Trening Batmana

Bruce pierwsze umiejętności nabywał sięgając po szkolne możliwości oraz książki z biblioteki w rezydencji Wayne’ów. Z książek poznawał teorie sztuk walki oraz anatomię ludzkiego ciała, natomiast w szkole pracował nad umiejętnościami bokserskimi i lekkoatletycznymi. Traktował je jako forma gojenia ran po stracie rodziców. Nabyte umiejętności sprawdzał w nielegalnym, podziemnym klubie walk – po pierwszym zwycięstwie został aresztowany. Z psychiką Bruce’a nie było najlepiej, miewał częste koszmary. Pomocy zasięgnął u Hugo Strange’a, który chciał go poddać hipnoterapii. Bruce zrezygnował i opuścił Gotham bez słowa pożegnania Alfredowi. Pierwszym przystankiem podróży był Paryż.

Trening w Paryżu: Szermierka, Lucie Chesson i Henri Ducard

W Paryżu trenował szermierkę. Trening u nieznajomego mistrza potrwał dokładnie 2 tygodnie. Po tym okresie Bruce przewyższył mistrza pokonując go. Następnie Bruce uczył się pod okiem złodziejki Lucie Chesson znanej jako „The Gray Shadow”. Poznał ją podczas jednego z nocnych patrolów. U niej nauczył się otwierać sejfy, wspinać po budynkach, omijać lasery, rzucać nożami oraz zapamiętywać schematy budowli. Po pierwszej misji poznał Henri’ego Ducarda, prywatnego detektywa wynajętego przez Alfreda. Z rozmów z Ducardem dowiedział się na co powinien zwracać uwagę analizując poszlaki lub rozmawiając z podejrzanymi. Bruce udał się do Ducarda na podszlifowanie umiejętności detektywistycznych po zakończeniu szkolenia u Lucie. Okres nie został dokładnie opowiedziany poza wskazówkami, że w tym czasie Bruce otrzymał listę nazwisk osób najlepszych w swoich fachu, której musiał nauczyć się czy rekomendacji, aby stosować fałszywe nazwiska w niepewnych miejscach.

Trening w Paektu: Mistrz Kirigi

Bruce udał się do północnej Korei, konkretniej w góry Paektu, gdzie odnalazł mistrza Kirigi’ego nauczającego w Dojang. Nie został przyjęty z otwartymi rękoma. Przez kilka dni koczował pod klasztorem stając do walki z kolejnymi mnichami. Po paru dniach został wpuszczony do środka. Pod okiem mistrza Kirigie’go praktykował sztuki walki, posługiwanie się bronią białą. W trakcie treningu pracował nad ciałem, wytrzymałością, kondycją wykonując m.in. sparingi z innymi uczniami, chodząc po linie nad lawą, zakradając się w cieniach czy nosząc beczki z wodami. W trakcie treningu zaprzyjaźnił się z Antonem znanym lepiej jako Ghost-Maker. Bruce opuścił klasztor, kiedy Kirigi chciał nauczyć ich techniki zadającej śmiertelne obrażenia.

Trening w Rosji: Avery Oblonsky

Bruce i Anton udali się do Rosji, żeby odnaleźć Avery Oblonsky, byłą agentkę KGB. Zostają jednak przechwyceni przez oficera FSB, który więzi ich i torturuje przez ponad 13 dni. Bruce nie pęka mimo tortur i nie wyjawia prawdziwego celu podróży. Nawet po groźbach w kierunku Alfreda. Po 13 dniach drzwi do jego celi i Antona zostają otwarte. Uciekają z więzienia. Wtedy spotykają Antony, która celowo poddała ich próbie, żeby określić poziom determinacji do dalszego treningu pod jej okiem. Trening dotyczył sztuki kamuflażu i szpiegostwa. Antony pokazywała im proste techniki, które obaj praktykowali wśród tłumu wtapiając się lub podrywając konkretne postacie. Bruce nie czuł się naturalnie w skórze playboya miliardera, podkreślał że bardziej leżeli mu kryminaliści. Kolejny etap szkolenia polegał na obserwowaniu celów. Pierwszy etap szkolenia został zwieńczony dwoma misjami: w pierwszej mieli uwolnić dwójkę nastolatków dowolną techniką – Bruce poległ nie kontrolując emocji. W drugiej mieli wykraść pewną książkę z ambasady – Bruce ponownie nie udało się zamiast tego zrobił dywersję dla Antona. Dopiero na sam koniec wykradł Antonowi książkę, kiedy Anton próbował go delikatnie uwieść.

