Skalp tom 4

skalp tom 4

Trzymając w ręku czwarty tom serii Skalp nie muszę go otwierać, aby wiedzieć, że czeka mnie wspaniała lektura. Jason Aaron w poprzednich częściach dał dowód na to, że jest genialnym scenarzystą, zaś R.M. Guera i pozostali rysownicy w równie niesamowicie ukazują rzeczywistość rezerwatu Praire Rose. Niektóre wątki zostają zamknięte, inne się rozwijają w sposób, jakiego nie da się przewidzieć. A autor już nie raz pokazywał, że potrafi zaskoczyć.

Historię otwiera opowiadanie Słyszeć, jak Ziemia się kręci niezwiązane z głównymi bohaterami serii. mówi o niemłodym już małżeństwie, żyjącym z dala od miasta i utrzymującym się głównie z tego, co wyda pielęgnowana przez nich ziemia. Lecz z biegiem lat nie stają się oni młodsi. Choroby i urazy sprawiają, że nadchodzi nader mroźna dla nich zima, której przetrwanie graniczy z cudem. Historia ta nie ukazująca ani na chwilę Czerwonego Kruka czy Dashiella ma potencjał w swojej zwyczajności. Bez wystrzałów, bójek czy gierek Nitza i Lincolna.

Rodzinna tradycja ukazuje losy ojca Dashiella- Wade’a. Człowieka z rodu naznaczone wojną, który sam walczy w Wietnamie w roku 1969. Szczęśliwymi zrządzeniami losu unika losu setek podobnych mu, młodych Amerykanów, lecz jak mawia internetowe powiedzonko- co się zobaczyło, to się już nie odzobaczy. Wade szybko popada w kłopoty po powrocie do USA, a jego ścieżki splatają się z FBI i Giną Zły Koń…

Szlachetny czyn honorowego i katolickiego Hiszpana – głównym bohaterem tej historii jest Shunka. Prawa ręka i najlepszy cyngiel wodza. Człowiek inteligentny, bezlitosny, ślepo oddany swemu szefowi. Skrywający jednak sekret, który wykluczyłby go z kręgu zaufanych Czerwonego Kruka. Aaron tym samym rozwija kolejną postać mającą wiele do powiedzenia i pokazania.

Jason Aaron przyzwyczaił nas już do przeplatania retrospekcji i wydarzeń obecnych. Tak też się dzieje w sporej części czwartego tomu. Obok historii Carol Czerwony Kruk, będącej w ciąży z Dashem, dostajemy dość sporą dawkę matczynych opowieści. Nie ukazujących idealnego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, a naznaczone patologiami związki, często destruktywne i nie dające nadziei. Lecz  komiks ten nie jest całkowitym matriarchatem. Pojawienie się ojca Dashiella i jego zacieśniające się relacje z Lincolnem czy więź rodząca się między Carol i rodziną Biedny Niedźwiedź nadają mu ton familijny, lecz jak już pisałem, daleki od idylli. Relacje są tu do bólu realne, nie ma miejsca na sentymentalne historie. Niechciany to doskonały tytuł dla tych historii.

Obok rodzinnych więzi motywem przewodnim są też przemiany. Dashiell musi skończyć z narkotykami. Podobnie, która  na dodatek musi pokonać demony z przeszłości i stawić czoła nadchodzącemu macierzyństwu. Jej ojciec zaś rozliczyć swe czyny, szczególnie w momencie, gdy w wyborach na prezydenta rezu naprzeciwko niego staje jego mentor, a zarazem człowiek budzący wyrzuty jego wypaczonego, lecz wciąż złośliwie dla niego żywego, sumienia. Shunka zastanowić się nad swoim ‘ja’ i to w sytuacji, gdy miejsce przybocznego Czerwonego Kruka zaczyna przejmować ktoś inny. Transformacji ulega również Upadający Na Ziemię i Catcher. opowieść Musisz zgrzeszyć, by zostać zbawionym to naprawdę godne uwagi studia psychologiczne poszczególnych bohaterów. Jason Aaron pokazuje tu mistrzostwo narracji- filozoficzne rozważania pogłębiają treść komiksu i wyróżniają go na tle innych, zdawać by się mogło, podobnych tematycznie dzieł.

Pisałem już o kresce Guery i pozostałych, lecz mało pisałem o okładkach, będących dziełem nie byle kogo, a samego Jocka. Autor Batmana: Mroczne odbicie wykonuje za każdym razem prawdziwe arcydzieła. Umiejętnie bawi się stylami, doskonale dostosowuje się do klimatu danej historii i przykuwa uwagę. Okładki Skalpa nie są fabrycznie produkowanymi dziełami- każda ma swój charakter i jeśli nawet po prostu ukazuje konkretnego bohatera, robi to w widowiskowy sposób.

Czwarty tom serii Jasona Aarona i R.M.  Guery nie zawodzi. Główni bohaterowie powoli starają się ustatkować, ale czy owe ustatkowanie w ich przypadku jest możliwe ? I czy nie przyniesie im więcej strat niż trwanie na straceńczej drodze ? Pozostaje nam więc tylko czekać do piątego, ostatniego tomu serii zapowiadanego na sierpień i wyczekiwać serialu na jej podstawie.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

Komiks do nabycia w internetowym sklepie Egmontu lub wybranych punktach sprzedażowych.