Pat Dugan (S.T.R.I.P.E.)

Pat Dugan (S.T.R.I.P.E.) zadebiutował w „Star Spangled Comics #1” z 1941r. Twórcami postaci są Jerry Siegel oraz Hal Sherman.

Kim jest Pat Dugan?

Historia Pata zaczyna się w 1941r. Zaczynał jako szofera popularnego miliardera Sylvestra Pembertona. Życie kierowcy szybko skończyło się, a to za sprawą nazistowskich szpiegów, którzy stanęli owej dwójce na drodze. Walka z nazistami zachęciła ich do zerwania do doczesnym życiem i rozpoczęciem kariery iście heroicznej. Sylvester i Pat zaczęli działać wspólnie przybierając następujące pseudonimy: Sylwester „Star-Spangled Kid” i Pat „Stripesy”.

Początkowo celem bohaterów byli nazistowscy szpiedzy. Z czasem przyłączyli się do grupy Seven Soliders of Citory oraz All-Star Squadron. Podczas bitwy z Nebula Man zniknęli w czasie. Z pomocą przybyło JLA, które wyratowało Pata ze Starożytnego Egiptu. Dalsza historia Pata układa się nieco szczęśliwie. Poznał na swojej drodze piękną Maggie, z którą miał syna. Związek nie przetrwał jednak próby czasu. Małżonka opuściła go i postanowiła samotnie wychować ich syna. Samotny Pat zaangażował się w walkę przeciwko Injustice Society podczas Infinity Inc. w wyniku którego doszło do śmierci Sylvestra.

Pojawienie się S.T.R.I.P.E.

Przystępujemy do części będącej inspiracją w serialu „Stargirl”. Pat po raz drugi ożenił się i przeprowadził się z małżonką do Blue Valley, gdzie wychowywali Courtney Whitmore. Courtney odkryła tam swoje przeznaczenie i została drugim Star-Spangled Kid. Pat sceptycznie podchodził do tego. Nie chcą zostawiać pasierbicy samej przeciwko złoczyńcom, wybudował ogromnego robota, żeby dzielnie stać u jej boku. Prace nad konstrukcją przebiegły pomyślnie, a Pat przyjął pseudonim „S.T.R.I.P.E.”.

Pat nie towarzyszył non stop Courtney. Świadczy o tym chociażby kosmiczna przygoda u boku Starfire i Shazama. Celem trójki bohaterów było zwrócenie włóczni przeznaczenia niezbędnej do powstrzymania fali demonów. Podczas tej przygody Pat zdobył włócznię i wykorzystał ją do ujarzmienia Starfire. Po tej przychodzi Pat i reszta rodziny przenieśli się na krótki do Metropolis, gdzie wspomagał Steela. Mieszkanie w Metropolis było bardzo krótkim epizodem. Pat wrócił z rodziną do Blue Valley i doczekał się córki, która nazwali Patricia.

Członkostwo w JSA

Pat dołączył do JSA, jednak nie można powiedzieć, że było to znaczące członkostwo. Co prawda Pat przerobił jeden z projektów Wildcata czy zaprojektował Steel Eagle. To tyle jeśli wymieniać jego ważniejszy wpływ w historię drużyny. Chyba, że dodamy do tego zagrożenie ze strony Czwartej Rzeszy, nazistowskiej grupy, która prawie zabiła Pata i jego bliskich. W samą porę z odsieczą przybyło JSA.

Aktualna wersja od New52

Zdecydowanie ta wersja jest najbliższa widowni „Stargirl”. Pat jest w związku z Barbarą Whitmore, która ma córkę Courtney. Nastolatka pewnego dnia znalazła w gabinecie Pata oręż Starmana wraz z jego strojem. Courtney przywłaszczyła sobie ekwipunek Starmana, przerobiła go pod swoje potrzeby i zaczęła działać jako Stargirl. Pat zgodził się szkolić Courtney.

Po raz ostatni Pata spotykamy u boku reszty superbohaterów w „Doomsday Clock”, który wrócili z pustki. Nie udałoby się to gdyby nie Dr. Manhattan, który zmienił wcześniejsze zdanie.

Umiejetności Pata / S.T.R.I.P.E.

Pat nie posiada supermocy. Jest za to genialnym mechanikiem o czym świadczy skonstruowanie wielkiego robota S.T.R.I.P.E. czy udoskonalenie Steel Eagle dla JSA. Robot Pata charakteryzuje się ogromną wytrzymałością i siłą. Jest uzbrojony w działa laserowe dużego zasięgu.