Mangi DC w Polsce

Luty tego roku to wyjątkowy czas, ponieważ Egmont zaczął wydawać japońskie mangi z bohaterami DC! Ruszyły dwie serie: jedna skupia się na Batmanie, druga na Jokerze. Czy warto zwrócić na nie uwagę? Oczywiście, że tak!

W „Batman. Pogromca Sprawiedliwości” śledzimy konfrontacje Batmana ze znanymi przeciwnikami (od Firefly po Deathstroke’a). Wszystkich łączy tajemniczy zleceniodawca. Pytania, kim jest i jaki ma cel, staną się kluczowe dla Nietoperza.

Manga łączy tradycyjne podejście (postacie z jego otoczenia, efektowne starcia, emocjonujące interakcje) z nowoczesnym kierunkiem (np. Batman w zbroi jak Iron Man czy Robin jako sztuczna inteligencja). Innowacje wniosły świeżość do przygód Batmana, otwierając możliwości eksploracji współczesnych problematyk (np. wady i zalety AI), co uczyniło Batmana bardziej realistycznym w kontekście technologicznego rozwoju naszego świata. Jednak niektóre aspekty, jak nielogiczne czasem decyzje Batmana (np. respektowanie kodeksu Batmana) czy powolny rozwój wątku okładkowego chłopca i mężczyzny (np. brak jasnych wskazówek o co tu chodzi) nieco osłabiły mój odbiór komiksu.

Joker. Operacja Specjalna” to szalona komedia. W tej historii Joker wrzuca Batmana do kotła z chemikaliami, które odmładzają go do postaci niemowlęcia. Joker, pragnąc spłatać światu figla, decyduje się wychować młodego Nietoperza na wzorowego obywatela. Każdy rozdział to nowe przygody w rodzicielstwie – od prób uśpienia niemowlęcego Batmana, aż po znalezienie dla niego miejsca w żłobku.

Komiks obfituje w liczne zabawne momenty, które sprawiły, że dawno tak się nie uśmiałem. Zabawne były reakcje Jokera, który balansuje między chęcią wybuchu złości, a rozważnym i dojrzałym podejściem do sytuacji, co prowadzi do wielu absurdalnych scen. Komiks porusza wiele kwestii rodzicielskich, w których można odnaleźć cząstkę siebie, a całość wzbogacają przemyślenia bohatera, jakie mogą pojawić się w głowie rodzica. Postacie z otoczenia Jokera (np. Johnny Frost) są wprowadzone w przemyślany sposób – ich obecność eksponowała cechy Jokera i otwierała kolejne okazje dla jego nowej roli. Całość zapewnia luźną i szaloną zabawę, pod warunkiem otworzenia się na koncepcję.

Dziękuję wydawnictwu Egmont za przekazanie recenzenckich mang. Wydawnictwo nie miało wpływu na moją opinię i recenzję.