Harley Quinn (Harleen Quinzel)

Harley Quinn zadebiutowała w odcinku „Przysługa Jokera” (serial „Batman. The Animated Series”) w 1992 roku. Kanoniczny, komiksowy debiut przypada dopiero na „Batman: Harley Quinn #1” z 1999 roku. Twórcami postaci są Paul Dini i Bruce Timm.

Kim jest Harley Quinn?

Harleen Quinzel studiowała psychologię. Była jedną z prymusek. Stała przed nią świetlana przyszłość. Zatrudniła się w Zakładzie Arkham chcą nieść pomoc chorym psychicznie. Poznała tam Jokera, w którym zakochała się. Harleen wielokrotnie pomagała Jokerowi w ucieczkach z Arkham. Została nakryta na współpracy z klaunem. Właściciel zakładu ukarał ją umieszczając w izolatce. Uciekła z celi podczas „No Man’s Land” (pl. Ziemia Niczyja). Harleen ruszyła do Gotham, żeby odnaleźć Jokera, na którego czekała z wytęsknieniem. W sklepie z kostiumami znalazła swój ikoniczny strój. Przyjęła pseudonim „Harley Quinn”, a następnie odszukała Jokera.

Harley dołączyła do Jokera, kiedy klaun walczył z Pingwinem. Joker wyszedł zwycięsko z walki dzięki interwencji Harley. Zakochana pomogła klaunowi ogarnąć nową kryjówkę, a później w walce z Batmanem. Choć Joker był wdzięczny Harley za pomoc, to nie traktował ją z należytym szacunkiem. Świadczy o tym wspólnie spędzona noc, której Harley nie zapamiętała. Następnie Joker chciał zabić Harley zbawiając ją w parku do rakiety. Pocisk zamknął się po wejściu Harley do środka i wystrzelił. Przed startem rakiety pojawiła się transmisja na ekranie, gdzie Joker wyraził swój stosunek do Harley. Rakieta Harley rozbiła się w parku, a ledwo przytomną dziewczynę odnalazła Poison Ivy. Pamela wyleczyła Harley swoją formułą. Efektem ubocznym specyfiku jest zwiększona siła, wytrzymałość czy zręczność u Harley.

Harley dołączyła do „Gotham Sirens”

Harley nie słynie tylko z działalności u boku Jokera. Razem z Poison Ivy i Catwoman utworzyły grupę „Gotham Sirens” działającą na terenie Gotham. Pomysłodawczynią ugrupowania była Catwoman twierdząca, że kobiety jej pokroju powinny trzymać się razem. Harley i Ivy zgodziły się dołączył do ekipy. Korzystając z okazji chciały wyciągnąć od Seliny tożsamość Batmana. W tym celu użyły narkotyków. Selina znała kilka sztuczek od Tali Al Ghul, które wykorzystała, żeby zatrzymać sekret dla siebie. Catwoman karmiła „przyjaciółki” zmyślonymi historyjkami. Ivy i Harley uwierzyły jej. Harley stwierdziła po poznaniu ich, że Batman musi być osobą, która przeżyła ciężką traumę w dzieciństwie.

Harley Quinn w New52

Utworzono nową formację Suicide Squad podczas New52, w szeregach których pojawiła się Harley Quinn. Twórcy obrali bardziej agresywny kierunek charakteru nie bojąc się dokonać pewnych zmian wizualnych. Zmiany wytłumaczono nową genezą postaci – Joker wrzucił Harley do kotła z substancjami chemicznymi, które wywarły trwały efekt na jej zdrowiu. Zmiana była wyłącznie tymczasowa, później powrócono do pierwotnego konceptu. Harley była stałą członkinią grupy. Nawet po wywołaniu buntu w Belle Reve, który wykorzystała do ucieczki. Harley planowała wrócić do Gotham i odnaleźć Jokera. Cała drużyna ruszyła w ślad za nią.

Współczesne przygody Harley Quinn

Joker wywołał wojną w Gotham. Celem był Batmana. Klaun odebrał mu majątek, który wykorzystał (częściowo) do sfinalizowania swoich działań. Harley była bardzo pomocna Batmanowi podczas „Joker War”. Zabrała Nietoperza do Edenu, ogrodu Poison Ivy, gdzie wyleczono go z iluzji. Później stoczyła pojedynek z Punchline i wymusiła na Nietoperzu decyzję związaną z przyszłością Jokera. Decyzja Batmana spowodowała, że Harley wylądowała w szpitalu, a Joker uciekł cały i zdrowy.

Podjęte decyzje przez Harley nakierowały ją na ścieżkę superbohaterską. Zaczęła mocniej bratać się z Batrodzinką. Upewnieniem były losy postaci podczas „Fear State”. Harley pomogła odnaleźć drugą połówkę Ivy i połączyć je ze sobą. Przywrócona Ivy wyleczyła mieszkańców Gotham z toksyny Scarecrowa wywołującego u wszystkich panikę. Odżyła chemia między Harley i przywróconą Ivy. Do tego stopnia, że pocałowały się i ponownie były razem.

Moce Harley Quinn

Harley z zawodu jest psychiatrą, co niejednokrotnie wykorzystywała podchodząc swoje „ofiary” od tej strony. Ma bardzo szalony charakter, wręcz nieobliczalny, dlatego nie ma skrupułów przed podejmowaniem niemoralnych decyzji. Posiada zdolności akrobatyczne objawiające się dużą zwinnością. Świetnie radzi sobie z bronią białą – najczęściej korzysta z dużego młota lub kija bejsbolowego.