Man-Bat (Kirk Langstrom)

Man-Bat zadebiutował w komiksie „Detective Comics #400” z 1970 roku. Twórcami postaci są Frank Robbins, Neal Adams i Julius Schwartz.

Kim jest Man-Bat?

Doktor Kirk Langstrom, ekspert w chiropterologii, opracowuje serum dające ludziom zmysł sonaru nietoperzy. Po jego użyciu, staje się hybrydą człowieka i nietoperza, wpływając negatywnie na jego zdrowie psychiczne. Jego transformacja prowadzi do działań szkodliwych dla Gotham, zanim Batman przywraca go do normalności. Langstrom i jego żona Francine, która również poddała się transformacji, mają dwójkę dzieci, z których jedno rodzi się z chorobą i jest leczone serum.

Langstrom pojawia się w różnych historiach komiksowych, w tym „Infinite Crisis” i „Year Later”, gdzie Talia al Ghul grozi jego żonie, wymuszając na nim przekazanie formuły. W „Gotham Underground”, Man-Bat zostaje zatrzymany przez Oddział Samobójców, a Francine pracuje w „Batman and the Outsiders” jako doradca techniczny. W „Final Crisis”, Langstrom staje się Usprawiedliwiającym i atakuje szwajcarską siedzibę Checkmate. Podczas „Battle for the Cowl”, zmaga się z koszmarami i poszukuje zaginionej żony, a w „Blackest Night” stara się walczyć z własną przemianą. W „Batgirl”, kontrolowany przez Kalkulatora, staje się techno-zombiem, a w fabule „Collision” z serii „Red Robin” chroni Julie Madison przed zabójcami Ra’s al Ghula.

Współczesne przygody Man-Bata

Historia Kirka Langstroma, twórcy serum Man-Bat, zostaje zrestartowana w New52. Serum pojawia się po raz pierwszy w „Detective Comics”, gdzie Langstrom i jego żona Francine pomagają Batmanowi stworzyć antywirus rozprzestrzeniający się w powietrzu, aby leczyć mieszkańców Gotham. Langstrom zamienia się w ostatniego Man-Bat w procesie. Pingwin Cesarski wykorzystuje później serum do wzmocnienia siebie.

W „Batman Inc.”, Langstrom twierdzi, że pracuje nad antidotum w aerozolu na serum. W innej historii, jest uzależniony od serum i martwi się, że może być odpowiedzialny za serię morderstw. W „Forever Evil”, Man-Bat zostaje zwerbowany przez Crime Syndicate of America. Ostatnie numery „Batman: The Dark Knight” ujawniają, że ojciec Kirka, Abraham, skorumpowany farmaceuta, wykorzystuje serum na bezdomnych. W „Doomsday Clock”, Man-Bat jest pokazywany jako część „Teorii Supermana”, a w „Harley Quinn Rebirth”, żona Langstroma zamienia Harleya i jego przyjaciół w Man-Bat, działając na zlecenie Pingwina. W końcu Langstrom dołącza do Justice League Dark.

Moce Man-Bata

Man-Bat uzyskuje swoje moce po zażyciu specjalnego serum. Do jego głównych zdolności należy lot dzięki nietoperzym skrzydłom, wzmożona siła fizyczna, wyostrzone zmysły w tym echolokacja, a także większa wytrzymałość i ostre pazury oraz zęby. Jego moce często wiążą się z utratą zdrowia psychicznego, co wpływa na jego zachowanie i kontrolę nad umiejętnościami.