Luka Jungo

Avery skierowała Bruce’a i Antonyego na trening do Luka Jungo znanego jako najlepszego snajpera. Początkowo Luka uczył ich łucznictwa. Bruce radził sobie lepiej z ruchomymi celami niż statycznymi. Różnica wynikała z wyczucia ruchu w powietrzu, temperatury, przesunięć w glebie – umiejętności te nabył od mongolskiego pasterza zanim udał się do mistrza Kiri’ego. Po opanowaniu łucznictwa przyszedł etap szkolenia koncentrującego się na broni palnej. Luka zgodził się ich nauczać po złożeniu obietnicy, że nigdy nie wykorzystają tych umiejętności do zabicia człowieka. Trening zakończył się śmiercią Luki, kiedy mistrz wyczuł w Antonym charakter zabójcy

Nowy Jork: Giovanni Zatara

Bruce pobierał praktyki od mistrza magii czyli Giovanni’ego Zatary, ojca Zatanny. Mag nauczył Bruce’a tajników iluzji oraz ucieczek. Jedną z metod treningu była ucieczka ze szklanego naczynia wypełnionego wodą. Bruce’owi zajęło to 18 minut, ponieważ przez 17 próbował pobić rekord wstrzymywania powietrza pod wodą. Bruce mimo praktyk nie był skłonny uwierzyć w magię. Do momentu ujrzenia demonicznej istoty. Poprosił wtedy Zatarę, aby nauczył go magii. Giovanni odmówił mu z powodu mroku kryjącego się w Bruce’ie. Test nabytych umiejętności był spontaniczną formą jego akcji i Zatanny wymierzoną w demona, który groził jej ojcu.

Dr. Daniel Captio

Bruce udał się na trening psychiczny do Dr. Captio – mistrza manipulowania emocjami i kontroli mózgu. Bruce treningiem chciał wyciszyć emocje, aby zostać prawdziwym socjopatą, chłodną maszyną do walki z przestępczością. Captio uczył Bruce’a poprzez medytację i zadawanie mu obrażeń czy pokazywania jakimi mięśniami może wywołać konkretne reakcje emocjonalne. Bruce tylko częściowo odbył trening. Zrezygnował po nabyciu kilku umiejętności, żeby nie zatracić człowieczeństwa. Nie przeszkodził oto Captio w teście jego umiejętności pokazując mu fotografie martwego Alfreda i byłej dziewczyny. Test pokrył się z atakiem podopiecznego nasłanego przez Ra’s Al Ghula. Bruce pokonał go po czym otrzymał zaproszenie do treningu pod okiem Głowy Demona.

Arabia Saudyjska – Ra’s Al Ghul

Anton i Bruce udali się do Arabii Saudyjskiej. Korzystając z wcześniej nabytych umiejętności odnaleźli miasto Lazarus czyli kryjówkę Ra’s Al Ghula. Przyjął ich pod swe skrzydła przekazując im tajniki starożytnych technik leczenia ciała i wzmacniania wytrzymałości. Pod okiem jego córki, Tali, praktykowali tajne techniki sztuk walki. Po opanowaniu technik praktykowali walkę mieczaki bezpośrednio z głową Demona. Po wszystkim przyszedł czas testu. Bruce i Anton pojedynkowali się. Zwycięzca został prawą ręką Ra’s Al Ghula. Pojedynek wygrał Bruce obezwładniając Alona do nieprzytomności. Bruce wykorzystał nowe możliwości, żeby obalić swego mistrza, który chciał zbombardować świat i na zgliszczach zbudować nowy, lepszy świat. Ze zniszczonej kryjówki Bruce wydostał się za pomocą Antona, później wracając do Ghotam, gdzie został dobrze nam znanym Batmanem.

Dodatkowe treningi

Chip Zdarsky nie opowiedział nam wszystkim treningów. O niektórych wspomniał tylko w narracji m.in. szermierczy trening w Paryżu, detektywistyczny trening u Ducarda. Skyspider uczyła Bruce’a sztuczek akrobatycznych. W Metropolis, Maroko i Dublinie odbył treningi, o których nic nie wiemy.

Wydarzenia zostały przedstawione w 10częściowej serii „Batman. The Knight”. Scenariusz: Chip Zdarsky; rysunki: Carmine Di Giandomenico.