Stephanie Brown (Spoiler)

Stephanie Brown, lepiej znana jako Spoiler, zadebiutowała w „Detective Comics #647” wydanego w 1992 roku. Twórcami postaci są Chuck Dixon i Tom Lyle. Stephanie przez krótki czas pełniła obowiązki jako czwarty Robin oraz jako Batgirl (po Cassandrze Cain).

Historia Stephanie Brown

Stephanie Brown jest córką jednego ze znanych przestępców działających na terenie Gotham – Cluemastera. Wychowywała się praktycznie bez ojca, ponieważ ten większość czasów spędzał za kratami więziennymi. Nie był najlepszych przestępcom, a na pewno jeszcze gorszym ojcem. Córka Cluemastera pewnego dnia miała dość zachowania jej ojca. Postanowiła coś z tym zrobić.

Stephanie zaprojektowała swój kostium oraz przyjęła pseudonim Spoilera. Po raz pierwszy Spoiler mogliśmy ujrzeć w „Detective Comics #648” wydanego w 1992 roku. Nie była bohaterem z prawdziwego zdarzenia. Jej jedynym celem było udaremniania poczynań ojca. Pomogło jej w tym odnalezienie jego kryjówki wraz ze wszystkimi planami. Stephanie zostawiała ślady, po których szybciej można było namierzyć Cluemastera. Pewnego razu została przyłapana przez Robina. Symboliczny moment, ponieważ od tego czasu zaczęła się długa relacja tej dwójki. Z czasem Stephanie zaczęła dostrzegać uroki życia bohaterskiego. Spodobało jej się to na tyle, że coraz częściej działała na przedmieściach Gotham jako Spoiler.

Spoiler bardzo zaprzyjaźniła się z Robinem, którym aktualnie wtedy był Tim Drake (trzeci Robin). Relacja tej dwójki z każdym dniem przybierała na sile. Do tego stopnia, że z czasem przerodziło się to w prawdziwą miłość. Uczucie było o tyle dziwniejsze, że Spoiler przez dość długi czas nie znała tożsamości swego wybranka. Relacja Spoiler i Robina skomplikowała się, gdy na jaw wyszło, że Stephanie jest w ciąży z chłopakiem, który opuścił Gotham. Tim zabrał ją do szkoły rodzenia. Stephanie doskonale zdawała sobie sprawę, że jej bohaterskie życie nie jest dobre, jeśli chce mieć dziecko. Podjęła dojrzałą decyzję, jaką było oddanie dziecka do adopcji. Chwilę po tym jej relacja z Timem pogorszyła się. Powodem była decyzja ojca Tima o wysłaniu chłopca do szkoły z internatem. Nieobecność Tima była uciążliwa nie tylko dla związku tej dwójki, ale i dla samego Batmana, który nie posiadał Robina obok siebie. Postanowił pod swoje skrzydła wziąć Stephanie, którą przeszkolił. Stephanie była pojętną uczennicą, lecz nie do końca przestrzegającą to co się do niej mówiło. Okres współpracy z Batmanem był korzystny dla Stephanie. Z ust jej mentora dowiedziała się, kim jest jej chłopak.

Po pewnym czasie Tim wrócił. Przez chwilę sytuacja między dwójką była napięta (ujawnienie przez Batmana tożsamości Tima). Jednak szybko pogodzili się, a ich uczucie umocniło się. Stephanie powróciła do bycia Spoiler. Bardzo często wraz z Robinem patrolowali przedmieścia Gotham. Stephanie przechodziła przez ciężki moment w swoim życiu. Wraz ze swoją matką dowiedziały się, że Cluemaster nie żyje, a odpowiedzialny za to jest Riddlera. Stephanie rozstała się z Timem, a następnie rozpoczęła swoją vendettę. Dopiero po jej wypełnieniu wróciła do Gotham i na nowo związała się z Timem.

Dość mało mówi się o okresie życia Stephanie, kiedy ta pełniła obowiązki jako czwarty Robin. Jak do tego doszło? Ojciec Tima dowiedział się, że jego syn jest podopiecznym Batmana. Tim nie miał dużego pola manewru. Musiał zrezygnować z pełnienia tej roli. Obowiązki po nim przejęła Spoiler, która sama zaprojektowała swój strój. Pierwsze wystąpienie Spoiler jako Robin miało miejsce w „Robin #126” wydanego w 2004 roku. Niestety Stephanie nie było dane długo pełnić tej funkcji. Batman szybko doszedł do wniosku, że popełnił błąd czyniąc Stephanie Robinem. Dziewczyna bardzo często lekceważyła rozkazy padające z ust jej mentora.
Stephanie nie poddała się. Zakradła się do jaskini Batman i wykradła z niej plany Batmana. Okazało się, że Bruce posiadał kilka planów na unicestwienie przestępczości Gotham. Każdy z nich wiązał się z ogromnym ryzykiem w razie niepowodzenia. Spoiler, niczego nie świadoma, wykradła jeden z gorszych scenariuszy i zaczęła wprowadzać go w życie. Jak się można było spodziewać, Stephanie dość szybko utraciła nad wszystkim kontrolę, co doprowadziło do wojny ganów w Gotham. Stephanie próbowała na własną rękę naprawić swoje błędy. W tym celu potrzebowała Orpheusa, który został zamordowany przez Black Mask na oczach Spoiler. Dziewczyna była przez niego torturowana do momentu, aż z odsieczą przybył Batman.

