Guy Gardner (Zielona Latarnia)

Guy Gardner zadebiutował w komiksie „Green Lantern #59” z 1968 roku. Twórcami postaci są John Broome i Gil Kane.

Kim jest Guy Gardner?

Guy Gardner wychowywał się w Baltimore, gdzie doświadczał przemocy ze strony ojca alkoholika, Rolanda. Mimo starania się zdobyć uznanie ojca w szkole, był zaniedbywany na rzecz starszego brata, Mace. W okresie młodzieńczym staje się buntownikiem, ale z czasem pod wpływem brata-policjanta zmienia swoje życie. Studiuje na Uniwersytecie w Michigan, gdzie zdobywa dwa dyplomy i gra w futbol, aż do kontuzji kończącej karierę. Po studiach pracuje z więźniami, ale porzuca tę pracę z obawy przed własnym temperamentem. Następnie staje się nauczycielem dzieci z niepełnosprawnościami. Kontynuacja DC przedstawia go jako byłego policjanta z rodziny o długiej tradycji służby w policji, który zdobywa pierścień Zielonej Latarni po ratowaniu brata. W różnych wersjach kontynuacji DC relacje z ojcem Guya są różne, ale kluczowym elementem jest historia maltretowania w dzieciństwie.

Gardnera początkowo traktowano jako zastępczą Zieloną Latarnię za Hala Jordana, z którym się zaprzyjaźnił. Po wypadku z autobusem, w trakcie którego Gardner próbował ratować ucznia, Strażnicy werbują Johna Stewarta jako kolejnego zastępcę. Następnie Gardner zostaje uwięziony w Strefie Widma, gdzie zostaje psychicznie zniszczony przez różne traumatyczne zdarzenia. Po pewnym czasie zostaje uwolniony, ale pozostaje w śpiączce przez lata.

Podczas Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach, pewna grupa Strażników przywraca Gardnera do życia i daje mu specjalny pierścień mocy. Jego zadaniem jest werbowanie potężnych przestępców do ataku na bazę Anti-Monitora. Uszkodzenie mózgu Gardnera wpływa na jego osobowość, czyniąc go aroganckim i agresywnym. Po Kryzysie Gardner zostaje pod opieką jednego z Strażników na planecie Maltus, ale ucieka na Ziemię. Później, po egzekucji Sinestro przez Zielone Latarnie, większość Korpusu traci swoje pierścienie, ale Gardner pozostaje aktywnym członkiem Korpusu.

Guy Gardner w New52

Gardner, John Stewart oraz wybrani członkowie Zielonych Latarni pojawiają się w odnowionej serii „Green Lantern Corps”. Guy Gardner również pojawia się w serii „Justice League International”. Choć początkowo Strażnicy wsparli Guya, ich prawdziwym celem jest sabotaż jego kariery. Strażnicy podstępnie manipulują sytuacją, powodując, że Guy porzuca swoje obowiązki, by bronić rodziny przed jego wrogiem, Xarem. Kiedy Trzecia Armia atakuje Guya, ten odkrywa, że Strażnicy obrócili się przeciwko niemu. Guy wkrótce buntuje się przeciwko zdradzieckim Strażnikom. Po wielu konfliktach, w tym konfrontacji z potężnym wrogiem, Pierwszą Latarnią, Guy dowiaduje się o zdradzie Strażników i pokonuje swojego wroga, Xara, ratując swoją rodzinę. W późniejszej serii Guy dołącza do Czerwonych Latarni jako podwójny agent, gdzie zdobywa ich zaufanie i przywództwo. Mimo skomplikowanej relacji z innymi superbohaterami i osobistych wyzwań, Guy kontynuuje swoją misję obrony dobra.

Moce Guya Gardnera

Guy Gardner jest członkiem Korpusu Zielonych Latarni i dzięki swemu pierścieniowi mocy posiada zdolności do tworzenia konstruktów energetycznych, lotu, ochrony przed atakami i zagrożeniami środowiskowymi, komunikacji międzygwiezdnej oraz tłumaczenia języków obcych. W pewnych momentach swojej kariery korzystał również z innych moce, takich jak zdolności Czerwonej Latarni.