Monitor

Monitor zadebiutował na łamach „The New Teen Titans Vol. 1 #21” z 1982r, gdzie jednak nie ukazał się w prawdziwej postaci. Kolejno zagościł w „G.I. Combat #274” z 1985r, w którym pokazał swe oblicze, lecz nadal nie zaprezentował swej natury. Dopiero w wielkim crossoverze Wolfmana i Pereza dowiedzieliśmy się w pełni, kim jest ów potężny osobnik. Historia jego jest niełatwa do zrozumienia i skomplikowana.

Moce i zdolności

Monitor jest jedną z najpotężniejszych istot ze świata DC. Jest nieśmiertelny, posiada kosmiczną świadomość. Potrafi również zaglądać w przyszłość, teleportować się, zmieniać swój rozmiar i strukturę. Posiada też szerokie moce kreacji. Począwszy od nadawania mocy, po fizyczne byty.

Kim jest Monitor?

Trzynaście miliardów lat temu naukowiec imieniem Krona z planety Maltus pragnął ujrzeć początek wszechświata i przez to przyczynił się do powstania Multiwersum. Nawiązuje to oczywiście do fizyki kwantowej, ale to już temat na zupełnie inny artykuł. W jednym z tych uniwersów na planecie Oa narodził się Monitor. Był on fizycznym uosobieniem wszystkich wszechświatów, swoistym ich spoiwem. Mowa tu rzecz jasna o pozytywnej materii, co jest kluczową informacją, gdyż na w przeciwstawnym wszechświecie, na księżycu Qward początek miał Anty-Monitor, analogiczny odpowiednik świata antymaterii.

W końcu doszło do nieuniknionej walki między Monitorem i Anty-Monitorerm. Gdy starli się ze sobą, stracili przytomność i w takim stanie trwali dziewięć miliardów lat. W pewnym momencie Monitor wyczuł jednak, że jego przeciwnik się obudził. Doszło do tego w wyniku ingerencji podobnej do tej, której dokonał Krona. Tym razem sprawcą był niejaki Pariah, którego uniwersum zostało zniszczone przez Anty-Monitora. Naukowiec okazał się jednak przydatny Monitorowi w śledzeniu arcyłotra. Który tymczasem spopielał kolejne wszechświaty i tym samym powiększał swoją potęgę. Monitor badał sposoby walki z nim, lecz nie przeszkodziło mu to, aby skupić się na uratowaniu pewnej dziewczynki, którą od tej pory opiekował się i wychowywał na własnym statku. Na imię miała Lyla Michaels, później znana była jako Zwiastunka, która otrzymała potężne zdolności od swego mentora. W dalszym boju Monitor nie zawahał się podjąć radykalnych kroków jak wyposażenie ziemskich superzłoczyńców w zaawansowaną technologię. Zrobił to jednak, aby przetestować zarówno ich, jak i herosów, do nadciągającego starcia z Anty-Monitorem.

Gdy Fala Antymaterii zaczynała zbliżać się do głównej Ziemi, Monitor wysłał Zwiastunkę, aby podjęła się rekrutacji wyspecjalizowanej grupy herosów, których szczególne zdolności mogły przyczynić się do pokonania Anty-Monitora. Należeli do niej między innymi Solovar, Psiomon, Cyborg, Psycho Pirat i Firestorm. Mieli oni za zadanie pilnowania Widełek Wibracyjnych/Wież umieszczonych przez Monitora w różnych okresach, aby w pewnym momencie połączyć ocalałe Ziemię w jedną, zdolna odeprzeć Anty-Monitora. W międzyczasie Zwiastunka wysłana została na ratunek Alexandrowi Luthorowi Jr., synowi Luthora z Ziemi-3, gdzie nie był on łotrem, a największym herosem. Chłopiec miał być kluczową pomoc w chwili starcia. Gdy kobieta powróciła, jedno z jej wcieleń zostało zaatakowane i zainfekowane przez Cienie Anty-Monitora. W efekcie tego po scaleniu wszystkich jaźni zabiła ona swego opiekuna. Monitor okazał się jednak przewidujący i wykorzystał energię pozostałą po jego śmierci do stworzenia wymiaru, gdzie Ziemia-1 i Ziemia-2 mogły pozostać bezpieczne. Pozostawił też Zwiastunce wiadomość, iż ma nadzieję, że herosi z wielu światów zdołają pokonać Anty-Monitora, zanim oba świat przenikną się i tym samym zniszczą. Dziewczyna zdołała wciągnąć do wymiaru wykreowanego przez Monitora jeszcze trzy światy i z pomocą Pariaha, Alexandra Luthora Jr. i pozostałych herosów pokonała Anty-Monitora i za. Po całym zamieszaniu świadomość o istnieniu Monitora wyparowała z pamięci wszystkich, którzy się z nim spotkali.

Okazało się, że Monitor nadal istniał, lecz wyszedł z Kryzysu nie bez szwanku. Jedna z ran miała kształt Supermana z boskich metali. Będąc świadomym, iż nie jest już w stanie spełniać swoich obowiązków zaczął się dzielić. Pierwszym tak powstałym Monitorem był Dax Novu. Miał on nawet ukochaną Zillo Valę, a z ich związku narodził się Nix Uotan. Dax udał się kolejno w podróż po Multiwersum, by lepiej je zrozumieć. Z przerażeniem odkrył, iż Monitorzy to rasa pasożytów, żywiąca się opowieściami. Ten proces niszczył Multiwersum i gdy Dax ujawnił to reszcie swej społeczności, został uznany za szalonego i był przez nich unikany. Stał się Madrakkiem, nazywanym też Mrocznym Monitorem. Został zmaknięty a legendy o nim głosiły, iż nie należał on nawet do rasy Monitorów, a sam Dax Novu poświęcił życie w walce z nim. Tu pojawia się pewna zagadka. Czy Dax Novu to przedłużenie pierwszego Monitora, czy może tak zwany Overmonitor? Kim on z kolei jest?

W „Ostatnim Kryzysie” Grant Morrison podniósł całą sprawę z Monitorem do jeszcze większej skali. Okazało się, że Monitor, którego znamy, został stworzony niejako przez istotę znaną jako Overmonitor. Była ona bezcielesną i nieograniczoną istotą o wielkiej wyobraźni, której Multiwersum było jedynie pewnym aspektem. Aby lepiej je zrozumieć, wysłała ona sondę, by zbadać naturę i nawiązać kontakt z Multiwersum. W wyniku ogromnej złożoności i skomplikowania Multiwersum sonda podzieliła się na dwa odrębne byty- Monitora i Anty-Monitora, którzy zgodnie z fabułą „Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach” pozostali śmiertelnymi wrogami. Nowa rasa Monitorów żyła w świecie Nilu, otaczającym Multiwersum.

The New 52!/Odrodzenie

Myślicie, że to koniec? Nadeszło bowiem „The New 52!” a po nim „Odrodzenie”. W tym okresie dobrze nam znany pierwszy Monitor zostaje znaleziony żywy w jednej z jaskiń w Mrocznym Multiwersum. W odświeżonej wersji świata DC do Monitora i Anty-Monitora dołączył Kowal Światów. Cała trójka została stworzona przez potężną Perpetuę, supercelestiankę z Szóstego Wymiaru. Dalsze losy Monitora będą aktualizowane na bieżąco.