Spoiler była w dość ciężkim stanie. Bruce natychmiast zabrał ją do kliniki Lesile Thompkins. Doktor, w tajemnicy przed Batmanem, sfingowała śmierć dziewczyny. Stephanie przez pewien czas trzymała się daleko od Gotham. Po pewnym czasie miała jednak tego dość i powróciła w rodzinne strony.

Warto pokrótce wspomnieć o okresie, kiedy Stephanie działała jako Batgirl. Miało to miejsce, kiedy obowiązki Batgirl prowadziła Cassandra Cain. Dziewczyna zrezygnowała z dalszego pełnienia tej roli na rzecz poszukiwań Bruce Wayne’a, który uchodził za zmarłego. Cassandra przekazała strój i miano Batgirl Stephanie. Początkowo do decyzji Cassandry nie była pozytywnie nastawiona Barbara Gordon, która pamiętała liczne wpadki Stephanie. Jednak nie miałą innego wyjścia. Ulice Gotham zostały zalane nowym narkotykiem o nazwie „Thrill”. Narkotyk był bardzo niebezpieczny, a jego dystrybucją zajęli się Scarecrow i nowy Black Mask. Stephanie połączyła siły z Barbarą i wspólnie udaremniły poczynania wspomnianej dwójki złoczyńców. Barbarze zaimponowała postawa Stephanie. Na tyle, że Barbara osobiście zaprojektowała przyjaciółce nowy strój Batgirl. Stephanie przez jeszcze jakiś czas działała jako Batgirl. Bez przerwy mogła liczyć na pomoc Barbary. W tym czasie Stephanie zmierzyła się z wieloma wrogami. Jedną z głośniejszych spraw za czasów Stephanie jako Batgirl była konfronacja z Ra’s Al Ghulem. Głowa demona postanowiła unicestwić cały majątek Wayne’a, który w tym czasie uchodził za zmarłego. W tym czasie do Gotham powrócił Tim, który pomógł Batgirl we starciu z Ra’sem. Tim próbował ożywić miłosną relację ze Stephanie. Niestety bezskutecznie, gdyż ta odrzuciła jego zaloty.

Spoiler na nowo powróciła za czasów New52. Cluemaster ułożył skomplikowany plan, którego celem było zgładzenie Batmana (historia Batman Eternal). Dziewczyna odkryła plany ojca i chciała im zaradzić. W tym czasie sprzymierzyła się z Blue Birds oraz Tim Drake. Między Timiem i Stephanie zaiskrzyło. Iskierka z czasem przerodziła się w prawdziwą miłość.

Spoiler wraz z Timem znaleźli się w drużynie Batmana, która została uformowana w „Detective Comics” podczas DC Rebirth. Batman wraz z Batwoman zebrali kilku podopiecznych (Spoiler, Red Robin, Orphan, Clayface), których szkolili do obrony Gotham. Drużyna Batmana mierzyła się w tym czasie z ojcem Batwoman. Sytuacja była na tyle poważna, że w wyniku starcia zginął Red Robin. Tak by się mogło przynajmniej wtedy wydawać. Stephanie była rozbita po utracie Tima. Dziewczyną dobiła informacja od jednej z lepszych uczelni w Gotham, którzy przyjęli Tima w swoje szeregi. Było to jego marzeniem. Spoiler jeszcze przez jakiś czas towarzyszyła Batmanowi, lecz z czasem opuściła jego drużyną i zaczęła sama działać na terenie Gotham. Po pewnym czasie powrócił Tima do Gotham. Okazało się, że w ostatniej chwili został uratowany przez Mr. Oz’a, który więził chłopca w swoim więzieniu. Spoiler i Tim odbudowali swój związek, a Stephanie ponownie powróciła w szeregi drużyny Batmana. Chwilę później bohaterowie stanęli przed kolejnym wyzwaniem. Była nią potyczka z wersją Tima, która przybyła z przyszłości, aby zabić Batwoman i syna Supermana. Całość historii bardzo wpłynęła na psychikę Tima z aktualnych czasów. Stephanie nie mogła dłużej poznać swojego partnera. Postanowiła zerwać z Timem i opuścić drużynę Batmana. Od tej pory słuch po niej zaginął.

Umiejętności Stephanie Brown

Stephanie przeszła szkolenie pod okiem Batmana. Po kilkunastu intensywnych treningach radziła sobie w walce wręcz. Do tego była dość sprawna fizycznie.