Justice Society of America (JSA)

Justice Society of America zadebiutowało w komiksie „All Star Comics #3” z 1940 roku. Twórcami grupy są Gardner Fox, Everett Hibbard i Sheldon Mayer.

Kim jest JSA?

W listopadzie 1940 roku Adolf Hitler zdobył Włócznię Przeznaczenia, magiczną broń, której chciał użyć do podbicia Europy. Brytyjski oficer, Smythe, powiadomił o tym prezydenta USA, Franklina Roosevelta. Roosevelt, pod presją izolacjonizmu, postanowił tajnie interweniować, wysyłając Flasha i Green Lanterna do Szkocji, gdzie nazistowski Major Streicher stworzył potężnego robota – Mordmaschine. Bohaterowie zostali pokonani i przetransportowani do Berlina jako prezent dla Hitlera. Hitler, używając Włóczni, przywołał armię Walkirii, która miała eskortować bombowiec zmierzający do Waszyngtonu. Tymczasem Doktor Fate, odkrywając niebezpieczeństwo Włóczni, zgromadził drużynę bohaterów do obrony Anglii przed nazistami. Po bitwie, bohaterowie dowiedzieli się o planowanym ataku na Waszyngton i udaremnili go, ale jedna z Walkirii próbowała zabić Roosevelta. Atom próbował go obronić, ale Roosevelt został zabity, po czym wskrzeszony przez Spectre’a. Roosevelt, nieświadomy swojej chwilowej śmierci, zaproponował utworzenie drużyny bohaterów do obrony USA, która stała się znana jako Społeczność Sprawiedliwości Ameryki.

W 1941 roku, JSA działała w tajnym pokoju hotelowym w Capitol City. Chociaż nie byli bezpośrednio zaangażowani w wojnę, współpracowali z FBI w walce z nazistowskimi agentami w USA. Zatrzymali Fritza Klavera, nazistowskiego kolaboranta, oraz stanęli do walki z kryminalistami takimi jak Mister X czy profesor Alba. Skład JSA zmieniał się – Flash ustąpił ze stanowiska przewodniczącego, a do zespołu dołączyli Johnny Thunder, Doctor Mid-Nite oraz Starman. Po ataku Japonii na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku, Ameryka zdecydowanie zaangażowała się w II wojnę światową. Prezydent Roosevelt przemianował JSA na Batalion Sprawiedliwości, który działał w ramach większej organizacji superbohaterów – All-Star Squadron, poświęconej ochronie demokracji.

JSA po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach

Justice Society of America, po uczestnictwie w „Crisis on Infinite Earths”, poczuło, że ich rola stała się zbędna. Hawkman zaproponował rozwiązanie drużyny, ale zanim podjęto decyzję, Spectre ujawnił, że Adolf Hitler użył Włóczni Przeznaczenia, aby połączyć los wszechświata z Ragnarokiem nordyckich bogów. Drużyna została przeniesiona do 1945 roku i Asgardu, gdzie wzięła udział w bitwie z nordyckimi bogami. Po tym wydarzeniu zespół został uwięziony w nieskończonym cyklu bitew. Dopiero po kilku latach Spectre i Waverider uwolnili ich, przenosząc demona Abraxisa na ich miejsce w cyklu. Po powrocie na Ziemię, Justice Society of America wznowiło działalność, spotykając się z wieloma bohaterami i przeciwnikami. Jednakże, kilka lat później, Extant zdobył moc, by usunąć zaklęcia chroniące drużynę, co doprowadziło do śmierci wielu jej członków.

JSA w DC Rebirth

Johnny Thunder przebywa w domu opieki i przyznaje, że zgubił magiczny przedmiot. W trakcie zakłóceń w Speed Force, Barry Allen, znany jako Flash, ma wizję formuły prędkości i hełmu Jaya Garricka. W crossoverze „Button”, Johnny obwinia się za utratę JSA, a Jay Garrick próbuje wrócić z Speed Force, ale zostaje z powrotem wciągnięty do niej. W komiksie „Doomsday Clock”, Doctor Manhattan przypomina sobie o wpływie na losy Alana Scotta i zmienianiu czasu. Lois Lane odkrywa niewiadome jej wcześniej informacje o Justice Society of America. Po manipulacji czasem przez Doctora Manhattan, uniwersum New 52 powstaje bez istnienia JSA. Jednakże po pewnym czasie, Manhattan odwraca swoje działania i JSA powraca, pomagając Supermanowi. W komiksie „Justice League”, członkowie ligi podróżują w czasie, spotykając Justice Society of Americaw 1941 roku i ucząc się o wspólnej historii. W końcu Hawkman i Hawkwoman reinkarnują się jako postacie z epoki Golden Age i łączą się z JSA.

Popularni członkowie JSA

Skład Justice Society of America ulegał zmianom na przestrzeni lat. Do najpopularniejszych członków należą: