Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure – Recenzja

Recenzja może zawierać spoilery

Gra logiczna będąca czwartą częścią niezwykle udanej i przyjemnej serii. Tym razem twórcy do naszej dyspozycji oddają świat z uniwersum DC Comics. Tytuł przygotowało studio 5TH Cell. Światowa premiera gry odbyła się 24 września 2013 roku. Niestety gra nie została wypuszczona do szerokiej sprzedaży na naszym rodzimym rynku. Scribblenauts trafił na PC oraz konsole Nintendo 3DS i Wii U. Produkcja kierowana jest do użytkowników powyżej 12 roku życia, choć szata graficzna z całą pewnością przyciągnie młodszych graczy.

Fabularnie gra nie porywa, ale też nie odstaje od poprzedniczek. Tak jak w poprzednich częściach, głównym bohaterem jest Maxwell, posiadacz magicznego zeszytu, który sprawia, że wszystko co w nim zapiszemy, zmaterializuje się na naszych oczach. W przygodach towarzyszy mu jego siostra Lily – jej atrybutem jest magiczny globus, pozwalający na podróże między-wymiarowe. Pewnego dnia dochodzi do zabawnego sporu bohaterów – który z superbohaterów DC jest najlepszy. Tak oto rodzeństwo przenosi się do Gotham City, aby zweryfikować, które z nich ma rację. Jak to jednak zwykle w takich sytuacjach bywa, uszkodzeniu ulega globus Lily, uniemożliwiając naszej sympatycznej dwójce powrotu do domu.

Aby nie pozostać na zawsze w świecie znanym z kart komiksów, potrzebują magicznych gwiazd, które otrzymamy za wykonywane zadania oraz rozwiązane zagadki. Tutaj rozpoczyna się nasza przygoda. Kierując poczynaniami Maxwella mamy swobodny dostęp do magicznego notatnika, który pozwala nam przywoływać przydatne przedmioty, ale też super-bohaterów i super-złoczyńców. To jest właśnie clue całej rozgrywki, ponieważ pod tym kątem Scribblenauts Unmasked to najbardziej rozbudowana odsłona. Do dyspozycji dostajemy ponad dwa tysiące(!) modeli postaci, które możemy przywołać – w tym nie tylko te, najbardziej rozpoznawalne postacie jak np: 33 warianty Batmana, czy 130 Zielonych Latarni. Często możemy wezwać nawet bohaterów, pełniących role choćby epizodyczne w uniwersum, czy też korzystać z elementów ich wyposażenia. Gra opowiada zgrabną historię, która choć wizualnie jest „słitaśna”, kierowana jest do najzagorzalszych fanów Batmana i spółki. W trakcie gry przemierzamy lokacje kojarzone z uniwersum DC Comics, takie jak Jaskinia Batmana, siedziba Daily Planet, Central City i wiele innych. Ciekawym elementem jest system reputacji, podzielony na 3 ścieżki: Batmana, Supermana i Zielonej Latarni. Za punkty reputacji możemy kupić nowe kostiumy, poprawiające, bądź dodające nowe umiejętności dla naszego bohatera. Świetnie można bawić się również w kreatorze nowego super-herosa/super-łotra , gdzie możemy modyfikować postacie już istniejące, jak również stworzyć od podstaw zupełnie nowego protagonistę, którego będziemy mogli przywołać w dowolnym momencie.
Podsumowując – gra absolutnie świetna. Niesie ze sobą dużą dozę przyjemnej rozrywki, płynącej z rozwiązywania zagadek oraz daje możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu najrozmaitszych postaci, pojawiających się w komiksowym uniwersum DC. Absolutnie zachęcam do poznania tej gry.