Batman Przyszłości (Batman Beyond)

Batman Przyszłości (oryginalnie “Batman Beyond“) jest animowaną serialową produkcją emitowanego w latach 1992-1995. Akcja serialu osadzona jest 50 lat po wydarzeniach z Batman: The Animated Series. Animowany serial opowiada o przygodach Terry’ego McGinnisa zastępującego Bruce’a Wayne’a na stanowisku Batmana. Produkcja łącznie liczy 52 odcinki podzielonych na 3 sezony. Średnia długość odcinka wynosi około 20 minut.

Batman Przyszłości: Sezon 1

Terry McGinnis, nastolatek uczęszczający do średniej szkoły, syn Warrena, który zginął w wypadku za którym stał gang Jokersów. Terry dochodzi do konfrontacji z nim, w której pomaga mu podstarzały Bruce Wayne. Nastolatek dociera nieco później do jaskini Batmana, gdzie wykrada strój i próbuje pomścić śmierć swego ojca. Mimo przeciwności Bruce’a, starzec przyzwala młodzieńcowi dzierżyć jego dziedzictwo. Co więcej, Bruce otacza opieką Terry’ego stając się dla chłopca mentorem. Terry staje się nowym Batmanem Beyondem, wymierzającym sprawiedliwość w Gotham. Kariera obrońcy Gotham nie jest dla Terry’ego komfortowa. Jako nastolatek musi wielokrotnie przekładać obowiązki nad swoje życie towarzyskie (oraz szkolne), co wielokrotnie odbija się na jego relacjach ze znajomymi.

W 1 sezonie produkcji na drodze Terry’ego staje kilkoro przeciwników. Jednym z nich jest gang Jokersów siejący zamęt na ulicach Gotham. Warto wspomnieć, że Terry ma przelotny romans z jedną członkinią gangu, który przez wielu porównywalny jest do relacji BatmanxCatwoman. Wspominając o przeciwnikach nie możemy zapomnieć o Dereku Powersie, który stoi za sprawą morderstwa ojca Terry’ego. Milioner stara się przejąć władzę nad firmą Wayne’a. Powers wykorzystuje firmę do prac nad biologiczną bronią, za którą przypłaca ciałem. 

Mimo iż historia rozgrywa się 20 lat po zakończeniu “Batman: TAS” nie brakuje tu znanych twarzy. Jedną z nich jest dawna Batgirl, która aktualnie sprawuje stanowisko komisarza GCPD. Barbara jest dodatkową drugą osobą (nie wliczając Bruce’a), który zna tożsamość nowego Batmana Beyonda. Pierwszą z nich jest natomiast Max Gibson, która pomaga Terry’emu podczas walki z przestępczością.

Batman Beyond – Sezon 2

W drugim sezonie Terry kontynuuje swoją walkę z przestępczością. Bez przerwy wspierany jest przez Bruce’a oraz Max. 2 sezon różni się jednak od 1 wpływem technologii u przeciwników. Terry musi pokonać m.in. przeciwnika wysługującego się technologią VR za pomocą której właściciel stworzył swoją rzeczywistość. Kolejnym wartym przytoczenia rozwiązaniem technologicznymi są “jajkowe bobasy”, które stanowiły element projektu szkolnego. Niewinny projekt przeradzał się do kontroli społeczeństwa.

Batman Beyond – Sezon 3

Trzeci, zarazem finałowy sezon, przyjmuje poważniejszy ton w stosunku do wcześniejszych. Jednym z przykładów jest starcie Terry’ego z Ligą Sprawiedliwych. Mimo otrzymania zaproszenia do grona herosów, okazuje się, że wśród nich znajduje się szpieg, wymierzający cele w pozostałych. Terry jako nowa twarz jest numerem jeden na liście podejrzanych. Chłopak nie tylko musi oczyścić siebie z zarzutów, ale przede wszystkim znaleźć sprawcę.

Na tym nie koniec poważniejszych problemów w tym sezonie. Pierwsze skrzypce odgrywa organizacja Kobra, która chce przejąć rządy nie tylko nad Gotham, ale i światem, przelewając swoją wiarę na świat. Co gorsza prawdziwi wrogowie kryją się wśród najbliższych Terry’ego.

Finałowy odcinek jest bardzo dobrym zwieńczeniem serii. Terry próbuje przekonać siebie do powierzenia swojej tajemnicy najbliższej mu osobie. Nim to czyni, przypomina sobie sytuację, w których specjalnie ujawnił swoją tożsamość. Dobre zamiary odbijały się jednak na bezpieczeństwie chłopaka. Co Terry postanowił? Przekonajcie się sami 😉