Savitar

Postać Saviatara została stworzona przez Marka Waida i Oscara Jimeneza.

Savitar zadebiutował w Flash vol.2 #108” z grudnia 1995 roku. Określany jest jako jeden z najniebezpieczniejszych wrogów czerwonego speedstera. Saviatar potrafi osiągnąć szybkość porównywalną z prędkością światła, a także absorbować szybkość innych przedmiotów/ludzi i ich spowalniać.

Historia Savitara

Tożsamość speedstera nie jest znana. Po raz pierwszy możemy poznać go podczas Zimnej Wojny. W tym okresie brał czynny udział w armii jako pilot wojskowy. Pech chciał, iż podczas jednego z lotów, jego wahadłowiec został uszkodzony przez błyskawicę. Żołnierz rozbił się na terenie wroga. Mężczyzna wyszedł cało z katastrofy lotniczej, lecz natychmiast został okrążony przez armię nieprzyjaciela. Własnie w tym momencie odkrył drzemiące w nim Speed Force. Błyskawicznie rozprawił się z przeciwnikiem.

Była to przełomowa historia w życiu bohatera. W tym momencie okrzyknął się imieniem Savitra, symbolizujące Hinduskiego Boga Szybkości. Savitar wyróżniał się spośród speedsterów. Miał bzika na punkcie zgłębiania sekretów Speed Froce. Jako jedyny speedster potrafił wytworzyć specjalne pole leczące jego rany i odbierające innym ich szybkość.

Moce Savitara zaimponowały społeczeństwu. Dorobił się on własnego kultu wyznawczego. Utożsamiany był z Bogiem. Z każdym dniem pogłębiała się mania Saviatara na punkcie szybkości. Zaczął poszukiwać innych użytkowników Speed Force. W ten oto sposób trafił na Johnny’ego Quicka. Bitwa dwojga speedsterów doprowadziła do pojawienia się Max’a Mercury’ego. Ich bój doprowadził bezpośrednio do wniknięcia we Speed Force. Przegrana leżała po stronie Savitara, który stracił stabilność i zaginął.

Savitar powrócił po kilku dekadach. Jego nieobecność pozytywnie wpłynęła na kult wyznawczy, który rozrósł się w tym czasie. Savitar wykorzystał ten fakt na własną korzyść. Zaczął obdarowywać wyróżnionych wyznawców próbką własnych mocy, tworząc z nich pomosty do innych ziem. W ten sposób wytoczył pakt agresji przeciwko Wally’emu Westowi, Impulse, Jay Garrcikowy, Johny & Jesse Quick, XS i Max Mercury.

Speedsterowi nie przypisywało szczęście. Wally pokrzyżował plany Savitara. Mimo niewyrównanej walki, Flashowi udało się zapędzić Savitara do Speed Force, gdzie wpadł w pułapkę specjalnego pola energii. Został w niej uwięziony na wiele lat.