Dr. Niles Caulder (The Chief)

Dr. Niles Caulder (znany jako the Chief) zadebiutował w “My Greates Adventure #80” z 1963r. Twórcami postacisą Arnold Drake oraz Bruno Premiani.

Historia Nilesa Cauldera

Niles Clauder od młodzieńczych lat uchodził za świetnego naukowca, odnajdującego się w różnych dziedzinach nauki. Jego talent dostrzegł generał Immortus, który sponsorował badania naukowa nad substancją chemiczną wydłużającą życie. Niles zorientował się o fakcie zbyt późno, aby móc spokojnie zakończyć badania. Generał wszczepił Nilesowi bombę, która miała zostać aktywowana, gdy ten postanowi zbiec. Niles próbował usunąć bombę. Niestety nie udało mu się. Bomba eksplodowała, a ciało Nilesa zostało sparaliżowane od pasa w dół.

Kariera Nilesa Cauldera

Niles poświęcił swoje życie walce od dobro, zazwyczaj pod warunkiem, że opłacało mu się to. W tym celu stworzył grupę Doom Patrol, którą posyłał do walki ze złem. Niestety do grupy nie dołączyli ochotnicy, a ofiary niecnych eksperymentów Nilesa. Jak się z czasem okazało, Niles stał za wypadkami Robotman, Rita Farr oraz Negative Man. Początkowo bohaterowie nie byli tego świadomi. O wszystkim dowiedzieli się z czasem. Niles jest również twórcom ciała Robotmana, jak i bandaży Negative Man, które nasiąknięte są specjalnymi chemikaliami zabezpieczające otoczenie przed radioaktywnością.

Niestety życie Nilesa nie zawsze szło w parze walką o dobro. W czasie tworzenia jednej z wersji Doom Patrol, Niles stworzył własną armię nanobotów, która miała za zadanie przejąć kontrolę nad światem i zmodyfikować go wedle własnej woli. Spisek Nilesa został jednak udaremniony przez członków Doom Patrola.

Ciekawy obrót sytuacji nastąpił podczas Infinite Crisis, kiedy to z “martwych” powróciło Doom Patrol. Na jaw wyszły wtedy dwa mroczne fakty Nilesa. Pierwszym z nich był fakt, że Niles odpowiadał za powstanie tzw. Brotherhood of Evil jako odpowiedź na jego pragnienia posiadania własnej drużyny superbohaterskiej. Kolejnym faktem było przyczynienie się do wskrzeszenia Rity Farr z ocalałego kawałka jej czaszki. Niestety Niles nie posiadał wszystkich DNA, przez co proces nie poszedł w pełni po jego myśli.

Moce Nilesa Cauldera

Niles uchodzi za genialnego naukowca, który odpowiada m.in. za obradowanie członków Doom Patrol ich specjalnymi zdolnościami, dla niektórych będących przekleństwem.