W jakiej kolejności chronologicznej czytać klasykę DC poza głównym uniwersum?

Wydawnictwo Egmont przygotowało oficjalną infografikę prezentującą sugerowaną chronologię komiksów zaliczanych do „Klasyki DC” poza głównego uniwersum – przedstawione wydarzenia w komiksach nie są kanonicze.

Saga Mrocznego Rycerza

Cykl Franka Millera przedstawiający alternatywną rzeczywistość, w której Nietoperz ma już swoje lata i jak już garnie się do wymierzania sprawiedliwości, to nie bawi się w tańcu. Cykl pierwotnie opublikowany w dwóch tomach „Batman: Powrót Mrocznego Rycerza” oraz „Batman: Mroczny Rycerz Kontratakuje”. Po latach rozszerzono koncepcję o „Batman: Mroczny Rycerz Rasa Panów”, „Powrót Mrocznego Rycerza Ostatnia Krucjata” i „Powrót Mrocznego Rycerza: Złote Dziecko”.

Batman

Kilka niekanonicznych serii ukazujących Batmana z różnych kątów – m.in. psychologicznego w „Azyl Arkham” i „Batman: Ego i inne opowieści”. Obie serie powinny pojawić się na Waszej półeczce. Podobnie jak „Batman: Szalona Miłość” będący komiksowym debiutem Harley Quinn.

Antologie

W cyklu umieszczono tylko dwie pozycje: „Aquaman Antologia” oraz „uniwersum DC według Mike’a Mignoliego”. Pierwszy komiks jest dobrą frajdą dla fanów króla Atlantydy przedstawiając klasyczne historie z różnych lat pisania postaci.

Złoczyńcy Briana Azzarello i Lee Bermejo

Panowie zrobili swego rodzaju rewolucję ukazując dwójkę postaci z innych stron. Najlepiej obrazuje to przykład Luthora, w którym poznajemy punkt patrzenia Luthora na Supermana i wiążące się z nim potencjale zagrożenie. Nader realistyczne rysunki Lee Bermejo są same w sobie powodem do sięgnięcia po komiks.

Strażnicy

Jedna z najlepszych pozycji superbohaterskich ukazujaca brutalną rzeczywistość. Temat daleki od przekoloryzowania go w dobrą stronę. Pozycjami szczególnej uwagi jest oryginalne „Strażnicy” Alana Moore i jego bezpośrednia kontynuacja „Zegar Zagłady”.

Pozostała klasyka

Każda pozycja ujęta w zestawieniu jest warta uwagi. Szczególnej uwadze polecam całą sagę o Potworze z Bagien najlepiej traktujace Swamp Thinga ze wszystkich dzieł jakie ukazały się w sprzedaży (polskiej czy zagranicznej). Kingdome Come jest drugą wyjątkową pozycję, nad którą rozpływałem się w dniu premiery. W zestawieniu nie uwzględniono jeszcze jednego klasyka, który zasługuje na miejsce koło Potwora z Bagien – cykl Hellblazer o Constantinie.