Kara Zor-El (Supergirl)

Kara Zor-El zadebiutowała w komiksie „Action Comics #252” z 1959 roku. Twórcami postaci są Otto Binder i Al Plastino.

Kim jest Kara Zor-El?

Clark Kent zauważył dzięki swojemu specjalnemu wzrokowi rozbijający się statek kosmiczny. Po przemianie w Supermana odkrył, że w rakiecie była młoda Kryptonianka, Kara. Kara opowiedziała mu o swoim pochodzeniu z miasta Argo City i o tym, jak została wysłana na Ziemię przez jej rodziców (Zor-El i Alura In-Ze) wraz ze swoim kuzynem, aby uniknąć katastrofy. Superman dowiedział się, że jest kuzynem Kary. Chociaż cieszył się z jej odnalezienia, był smutny, ponieważ była sierotą. Zarejestrował ją w sierocińcu w Midvale pod imieniem Linda Lee. Kara zaczęła testować swoje moce w sierocińcu, czekając na swoją pierwszą przygodę jako Supergirl.

Supergirl dołączyła do Legionu Superbohaterów i została adoptowana przez Freda i Ednę Danvers, przyjmując imię „Linda Lee Danvers”. Przez trzy lata była tajną bronią Supermana, a jej przygody porównywano do feministycznych myśli w pracach Betty Friedan. Superman przedstawił ją światu w Action Comics w 1962 roku. Linda Danvers miała wiele zawodów, m.in. aktorki i operatora kamery. Po pewnym czasie dostała własny magazyn komiksowy, który później połączono z innymi tytułami w jeden magazyn o nazwie The Superman Family. W 1982 roku Supergirl dostała z powrotem własny magazyn.

Śmierć w „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”

Mimo popularności Supergirl, zdecydowano się ją zabić w „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”, by uczynić Supermana jedynym ocalałym z Kryptonu. Marv Wolfman, autor serii, wyjaśnił, że decyzja ta miała na celu uczynienie Supermana wyjątkowym. Pomysł ten wyszedł od Dicka Giordano, jednego z głównych redaktorów w DC. Kilka postaci po śmierci Supergirl przyjęło jej imię i cechy. Dusza Supergirl pojawiła się w jednej z opowieści w 1989 roku, po czym zniknęła z fabuły do 2001 roku. Później w „Final Crisis” pojawiła się postać przypominająca Kara z czasów przed kryzysem.

Supergirl w New52

Geneza Supergirl została zaktualizowana podczas „New52”. Statek Kary wylądował w Smallville, ale przeniknął przez Ziemię i wyłonił się na Syberii. Kara miała wrażenie, że minęły tylko trzy dni od startu jej statku, ale Superman uświadomił jej prawdę o zniszczeniu Kryptonu. Później wróciła do swojego miasta, Argo City, które krążyło wokół niebieskiego słońca, ale znalazła je w ruinie i została zaatakowana przez Worldkillera. Po wielu bitwach, Kara została otruta kryptonitem i opuściła Ziemię, myśląc, że umiera. Została złapana w pułapkę przez Brainiaca, ale udało jej się uciec. Następnie, stając się Czerwoną Latarnią, Kara walczyła z wściekłością, zanim Guy Gardner nie przywrócił jej zdrowego rozsądku. Po pewnym czasie opuściła Czerwone Latarnie i stawiła czoła liderowi Worldkillers. W „Convergence” spotkała oryginalną wersję siebie i postanowiła walczyć z Anti-Monitorem. Po tej bitwie, jej dalsze losy pozostają niejasne.

Moce Supergirl

Supergirl jest kryptonianką z umiejętnościami podobnymi do Supermana. Dzięki żółtemu słońcu posiada nadludzką siłę, szybkość, wytrzymałość, umie latać, widzieć przez przedmioty (wzrok rentgenowski) i emitować ciepło z oczu. Ma też nadludzki słuch, superzimny oddech i regeneruje się szybko. Chociaż jest odporna na wiele rzeczy, jest wrażliwa na kryptonit.