Thinker

Thinker jest przydomkiem używanym przez 5 złoczyńców. Clifford DeVoe jest oryginalną wersją Thinkera, który zadebiutował w „All-Flash #12” z 1943 r. Twórcami postaci są Gardner Fox i E.E. Hibbard.

Clifford DeVoe jako Thinker

Jak wspomniałem na początku artykułu, Clifford jest pierwszą osobą używająca przydomka „Thinker”. Clifford wiódł życie jako prawnik. Niestety dość kiepski. Przytłaczały go myśli ilu złoczyńców obdarzonych mocami chodzi po Gotham. Postanowił spróbować swoich sił. Zaczął karierę jako mózg operacji mniejszych złoczyńców, aby z czasem wyjść na własną drogę. Używał zróżnicowanego sprzętu zaawansowanego technologicznie, a perełką w jego ekwipunku był hełm emitujący fale psychiczne.

DeVoe uchodzi za jednego z zaciętych przeciwników Jay Garrick. Jego umiejętności zostały docenione przez Injustice Society, którzy przyjęli go z otwartymi rękoma. W tym okresie zasłynął z takich akcji jak manipulowanie gubernatorem Gotham City czy prowadzeniem sprawy sądowej przeciwko JSA. Jak możecie się domyśleć, obydwie akcje, mimo stopnia zagrożenia, nie powiodły się.

Thinker dołączył do Task Force X (znane inaczej jako Suicide Squad). Celem było ułaskawienie. Nie doczekał się Clifford. Thinker zginął podczas jednej z misji. Po jakimś czasie powrócił do świata żywych tylko po to, aby zmagać się z nowotworem. Źródłem choroby był prawdopodobnie kask, z którego Thinkera korzystał na każdym kroku. Złoczyńca nie dopuszczał jednak myśli, aby odstawić go ze względów zdrowotnych.

Cliff Carmichael jako Thinker

Carmichael jest drugą osobą działającą pod przydomkiem „Thinker”. Postać ta zadebiutowała w „Firestorm the Nuclear Man #1” z 1978 roku. Twórcami postaci są Gerry Conway i Al Milgrom.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika, był prymusem szkolnym o dość agresywnym zachowaniu. Wdawał się notorycznie w konflikty z Ronnie Raymondem, znanemu światu jako drugiej połówce Firestorma. Konflikt między panami był zażarty do tego stopnia, że Cliff pewnego razu uszkodził Ronniemu hełm w nadziei, że zrobi sobie kuku podczas meczu. Niefortunnie hełm wziął kuzyn Cliffa, co przyczyniło sie do złamanego karku podczas rozgrywki.

Wypadek brata odcisnął piętno na psychicze Cliffa. Wylądował w szpitalu psychiatrycznym. Lekarze zmusili Cliffa do zostania ich królikiem doświadczalnym. Wykorzystali porzucony hełm pierwotnego Thinkera do testów. Cliff zabrał się za modyfikacje hełmu zmieniając jego formę do mikrochipów, które wszczepił w swój mózg. Modyfikacja uczyniła z niego prawdziwego meta człowieka. Z czasem został wcielony do Suicide Squad, dla którego wypełnił kilka misji. Po tym czasie zdradził ich i dołączył do innej drużyny. Jako Thinker miał okazję stawić czoła dawnego przeciwnikowi, Ronniemu. Thinker rozdzielił Firestorma za pomocą swoich mocy. Nie zdążył zadać ostatecznego ciosu. Uprzedził go Rush uszkadzając mikrochipy Thinkera co wprowadziło go w stan śpiączki.

Po latach Cliff powrócił. Usunięte zostały zakłócacze z jego mózgu. Thinker ponownie dołączył do Suicide Squad. Była to fatalna decyzja. Podczas jednej z misji zabił ich cel, dość poważnie zaszkodził Waller. Wszystko szło po jego myśli, aż został zabity za pomocą trzech kul.

Desmond Connor jako Thinker

Desmond Connor jest trzecim Thinkerem, który zadebiutował w „Batman: Shadow of the Bat #67” z 1997r. Twórcami postaci są Alan Grant i Norm Breyfogle.

Trzecia wersja Thinkera bardzo różni się od poprzednich. Thinker posiadał moce telepatyczne, które umożliwiały mu m.in. podsycanie strachu ofiar. Desmond działał na terenie Gotham, gdzie połączył siły z iluzjonistą Marlonem Dallem. Duet specjalizował się w napadach, a całkiem realistyczne iluzje ułatwiały im rabunki. Batman był prawdopodobnie jedyną osobą w Gotham odporną na ich moce. Nie wiadomo jak i dlaczego, nie zostało to wyjaśnione. Uodporniony Nietoperz bez większego problemu poradził sobie z przestępcami.

Sztuczna inteligencja

Dobrze widzicie. Sztuczna inteligencja uchodzi za czwartą wersję Thinkera, która zadebiutowała w „JSA #9” z 2000r. Twórcami postaci, a raczej oprogramowania, są David S. Goyer oraz Geoff Johns.

JSA odrodziło się. Jednym z członków odrodzonego składu był Mister Terrific. To właśnie on uchodzi za twórcę AI Thinkera. Jak? Terrific stworzył sztuczną inteligencję na bazie hełmu Thinkera. Oprogramowanie szybko zyskała świadomość i zmaterializowało się do formy hologramu. Thinker nie dał od razu o sobie znać bohaterom. Oprogramowanie dołączyło do Injustice Society i przekazywało przestępcą cenne informacje prosto z kryjówki bohaterów. Po czasie AI wzięło sprawy w swoje ręcę. Przejęło kontrolę nad kryjówkę JSA i obróciło przeciwko nim. Oprogramowanie zostało pokonane z rak Star-Spangled Kid.

AI wycofywało się do cyberprzestrzeni na długi czas. Powróciło chcąc przejąć kontrolę nad mieszkańcami Keystone. Opór Thinkerowi stawili Flash (Wally West) oraz Cyborg. AI zostało pokonane przez Cyborga, a następnie uciekło, tak jak wcześniej, do cyberprzestrzeni.

Tą wersję Thinkera raz jeszcze mogliśmy spotkać jako jednego członka grupy Alexandra Luthora Jr. podczas Infinite Crisis.

*Tajemniczy Thinker

Ten fragment warto traktować jako smaczek, ponieważ nie wnosi on do życia za wiele. W New52 została wprowadzona jeszcze jedna wersja Thinkera, która odegrała mikroskopijną rolę w „Forever Evil”. Thinker przewidział pojawienie się Syndykatu Zbrodni. Później został osadzony w Belle Reve gdzie chciał zemścić się przejmując ciało jednego z OMAC-ów. To tyle, nie poznaliśmy nawet imienia Thinkera. Miało to miejsce w „Suicide Squad vol. 4 #25” z 2014r.

Moce Thinkera

Przydomek ten nosiły aż cztery postacie (no dobra, pięć) więc zasób mocy jest zróżnicowany. Pierwsze dwie wersje Thinkera uchodziły za inteligentnych mężczyzn, którzy korzystali ze specjalnego hełmu zwiększającego moce telepatyczne, jak i iloraz inteligencji. Znaczącą zmianę widzimy w przypadku trzeciego i czwartego Thinkera. Trzeci posiadał moce telepatyczne, do których nie potrzebował zewnętrznych urządzeń. Czwarty natomiast był oprogramowaniem powstałym na bazie hełmu pierwotnego Thinkera. Jako oprogramowanie z dostępem do sieci możemy rzecz, że miał nieograniczone zdolności, jak i widzę.