego.

Seria komiksowa „Lucyfer”, napisana przez Mike’a Careya, skupia się na tytułowym bohaterze, który żyje według własnej woli i instynktów, prowadząc bar „Lux” w Los Angeles. Centralnym tematem jest wolna wola, przy czym Lucyfer staje w opozycji do predestynacji i Bożego panowania. Charakteryzuje się on jako manipulator i mistrz pułapek, unikający kłamstwa, ale rzadko wykazujący współczucie. Seria opowiada o jego próbie stworzenia konkurencyjnego wszechświata wobec Jahwe, co prowadzi do konfliktów z mistycznymi istotami i aniołami. „Lucyfer” łączy w sobie epickie historie fantasy z bardziej osobistymi narracjami, skupiając się na różnych systemach wierzeń i mitologiach, z ograniczoną obecnością postaci z serii „Sandman”.

Moce Lucyfera

Lucyfer jest jedną z najpotężniejszych postaci, wyposażoną w prawie wszechmocne zdolności, w tym kreowanie i zmienianie rzeczywistości, niemal wszechwiedzę, nieśmiertelność, manipulację czasem i przestrzenią, oraz kontrolę nad energią. Posiada również umiejętności telepatyczne i kontrolę umysłu, kształtozmienność, teleportację, oraz zaawansowane zdolności magiczne. Jest również wyjątkowo biegły w walce i zna wszystkie języki.