Kosmiczna Odyseja (Cosmic Odyssey)

Kosmiczna Odyseja (Cosmic Odyssey ) jest eventem wydanym w latach 1988-1989. Historia opowiada o zmaganiach ziemskich bohaterów z równaniem anty-życia (Anti-Life Equation), którą pozyskać chce Darkseid.

Część pierwsza: Odkrycie

Darkseid odnajduje Metrona, znajdującego się w stanie śpiączki. Władca Apokalips wykorzystuje dane z Mobius Chair. Okazuje się, że w uniwersum drzemie siła, znacznie przewyższająca jego. Darkseid udaje się z Metronem do New Genesis. O wszystkim informuje Highfathera. Na ziemię zostaje wysłany Lonar, ambasador New Genesis, który prosi o przysługę prezydenta Stanów Zjednoczonych. Głowa Białego Domu zwołuje najpotężniejszych ziemskich bohaterów: Superman, Martian Manhutner, Starfire, Batman, Green Lantern (John Stewart) i Lightraya. Herosi udają się na New Genesis. Na miejscu dochodzi do rękoczynów Supermanem i Darkseidem. Walkę przerywa Highfather. Przedstawia bohaterom obecną sytuacją, informując ich o genezie równania anty-życia, New Genesis i Apokalips. Kluczem do wszystkiego jest wiedza Metrona, dalej spoczywającego w śpiączce. Martian Manhunter wykorzystuje telepatyczne zdolności, wkradając się do myśli Metrona. Okazuje się, że Metron stoczył walkę z równaniem anty-życia. Na jaw wychodzi istnienie czterech aspektów, znajdujących się na czterech, odległych planetach: Ziemia, Rann, Thanagar i Xanish. Bohaterowie dzielą się na cztery grupy dwuosobowe, a następnie zmierzają na poszczególne planety. Batman i Forager docierają na ziemię. Mroczny Rycerz kontaktuje się z tajemniczym przyjacielem, prosząc go, aby ten bacznie obserwował Darkseida. Na New Genesis pozostał Jason Blood, przed którym Darkseid i Highfather ujawniają jeden z zatajonych faktów – jest nim więziony Etrigan.

Część druga: Katastrofa

Superman i Orion docierają na Thanagar, gdzie muszą stawić czoło pierwszemu aspektowi równania anty-życia, kontrolujący myśli Thanagarianów. Po trudnościach ze strony mieszkańców, dwójka herosów dociera do miejsca, w którym znajduje się aspekt. Tymczasem Green Lantern i Martian Manhunter docierają na Xanshi. Na planecie panuje zabójczo-zaraźliwy wirus, który dotknął całą populację. Bohaterowie udają się do naukowca, pracującego nad wynalezieniem lekarstwa. Z pomocą pierścienia mocy dokańczają lekarstwo. John i J’onn odkrywają położenie aspektu, kontrolującego jądro planety. Nawiązuje się miedzy nimi walka. Aspekt nie daje łatwo za wygraną. Wytwarza sztorm, którego błyskawica uderza w J’onna, niszcząc przy tym urządzenie skonstruowane przez Darkseida. Johnowi naprawia zniszczone urządzenie. Zielona Latarnia nie daje za wygraną. Naciera na wroga, który osłania się destrukcją części planety. W ostatniej chwili John osłania się zieloną barierą, decydując się na samodzielne starcie. Wytwarza wokół Martiana Manhuntera ochronne bańki, odsuwając go z dala od pola walki. John jest bezsilny wobec starcia z potężnym wrogiem. Nie powstrzymuje wybuchu bomby, która została wyposażona w jedyną słabość Zielonego Pierścienia Mocy, żółtego koloru. Wybuch doprowadza do destrukcji planety Xanshi. Pierścień w ostatniej chwili osłania swojego powiernika. J’onn zostaje uwolniony z pola ochronnego. Odnajduje Green Lanterna na dryfującej asteroidzie. Wyraża mu swoją nienawiść wobec niego, ponieważ jest odpowiedzialny za śmierć miliona istnień. Akcja przenosi się na New Genesis. Jason Blood musi połączyć się z Etriganem. Scalona moc bohaterów może wytworzyć barierę oddzielającą nasze uniwersum od równania anty-życia. Tymczasem Batman i Forager zmierzają do jaskini Batmana. Bruce lokalizuje położenie aspektu, znajdującego się w Arizonie. Ostatni wątek rozdziału przenosi się na planetę Rann. Lightray i Starfire poszukują Adama Strange’a, licząc na jego pomoc, podczas starcia z aspektem. Nie odnajdują pomocy wśród mieszkańców Rann, którzy mordują się wzajemnie. Bohaterowie odnajdują Strange’a. We trójkę przystępują do poszukiwań aspektu. Trafiają do doków, gdzie znajduje się bomba. Bez większego problemu rozbrajają ją. Czas wywiera presję na bohaterach. Rozszerzają poszukiwania, poprzez rozdzielenie się. Wracamy na New Genesis, gdzie dochodzi do scalenia Jasona Blooda i Etrigana.

