Savant

Savant zadebiutował w „Birds of Prey #56” z 2003r. Twórcami postaci sa Gail Simone oraz Ed Benes

Kim jest Savant?


Savanta poznajemy w serii „Birds of Prey” od Gail Simone. Spadkobierca potężnej sumy postanowił zostać samozwańczym mścicielem kopającym tyłki złym i zbierającym zasłużone pochwały. Niestety nie udało się. Savant dość kiepsko radził sobie z troską o innych. Zauważył to Batman i skutecznie zniechęcił go do dalszego działania. Savant obrał inny kierunek. Założył własną organizację specjalizującą się w szantażach, do której przyjął KGB.

Brian Durlin obrał za cel Batmana. Koniecznie chciał poznać jego tożsamość. Porwał Black Canary, żeby nakłonił Oracle do ujawnienia tajemnicy mściciela Gotham. Źle trafił. Oracle nawiązała współprace z Huntress, które odbiły Dinah i skopały tyłek Savanta.

Oracle okazała litość Savantowi. Postanowiła popracować nad jego rehabilitacją. Nawiązała z nim współpracę, która nie była łatwa. Problemem okazała się zawodząca pamieć Savanta. Niejednokrotnie płatała mu figle. Udowodnił to Calculator, który porwał Savanta chcąc dopaść Oracle. Przesłuchanie trwało znacznie krócej niż wydawało się Savantowi. Porywacz nie wyciągnął z niego żadnych informacji. Niekoniecznie z powodu lojalności. Ptaki Nocy odbiły Savanta. Ten dopuścił się aktu brutalności wobec Black Spidera, co przekreśliło jego dalszą współpracę z Oracle.

Przechodzimy teraz do miłosnego melodramatu – Savant został zamordowany przez White Canary. Zrozpaczony Creote obwiniał o to Oracle. Okazało się, że Savant sfingował swoją śmierć. Razem z Cretone porwali Oracle, żeby ujawnić światu jej tożsamość. W decydujacej chwili Savant zmienia swój cel. Chce popełnić samobójstwo. Odwodzi go od tego Cretone, który wyjawia mu swoje uczucia. Savant odwzajemnia je i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

Savant i Cretone dołączyli do Birds of Prey. Savant działał jako podwójny Agent. Szpiegował grupę dziewczyn na polecenie Kalkulatora. Wiedziała o tym Oracle, która zleciła Savantowi to samo w grupie Kalkulatora chcąc go dorwać.

Savanta ponownie spotykamy za czasów „New52”. Pojawia się jako jeden z rekrutów do Suicide Squad. Nie przeszedł pomyślnie próby. Zdradził grupę pod presja tortur. Niemniej widoczny jest później w składzie drużyny, której celem było złapanie zbiegłej Harley Quinn.

Umiejętności Savanta

Savant nie posiada nadprzyrodzonych zdolności. Jest bardzo inteligentny i obeznany w elektronice, choć pamięć go zawodzi. Świetnie radzi sobie w walce wręcz.