Batman – Detective Comics – Mitologia tom 1

Batman – Detective Comics – Mitologia tom 1” jest bardzo ważnym komiksem w dziejach Batmana. Nie chodzi tu o zwrotu fabularne czy istotne zmiany w historii postaci. Komiks jest swego rodzaju celebracją 80 urodzin Batmana. Czy komiks udźwignął brzemię święta?

Akcja rozgrywa się w dniu urodzin Bruce’a. Dzień ten jest zarówno 8 rocznicą śmierci rodziców głównego bohatera. Nie mogło być spokojnie. W Gotham dochodzi do morderstwa dwójki ludzi. Całość jest o tyle specyficzne, że towarzyszące warunki są łudząco podobne do morderstwa Wayne’ów. Bruce bez chwili namysłu w pełni angażuje się w sprawę. Sytuacja pogarsza się, kiedy zabójcza lub zabójczyni obiera za cel bliskich Batmana. Czy tajemniczy napastnik lub napastniczka zna tożsamość Batmana?

Historia nie jest przełomowa. Prosta choć mocno angażująca detektywistyczna historia, w której główny bohater musi wytężyć wszystkie zmysły aby właściwie łączyć fakty i ujawnić mordercę. Historia nabiera tempa, kiedy morderca/morderczyni zaczyna uderzać w bliskich Batmana. Scenarzysta nie ogranicza się i śmiało stawia krzyżyki nad bohaterami. Odważne posunięcie, które zaimponowało mnie. Rzadko się zdarza, aby scenarzyści bez hucznych zapowiedzi stawiali na takie zwroty akcji.

Fabuła jest przede wszystkim sentymentalna podróżą w głąb Batmana. Poznajemy jego bliskich, wydarzenia a nawet znaczące elementy, które wpłynęły na ukształtowanie jego osobowości przez lata. Oczywistym jest, że Tomasi nie ujął w historii wielu istotnych aspektów, które miały wpływ na Batmana. Nie stanowi to jednak żadnego problemu. Przyczepić mógłbym się jedynie do zakończenia historii. Było ono zaskakujące choć zupełnie rozczarowujące. Przez te wszystkie strony liczyłem na zwrot, który zwali mnie z nóg i nie będę mógł pozbierać się tygodniami. Tymczasem całość nie wywołała u mnie żadnych emocji.

“Batman – Detective Comics – Mitologia tom 1” nie jest przełomowym komiksem ani wnoszącym cokolwiek wartościowego do historii Batmana. Nie jest to również pozycja obowiązkowa dla osób, które z zapartym tchem śledzą wydarzenia od początku DC Rebirth. Raczej nie uświadczycie luki jeżeli pominiecie komiks. Niemniej dobrze sięgnąć po pozycję jeżeli zależy Wam na mocno detektywistycznej sprawie prowadzonej przez Batmana, która koncentruje się na sentymentalnej podróży w jego świecie. Zadowolone będą osoby ceniące sobie nie tylko dobrą i napięta akcje ale również fani rysunków na wysokim poziomie od pierwszej do ostatniej strony.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego. Komiks możecie nabyć w internetowym sklepie Egmontu.