Barbara Gordon (Batgirl, Oracle)

Barbara Gordon zadebiutowała w komiksie „Detective Comics #359” z 1967 roku. Twórcami postaci są Gardner Fox i Carmine Infantino.

Kim jest Barbara Gordon?

Barbara Gordon jest córką komisarza policji w Gotham City. W debiutującej historii zaprojektowała kostium na styl Batmana i przyjmuje pseudonim Batgirl, aby uczestniczyć w balu charytatywnym dla policjantów. Na miejscu napotyka złoczyńcę Killer Motha atakującego Bruce’a Wayne’a, co daje mu szansę na ucieczkę i przemianę w Batmana. Killer Moth ucieka, ale Batman i Batgirl nawiązują kontakt. Następnego dnia Bruce otrzymuje groźbę od Killer Motha i konsultuje się z Dickiem Graysonem (Robinem), aby przygotować pułapkę. Tymczasem Barbara zdobywa rzadką książkę, którą chce sprzedać Bruce’owi, ale kiedy przybywa do jego domu, znajduje manekin zamiast prawdziwego Bruce’a, a Killer Moth ucieka. Batgirl nieświadomie pokrzyżowała plany Batmana i Robina, ale zostawia lokalizator na pojeździe Killer Motha.

Batman i Robin śledzą złoczyńców do ich kryjówki, ale wpadają w pułapkę grawitacyjną. Batgirl, dzięki magnetycznym butom, unika pułapki i pomaga im się uwolnić. Ostatecznie, po wspólnej walce, bohaterowie pokonują Killer Motha i dostarczają go do więzienia, zastanawiając się, czy kiedykolwiek znowu spotkają Batgirl. Kryzys na Nieskończonych Ziemiach historię Barbary Gordon. Po restarcie, Barbara stała się przybraną córką Jima Gordona, a jej wcześniejsze przygody z Supergirl zostały przypisane Power Girl. Pomimo tych zmian, Barbara Gordon pozostała ważną postacią w uniwersum DC, ze zmienioną rolą i historią.

Barbara Gordon jako Oracle

Barbara Gordon zostaje sparaliżowana po strzale oddanym przez Jokera, co skutkuje utratą możliwości chodzenia. Pod wpływem tego traumatycznego wydarzenia, przyjmuje nową tożsamość jako Oracle, stając się kluczowym źródłem informacji dla społeczności superbohaterów oraz organów ścigania. Jej umiejętności hakerskie, wiedza o komputerach oraz ekspertyza w dziedzinie nauk bibliotecznych sprawiają, że jest niezwykle cennym sojusznikiem. Po pewnym czasie, Barbara Gordon dołącza do zespołu Birds of Prey, tworząc silne więzi z innymi członkiniami grupy, w tym z Black Canary. Jednocześnie pełni rolę mentora dla nowej Batgirl, Cassandry Cain. W trakcie swojej kariery jako Oracle, Barbara rozwija swoje umiejętności, ucząc się walki i umacniając swoją pozycję w świecie superbohaterów. Jednak jej życie ulega zmianie, kiedy zostaje zaatakowana przez Black Maska i zmuszona do opuszczenia Gotham City. Po przeniesieniu się do Metropolis, Oracle kontynuuje swoją działalność, mimo pewnych komplikacji zdrowotnych wynikających z wcześniejszego ataku.

Batgirl w New52

Barbara Gordon jest przedstawiona jako biologiczna córka Jamesa i Barbary Eileen Gordon, a wydarzenia z „The Killing Joke” miały miejsce trzy lata przed obecną fabułą, jednak Barbara odzyskała sprawność ruchową po eksperymentalnej operacji. Barbara Gordon, powracając do roli Batgirl, zamieszkuje w mieszkaniu należącym do Alysii Yeoh. Natyka się na złoczyńcę zwanego Lustrem, który usiłuje zabić kryminalistów, którzy cudem uniknęli śmierci. Pomimo przeciwności, Batgirl udaje się pokonać Lustra. W trakcie swojej działalności, spotyka również rodzinę gangsterów i tajemniczą kobietę o imieniu Gretel, zdolną kontrolować umysły mężczyzn. Batgirl z pomocą Batmana udaje się pokonać Gretel i wysłać ją do Arkham Asylum. Następnie, Batgirl mierzy się z Grotesque oraz z Talonami, zabójcami należącymi do tajemniczej organizacji Sąd Sów. Pomimo wielu wyzwań, Batgirl udaje się przetrwać i pokonać swoich przeciwników, broniąc Gotham przed zagrożeniem.

Współczesne przygody Batgirl

Po zakończeniu „Wojny z Jokerem”, Barbara Gordon odwiedza Dicka Graysona (Nightwing) w Blüdhaven, aby przekazać mu miliardowy spadek po Alfredzie Pennyworth. Dick postanawia wykorzystać te środki na pomoc miastu. Barbara pomaga mu, gdy zostaje on fałszywie oskarżony o morderstwo i wspiera go w śledztwie dotyczącym zbrodni w obozowisku bezdomnych. W międzyczasie, Barbara dowiaduje się, że Melinda Zuco została burmistrzem Blüdhaven i pomaga Dickowi w konfrontacji z nią. Gdy w Gotham dochodzi do kryzysu związanego z grupą Magistrat, Barbara stawia czoła problemom, walcząc w terenie i próbując przekazać ważne informacje mieszkańcom miasta. Mimo przeciwności, wspólnie z Dickiem i innymi superbohaterami, udaje im się pokonać zagrożenia.

Po wydarzeniach związanych z Fear State, Barbara pomaga Cassandrze Cain i Stephanie Brown znaleźć nowe miejsce do życia, jednocześnie próbując zdemaskować tajemniczego Seera. Barbara zaczęła ponownie działać jako Oracle, a jej miejsce zajęła Cassandra i Stephanie – obie dzierżą tytuł „Batgirl”. Później wspiera Dicka i innych w walce z Blockbusterem, a po jego pokonaniu, pomaga ujawnić korupcję w policji Blüdhaven. W końcu Barbara i Dick decydują się być razem, mimo ewentualnych zagrożeń.

Moce Batgirl

Batgirl nie posiada nadludzkich mocy, ale wyróżnia się w wielu dziedzinach. Jest mistrzynią sztuk walki, wykazuje się dużą zręcznością i sprawnością fizyczną, a także jest wyjątkowo inteligentna, z wyrafinowanymi umiejętnościami detektywistycznymi. Jako Oracle, wykazała się także jako jedna z najlepszych hakerów na świecie. Umie efektywnie używać różnej broni i ma dostęp do zaawansowanego sprzętu dzięki współpracy z Batmanem.