Część trzecia: Decyzje

Lightray wyrusza na poszukiwania aspektu, kiedy Starfie otacza opieką rannego Adama Strange’a. Niespodziewanie zostaje zaatakowana przez oleistą substancją, która obezwładnia ją. Poszukiwania Lightraya kończą się klęska. Powraca we właściwej chwili, bowiem jest świadkiem starcia pomiędzy Starfire i substancją. Widok nieprzytomnej Starfire wzbudza w nim przypływ złości. Lightray bezmyślnie atakuje. Okazuje się, że Starfire jedynie udawała. Bez większego problemu uwalnia się z objęć aspektu, wytwarzając falę ogania, raniącego przeciwnika i bombę. Zdesperowany aspekt ratuje się ucieczką. Akcja przenosi się do Thanagar. Superman i Orion wyruszają na poszukiwania ostatniego z aspektów. Ród Thanagar nie ułatwia im poszukiwań. Bohaterowie rozdzielają się. Orion zajmuje się mieszkańcami planety, kiedy Superman przeczesuje podziemia. Natrafia na ślady bomby, chronionej przez potężnego robota. Robot jest naczyniem w rękach Anty-Life. Wywiązuje się miedzy nimi walka, którą zwycięża Superman, niszcząc przy tym wroga. Wraca na powierzchnię, gdzie czeka na niego niemiła niespodzianka. Jest świadkiem tysiąca martwych Thanagarańczyków z ręki Oriona. Mieszkaniec New Genesis usprawiedliwia się, że każda wojna ponosi za sobą ofiary. Superman, w przypływie złości, uderza towarzysza. Orion powraca do domu, podczas gdy Superman zajmuje się pochówkiem. Na chwilę wracamy do Gotham. Batman i Forager kontynuują poszukiwania aspektu. Forager jest przekonany, że aspekt zamieszkuje jedno z ciał martwego policjanta. Batman nie popiera tej opinii. Udaje się do miejskich kanałów, aby odnaleźć ukrytego wroga. Wracamy do New Genesis. Darkseid wątpi w  zdolności bohaterów. Swoimi obawami dzieli się z Highfather, który podziela jego myśli. Pojawia się tajemnicza osoba, mogąca odczytać myśli Highfathera. Osobnik nakłania go do planu Darkseida. Darkseid przekonuje Etrigana do swojego planu. John Stewart, Martian Manhunter i Orion wracają na New Genesis. John jest rozdarty wewnętrznie przez jego porażkę na Xanshi. Darkseid tymczasem realizuje swój plan. Łączy swoje ciało z mocami Etrigana. Wyrusza do obcego wymiaru, odnajdując tam równanie anty-życia. Na New Genesis pojawia się tajemniczy osobnik. Informuje Highfathera o planach Darkseida. Składa im propozycję pomocy, pod warunkiem wypełniania jego rozkazów.

