Mr. Oz

Mr. Oz

Postać Mr. Oz’a została stworzona przez Geoffa Johnsa i Johna Romite Jr.

Mr Oz zadebiutował w komiksie Superman #32 – The Men of Tomorrow, rozdział 1: Ulysses” z 2014 roku. Od samego początku owiany jest tajemnicą. Praktycznie nic nie wiemy na jego temat. Po raz pierwszy ujrzeć go możemy podczas serii przygód Supermana i Ulyssesa. Oz obserwuje całość  akcji z ukrycia. Śledzi poczynania Supermana ze specjalnego monitoringu. Niewykluczone są powiązania pomiędzy Oz’em a Supermanem. Zakapturzona postać niejednokrotnie woła kryptończyka jego imieniem – Clark Kent i insynuuje, jakoby nauczył go woli walki.

Historia Mr. Oz’a

Świat nie jest świadom istnienia Oz’a. Pozory jednak mylą. Machinist ujawnia swoje powiązania z Oz’em podczas starcia z Supermanem. Antagonista rzuca słowem na temat planów współpracownika. Twierdzi, że tworzona jest broń, której zniszczyć nie zdoła nawet Superman.

Miss Janet jest drugą osobą bezpośrednio powiązaną z Mr. Oz. Kobieta pewnego dnia przekazała przesyłkę Clarkowi w Daily Planet. Na szczególną uwagę zasługuje nadgarstek Janet, na którym widoczny był symbol Oz’a. Prawdziwą zagadkę stanowiła dostarczona przesyłka. W środku znajdował się jedynie pusty notes. Wzbudził on wielkie obawy u Supermana, bowiem na okładce znajdował się charakterystyczny symbol, noszony przez członka Ligi Sprawiedliwych na klatce piersiowej.

Dalsze poczynania Mr. Oz’a śledzić możemy za czasów aktualnego “DC Rebirth. Obserwator wychodzi z ukrycia. Swoją obecność ujawnia pre-New 52 Supermanowi, który dotychczas ze swoją rodziną (żona – Lois Lane, syn – Jonathan Kent) w ukryciu przed światem. Dochodzi do krótkiego starcia między bohaterami. Oz zapewnia Supermana o jego przyjacielskich zamiarach po czym znika. Po krótkim epizodzie przychodzi czas na dalszą grę z ukrycia. Zakapturzony obserwator porywa Doomsday’a i Tim Drake’a, których umieszcza w specjalnie przygotowanych celach. Nikt nie wie, co ma to na celu. Intryga rośnie, kiedy przy celi Red Robina zobaczyć można kolejne cele. Kto w nich przebywa? Odpowiedź na to pytanie poznamy w dalszych historiach (artykuł będziemy aktualizować na bieżąco).

Kilka miesięcy później

Od kilku miesięcy światło dzienne ujrzała masa nowych faktów na temat Oza:

Mr Oz dłużej nie pozostaje w ukryciu. Opuszcza swą kryjówkę i ujawnia się Supermanowi. Okazuje się, że pod tajemniczym kapturem skrywa się Jor-El, ojciec Clarka. W ostatniej chwili został uratowany z eksplozji na Kryptonie. Tajemnicza siła porwała Jor-Ela i przeniosła go na ziemię. Ojciec Supermana trafił na tereny owiane wojną. Tam doznał pierwszego okrucieństwa ze strony ludzie. Później został przeniesiony do specjalnego więzienia, w którym to torturowany był i zmuszany do oglądania okrucieństwa ludzi.

Zło ludzkie odcisnęło się na Jor-Elu. Z tego względu zaczął sądzić, że ludzkość nie zasługuje na dar jakim jest Superman. Postanawia on zabrać syna i jego rodzinę do nowo odkrytego świata, w którym będą egzystować wraz z innymi istotami, ich pokroju.

Jor-El wywołuje na całym świecie masę katastrof, które mają odwrócić uwagę Clarka. W tym czasie dochodzi do rozmowy Jor-Ela z Lois, a następnie z Jonem. Mr Oz przekonuje wnuczka na swoją stronę. Stosuje w tym celu zastraszanie nadchodzącego końca świata ze strony tajemniczej siły, która wymaże wszelkie istnienie. Jor jest na tyle przerażony, że czym prędzej chce opuścić ziemie.