Hourman

Hourman (Rex Tyler) zadebiutował w “Adventure Comics #48” z 1940 roku. Twórcami postaci są Ken Fitch oraz Bernard Bally. Pseudonim używany był łącznie przez 3 postacie.

Rex Tyler jako Hourman

Rex Tyler był pierwszym Hourmanem jakiego świat widział. Nim jednak to nastąpiło prowadził spokojne zycie w Nowym Jorku. Był z zawodu biochemikiem. Prowadził zaawansowane badania nad witaminami oraz hormonami. Testy pomogły wynaleźć mu witaminę “Miraclo”. Specyfik po podaniu wywoływał tymczasowe nadprzyrodzone zdolności. Pierwszymi “królikami doświadczalnymi” były laboratoryjne myszy. Gryzonie po podaniu Miraclo otrzymały super siłę oraz szybkość przez okres jednej godziny. Podobny efekt zaobserwował Rex u siebie po zażyciu Miraclo.

Tyler kierował się zasadą “z wielką mocą idzie wielka odpowiedzialność”. Substancję zatrzymał tylko dla siebie, a życie poświęcił w walce ze złem. Zanim rozkręcił heroiczną karierę, zamieścił w brukowcu ogłoszenie oferując swoje niezwykłe moce. Odzew był dość szybki, a pierwsze misja polegała na powstrzymaniu napadu. Rex dorwał kostium w pierwszym lepszym sklepie ze strojami i przybrał pseudonim “Hour-Man”. Dopiero z czasem pseudonim został zmodyfikowany do “Hourman”. Zdolności Tylera zaimponowały światu. W trakcie swoich przygód był członkiem grup jak: JSA, Freedom Fighter oraz All-Star Squadron.

Sposób nabywania tymczasowym mocy uzależnił Tylera. Rex opracował kilka metod, które pomogły wyjść mu z uzależnienia: Pierwszą metodą była nowa formuła Miraclo nie posiadająca szkodliwych właściwości. Kolejną metodą była czarna latarnia aktywująca enzymy pozostałe w organizmie Rexa. Z czasem okazało się, że formuła wywarła wpływ na geny Tylera i nie musi stosować dodatkowych substancji do jej aktywowania. Wystarczyło, że Rex wypowiedział na głos “Man of the Hours”, żeby aktywować w sobie moce.

Stres oraz problemy uzależnione przyczyniły się do odstawienia peleryny bohaterskiej na bok. Co prawda Rex zawsze wspierał JSA w misjach, ale pełnoprawną karierę zawiesił. Strój wraz z tajnikami przekazał swojemu synowi Rickowi, a emeryturę spędzał z żoną.

Rick Tyler jako Hourman

Rick przejął pałeczkę po ojcu podczas Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. Nowo nabyte zdolności pomogły mu w uratowaniu ludzi z płonącej budowli na skutek tragedii wywołanych podczas Kryzysu. Podobnie jak jego ojciec, Rick bardzo szybko uzależnił się od Miraclo. Uzależnienie odbiło się tragicznie na zdrowiu chłopca. Zachorował na białaczkę. Zarówno z choroby, jak i uzależnienia, pomogły mu wyjść Johny Chamber oraz trzeci Hourman (droid z przyszłości). Za sprawą tego drugiego Rick otrzymał klepsydrę umożliwiającą mu poznanie wydarzeń z przyszłości, konkretniej mówią wydarzeń o godzinę wprzód od chwili obecnej.

Po zażegnaniu problemów Rick rozkręcił swoją karierę jako bohater. Dołączył do nowej formacji JSA, gdzie poznał Jesse Chambers, przyszłą żonę. Nowa formacja JSA nie miała lekko. Jesse straciła swoje moce podczas walki z Zoomem, natomiast Rick wyszedł ledwo żywy ze starcia z Black Adamem. Rick ocalał dzięki interwencji Doctor Mid-Nite. Drużyna rozpadła się po pewnym czasie. Rick dołączył do jednego odłamu JSA, natomiast jego żona do drugiego. Rick zmusił się do zaprzestania korzystania z Miraclo, kiedy dowiedział się, że jego żona jest w ciąży.

Rick uratował Beth Chapel podczas Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. Użył do tego formuły dawnego Doktora Mid-Nite, aby odnaleźć przyjaciółkę w ciemności. Beth użyła tej samej formuły, aby naprawić swój wzrok. Ratunek zbliżył dwójkę do siebie na tyle, że narodził się między nimi krótki romans podczas przynależności do “Infinity, Inc”.

Można by rzecz, że Hourman został zapomniany przez scenarzystów. Po raz ostatni Ricka mogliśmy zobaczyć w “Earth 2 Society #6” podczas starcia z Val Zod.

Matthew Tyler jako Hourman

Trzecim i zarazem ostatnim Hourmanem jest droid z przyszłości wzorowany na DNA Rexa Tylera. Inteligentna maszyna postrzegała siebie nie tylko jako potomka Tylera, ale jako Rexa we własnej osobie. Droid był w posiadaniu urządzenia umożliwiającego podróże w czasie. Matthew skorzystał z dobrodziejstwa urządzenia do pomocy Rexowi podczas starcia z Extantem. Wsparcia udzielił również jego synowi, Rickowi, do przekazania mu klepsydry w nadziei, że odbuduje go gdy zajdzie potrzeba. Hourman był dość często nieobecny w przyszłości (jego teraźniejszości) lecz gotów na alarm JSA.

Umiejętności Hourmana

Rex i Rick nie posiadają super mocy na stałe. Dzięki substancji Miraclo otrzymują godzinne doładowanie, dzięki któremu posiadają super siłę, super szybkość oraz niesamowitą wytrzymałość zdolną odbić kule. Stety lub nie, moce działają przez godzinę od zażycia Miraclo.

Rick dodatkowo posiada klepsydrę otrzymaną od Hourmana z przyszłości, dzięki której widzi wydarzenia z przyszłości oddalonej o godzinę od czasu aktualnego.

Zaprzeczeniem jest Matthew Tyler, który jako droid posiadał super siłę, automatyczne naprawianie uszkodzeń oraz możliwość latania. Droid posiada wbudowany hologram upodobniający jego wygląd do każdej postaci czy zwierzęcia. Matthew cechują się niezwykła wiedzą, dzięki której może zbudować urządzenia z przyszłości oraz wyleczyć większość chorób.