Jim Lee

Dynamika i szczegółowość to cechy, które najlepiej opisują  jednego z najbardziej cenionych, współczesnych rysowników – Jima Lee.

Urodzony w Seulu w 1964 roku, ale dostający w St. Louis w stanie Missouri (USA) Jim miał zostać lekarzem. Wszystko szło zgodnie z tym planem, do momentu kiedy podczas studiów na Uniwersytecie Princeton zapisał się na dodatkowe zajęcia z sztuk pięknych. Jim odkrył wtedy w sobie miłość do rysowania. W 1986 roku odstawił studia medyczne, by rozpocząć karierę w jako komiksowy ilustrator.

Po kilku mniejszych zleceniach Jim nawiązał współpracę z wydawnictwem Marvel Comics. Na początku pracował nad takimi tytułami jak Alpha Flight czy Punisher War Journal. Jednak największy rozgłos w tym okresie zawdzięcza mutantom z drużyny X-Men. To właśnie podczas szkicowania tego tytułu poznał swojego długoletniego współpracownika Scotta Williamsa, który odpowiadał za kolorowanie szkiców Jima.

Po kilkuletnim związku z Marvel Comics, Jim rozpoczął Image Comics. W tym miejscu narodziła się drużyna WildC.A.T.s, którą Jim współtworzył i szkicował. Nie da się ukryć podobieństwa do marvelowskich mutantów 😉
wildcats-pinup-jim-lee

W 1996 powrócił do Marvel Comics, gdzie pracował nad projektem „Heroes Reborn” – czyli reboocie kilku najpopularniejszych herosów, mianowicie: Captain America and The Avengers, Iron ManThe Fantastic Four.
Dzięki swojej pracy, dwa ostatnie wymienione tytuły podbijały listy sprzedaży.

W 1998 roku Jim rozpoczął współpracę z DC Comics. Jego szkice pojawiły się w takich seriach jak: Batman Black and White”,  Batman: Gotham Knights, popularny Batman: Hush. Wspólnie ze scenarzystom Brianem Azzarello stworzył 12 zeszytów przygód Supermana zatytułowanych „For Tomorrow”. Jego kolaboracja z Frankiem Miller zaowocowała  „All Star Batman & Robin, the Boy Wonder”.
250px-Allstarbatmanandrobin01 250px-Batman_Black_and_White_1 Superman-Fortomorrow

Jim pełnił również funkcję Executive Creative Directora podczas pracy nad grą DC Universe Online. Wrzesień 2011 rok, po raz kolejny podkreślił pozycję Jima w DC. To on, wspólnie z Geoffem Johns odpowiadali za wprowadzenie nowego ładu w całym uniwersum: The New52. Razem na nowo przedstawili historię powstania Justice League.
jl

Jim Lee do tej pory bierze aktywny udział w tworzeniu całego uniwersum DC Comics. Ma wpływ nie tylko na komiksy, ale również na gry i filmy. Dodatkowo jest osobą, która z chęcią dzieli się ze światem swoimi umiejętnościami.