Harley Quinn

Postać Harley Quinn została stworzona przez Paul Dini i Bruce Timm.

Harley Quinn po raz pierwszy pojawiła się w komiksie „The Batman Adventures #12” z 1993 roku. Był to epizodyczny występ.  Regularnie zaczęła ukazywać się po występie w komiksie  “Batman: Harley Quinn #1” z 1999 roku. Bohaterka jest szaloną pomocnicą króla przestępczości, Jokera, z którym łączą ją bliższe relacje. Harley nie od początku była po stronie zła.


Zanim poznała Jokera

Istnieje powiedzenie, że Arkham Asylum jest w stanie u każdego uwolnić jego szaloną stronę. Nawet u osób, u których jest głęboko skrywana. Harleen Quinzel jest tego najlepszym przykładem. Dawniej była piękną, uzdolnioną i inteligentną kobietą, która wychowała się i studiowała na uniwersytecie w Gotham. Poznała tam swoją pierwszą miłość, Guy’a Kopski’ego. Już wtedy życie dało bohaterce popalić. Guy Kopski zginął na oczach Harleen, w skutek prowadzonych społecznych eksperymentów Dr. Markusa. Psychiatra zaangażował Harleen do swoich badań, stawiając jej propozycję nie do odrzucenia. Wszystko wymknęło się spod kontroli. Guy popełnił samobójstwo. Harleen załamała się psychicznie, lecz nie chciała, aby śmierć jej ukochanego poszła na marne. Ukończyła naukę i rozpoczęła pracę w zakładzie Arkham Asylum.


Joker w życiu Harleen

Dr Harleen Quinzel od dawna obserwowała ruchy Jokera. Imponowało jej jego podłoże psychiczne. Wychodziła z założenia, że jest jedyną osobą, która jest w stanie uleczyć jego chorobę. Nie ukrywała, że jednym z powodów podjęcia pracy w zakładzie Arkham była możliwość spotkania Jokera. Spełniły się jej marzenia. Joker trafił za kraty więzienne. Harleen została wybrana na lekarkę Jokera. Można rzecz, że trafiła kosa na kamień. Wydawało jej się, że wraz z kolejnymi terapiami, pacjent coraz bardziej otwiera się. Tymczasem Joker pogrywał z nią. Opowiadał Harleen o swoim smutnym dzieciństwie, które sprowadziło go na przestępczą ścieżkę. Z czasem Quinzel zaczęła postrzegać go jako ofiarę, zamiast przestępcę. Łatwowierność zgubiła ją. Została wykorzystana przez Jokera do ucieczki i uwolnienia przestępców z Arkham Asylum. Plany Jokera zostały przejrzane przez administrator zakładu, Jeremiasza Arkham. Cofnął on uprawnienia Harleen i osadził ją za kratami.


Przestępcze życie Harley

Harleen nie spędziła wiele czasu za kratami w Arkham Asylum. Wkrótce doszło do trzęsienia w Gotham. Trzęsienie zniszczyło mury w Arkham. Z zakładu uciekło wielu przestępców, w tym Harleen. Dziewczyna trochę podróżowała, nim trafiła do sklepu z kostiumami. Znalazła w nim swój strój, a następnie odszukała Jokera. Ten od razu przywitał ją w swoich szeregach, dosłownie bawiąc się jej uczuciami. Własnie wtedy przybrała słynny pseudonim – “Harley Quinn”. Relacje Jokera i Harley były skomplikowane. Nie łączyła ich czysta, szczęśliwa miłość. Wielokrotnie Joker igrał z uczuciami dziewczyny, niekiedy posuwając się do przemocy. Kiedy Joker miał jej dość, postanowił ją zabić. Przywiązał ją do rakiety, która miała zostać wystrzelona w orbitę, a następnie eksplodować. W ostatniej chwili uratowała ją Poison Ivy, która uleczyła ją jednym ze swoich specyfików. Specyfik nie tylko uleczył dziewczynę, ale wpłyną pozytywnie na jej organizm, wzmacniając przy tym system odpornościowy, refleks i siłę. Dziewczyna postanowiła zemścić się na swoim wybranku. Zemsta nie doszła do skutku. Wystarczyły krótkie przeprosiny Jokera, aby ta mu wybaczyła i ponownie stanęła u jego boku.


Z dala od Jokera

Joker raz jeszcze posunął się do próby zabójstwa Harley. Nie udało mu się to, a dziewczyna zrezygnowała z dalszego wspierania psychopatycznego klauna. Ich ścieżki rozeszły się. Przez chwilę uczestniczyła w grupie Secret Six. Opuściła ich po pierwszej misji, która szybko zaczęła wymykać im się z rąk. Szybko zaprzyjaźniła się z Poison Ivy i Catwoman. Przyjaciółki wspólnie stworzyły słynną grupę Gotham Sirens (mini-seria “Gotham City Sirens”).


Suicide Squad – New52

Harley Quinn została aresztowana przez Black Canary za morderstwo prawnika, który uwolnił Jokera. Harley została osadzona w Belle Reve. Nadzorcy więzienia uśpili kobietę, a następnie wszczepili jej mikro-bombę. Za wszystkim stała Amanda Waller. Torturowana Quinzel zdała egzamin Waller i dołączyła do Task Force X, lepiej znanego jako Suicide Squad. Do składu dołączyli jeszcze Deadshot, Captain Boomerang, King Shark, El Diablo. Suicide Squad miało jeden cel – wykonywanie zadań zleconych przez rząd. Wszelkie próby ucieczki, nieposłuszeństwa, kończą się aktywacją mikro-bomby. Bohaterowie wspólnie ukończyli wiele misji. Pierwszą z nich było wyśledzenie i zlikwidowanie terrorystycznej grupy meta-ludzi, Basillisk. Likwidacja grupy nie była jedynym celem. Prócz tego musieli odnaleźć „zombie wirus” oraz sprowadzić nowo narodzone dzieci. Podczas tej misji doszło do chwilowego romansu Harley i Deadshota. Romans zakończył się szybko, ponieważ chwila pożądania została przerwana przez Waller.

Harley nie była wzorowym członkiem Suicide Squad. Natychmiast zbiegła z więzienia, uwalniając przy tym więźniów i wszczynając bunt. Miało to miejsce, kiedy strażnicy więzienni  dezaktywowali jej podskórną bombę. Harley udała się do Gotham City. Waller opanowała więzienny bunt i wysłała pozostałych członków Suicide Squad, aby sprowadzili z powrotem Harley.