Część czwarta: Śmierć

Batman i Forager rozbrajają bombę, niszcząc przy tym Parademona. Z ukrycia atakuje ich Joe Bester, policjant z Gotham. Zaskakuje ich swoją siłą i szybkością. Przeciwnik zostaje powstrzymany przez Foragera, który odrywa mu głowę. Joe Bester od początku był androidem. Parademon nie daje za wygraną. Pod jego postacią kryje się ostatni, żyjący aspekt. Wróg atakuej Batmana, łamiąc mu nogę i przygważdżając do ziemi. W ostatniej chwili Mroczny Rycerz zostaje uratowany przez Foragera. Wybawca szybko zostaje obezwładniony. Parademon ponownie uzbraja bombę, nastawiając licznik na 29 sekund. Batman nie jest w stanie jej rozbroić. Nadzieja w rękach Foragerze, który podnosi się z ziemi i atakuje. Powstrzymuje wroga i urządzenie, kosztem własnego życia. Heroiczny czyn uratował miliony istnień na ziemi i wszechświecie. Akcja przenosi się do wymiaru anty-życia. Darkseid i Etrigan walczą z wrogiem. Ich moc jest za słaba w starciu. Ze niebezpiecznej sytuacji ratuje ich Highfather i Orin, sprowadzeni przez tajemniczą postać, którą okazuje się… Dr Fate, zwerbowany przez Batmana na samym początku. Dr Fate wykorzystuje moc zebranych do stworzenia specjalnej broni. Mimo tego, broń i siła maga nie są wystarczające do unicestwienia bytu. Osłabienie wroga stwarza idealną okazję do podjęcia ucieczki z obcego wymiaru. Dr Fate rzuca czar niszczący wymiar pomiędzy ich uniwersum, a światem anty-życia. Herosi uciekają z wymiaru, zostawiając za sobą wroga. Darkseid uwalnia się z pod kontroli Dr Fate’a. Władca Apokalips jest sfrustrowany używaniem go jako zabawki. Poprzysięga zemstę za ten karygodny czyn. Superman ostudza jego złość. Akcja przenosi się z dala od New Genesis. John Stewart jest załamany psychicznie. Odsyła swój pierścień, każąc mu wrócić tylko wtedy, kiedy usłyszy rozkaz swojego powiernika. Jeżeli nie usłyszy wołania w przeciągu godziny, pierścien ma trafić do Hala Jordana, który wybierze nowego powiernika. Pierścień odlatuje, a John Stewart z łzami w oczach przykłada pistolet do głowy. Z daleka obserwuje go Martian Manhunter. John jest zdecydowany pociągnąć za spust. Powstrzymuje się w ostatnim momencie. Natychmiast dochodzi do kłótni pomiędzy Zielonym Marsjaninem, a Stewartem. J’onn wylewa swoje żale wobec karygodnego grzechu Johna, który odpowiada za zniszczenie planety i śmierci miliona istnień. Twierdzi, że nie jest godny dzierżenia Zielonego Pierścienia Mocy i powinien go zwrócić Halowi Jordanowi, który znajdzie bardziej odpowiednią osobę. John ma dosyć oskarżeń Martiana. Wzywa swój pierścień, odlatując z dala od Marsjanina, który jest zadowolony z decyzji Latarnika. Superman, Lightray i Orion wracają na ziemię. Odnajdują ciężko rannego Batmana i zmarłego Foragera. Orion obraża zmarłego Foragera. Batman broni honoru zmarłego, uderzając Oriona. Orion zostaje powierzona eskorta ciała poległego bohatera na rodzinną planetę czyli imperium robaków. Zadanie ma nauczyć go pokory. Ostatnie kadry ukazują Darkseida z kawałkiem równania anty-życia.

Komiks dostępny jest w internetowym sklepie Egmont.