REBIRTH: Batman. Tom 2: “I Am Suicide”

I Am Suicide

Wcześniej

Batman. Tom 1: I Am Gotham
Night of the Monster Men

Część pierwsza: “Batman #9”

Bane opowiada Psycho Pirate’owi (poznanemu w poprzednim tomie) historię swojego życia. Zapomniany przez wszystkich codziennie będąc w zamknięciu walczył o swoje życie w nieludzkich warunkach. Nie pomagały modlitwy, nie pomagały przekleństwa. Budził się krzycząc. Dopiero Venom sprawił, że krzyki ustały, ale Bane skończył z Venomem: teraz ma Psycho Pirate’a. Bane rozkazuje mu użyć swoich mocy wpływania na emocje, aby poczuć się szczęśliwy i odważny.

Gotham Girl leży w łóżku w posiadłości Wayne’ów. Pilnuje jej Bruce. Dziewczyna nie czuje się dobrze, a jej mentor próbuje ją uspokoić. Batman wychodzi, spotykając po drodze Alfreda. Wyjaśnia mu, że przez manipulacje Psycho Pirate’a koszmary sprowadzone na Gotham Girl stają się coraz silniejsze. Mroczny Rycerz oznajmia, że nie będzie go kilka dni, bo zamierza przyjąć propozycję Amandy Waller dotyczącą ataku na Santa Prisa. Wymusza na Alfredzie obietnicę. Gdyby Gotham Girl o niego pytała, ma powiedzieć, że pomoc jest w drodze. Udaje się do Arkham Asylum.

W Arkham razem z Jimem Gordonem i Jeremiah’em Arkham rekrutuje kolejnych więźniów do swojego zespołu:

 • Arnold Weskler, “Ventriloquit” – skazany na dożywocie za ośmiokrotne morderstwo. Posiadał zdolność brzuchomówstwa i lalkę, która według jego zeznań kazała mu dokonywać przestępstw.
 • Ben Turner, “Bronze Tiger” – skazany na 20 lat pozbawienia wolności za dwukrotne morderstwo. Były członek Ligi Zabójców, świetny wojownik i strateg.
 • “Jewlee” – skazana na dożywocie za czterokrotne morderstwo.
 • “Punch” – ukochany Jewlee, który okazał się być przebrany za Jima Gordona. Były więzień Santa Prisca i  współpracownik Bane’a. Włamał się do Arkham Asylum aby odbić swoją dziewczynę.

Po drodze Batman i Jeremiah Arkham mijają również Kite Mana, Comdiment Kinga, Tweedledee i Tweedledum, Calendar Mana i dziewzcynę poznaną w “DC Universe: Rebirth #1”, która na widok Batmana maluje na szybie symbol Legionu Superbohaterów.

Batman żąda udzielenia mu jeszcze jednego więźnia, ale Jeremiah protestuje mówiąc, że jest zbyt niebezpieczny. Batman szantażuje go ujawnieniem zarządowi informacji o Punchu który włamał się do Azylu i dodaje, że to on pozamykał tych wszystkich więźniów, więc kim jest Arkham, żeby mówić mu, czego nie może zrobić.

Ostatnim więźniem jest Selina Kyle, “Catwoman”. Skazana na śmierć za 237 morderstw. Batman mówi, że musi zrobić coś, co wymaga od niego złamania prawa i zrobi wszystko co może, aby tylko zrealizować swój cel. Selina kwituje to przeciągłym “Meeooww.”

Część druga: “Batman #10”

Batman nadlatuje nad Santa Prisca swoim odrzutowcem, żądając przez radio wypuszczenia Psycho Pirate’a przez Bane’a, bo w innym wypadku Batman połami mu kręgosłup. Ostrzeżenia patroli nie zatrzymują Mrocznego Rycerza i po walce w powietrzu zostaje on zestrzelony nad wyspą. Tam czeka na niego komitet powitalny w postaci oddziału Bane’a. Choć Zamaskowany Krzyżowiec stawia zacięty opór, dziesiątki a nawet setki żołnierzy zalewają go i w konsekwencji doprowadzają przed oblicze Bane’a. Ten zadając Batmanowi sporadyczne ciosy informuje go o tym, że złamał międzynarodowe prawa i Liga Sprawiedliwości mu tutaj nie pomoże.

Bane zauważa, że przez zaprzestanie przyjmowania Venoma nie będzie w stanie złamać Mrocznemu Rycerzowi kręgosłupa, ale zadaje mu w niego cios, czym pozbawia bohatera przytomności, a następnie wrzuca go do swojej starej celi, w której co noc poziom wody podnosił się razem z przypływem i przebywający w celi musi walczyć o życie. To samo dzieje się z Batmanem, który do wielu próbach wydostaje się z celi, udaje do wyjścia i wpuszcza do więzienia Catwoman i Ventriloquista. Catwoman powiadamia Batmana, że Bronze Tiger, Punch i Jewlee są na miejscach, a Batman odpowiada, że pora złamać Bane’owi kręgosłup.

W TYM SAMYM CZASIE zostaje nam przedstawiany list, który Selina napisała do Bruce’a podczas swojego pobytu w Arkham. List w którym wyjaśnia dlaczego zabiła tak wiele osób. Najpierw jednak Catwoman opowiada nam o swoich rodzicach, którzy niezbyt się nią interesowali i w końcu ją porzucili. Trafiła do sierocińca, a stamtąd do wielu rodzin zastępczych, z których uciekała, bo sierociniec podobał jej się bardziej. Mieszkała w Domu dla Chłopców i Dziewcząt Gotham imienia Thomasa i Marthy Wayne, którzy po narodzinach Bruce’a przekazali na jego konto dużą sumę pieniędzy.

Ich zdjęcie wisiało na przeciwko wejścia. Selina uwielbiała patrzeć na zdjęcie szczęśliwej rodziny Wayne’ów i wyobrażała sobie, że jest tam razem z nimi. Wiele lat później sierociniec został zniszczony przez ładunek wybuchowy podłożony przez terrorystów z Khandaq, zwaną Psami Wojny. W wyniku eksplozji i pożaru zginęły 163 dzieci, 7 nauczyciei i woźny. Psy Wojny miały 237 członków i każdy z nich przyłożył rękę do tej tragedii. Teraz nie mają żadnego członka.

Selina zamordowała ich wszystkich. Działała szybko, żeby nie zostać wyśledzona i powstrzymana przez Batmana. Selina zauważa że ona i Bruce są na wiele sposobów podobni. Kot i Nietoperz. Dwoje złamanych życiem sierot skaczących w nocy po dachach. Dlatego kiedy są razem ból odchodzi. Ale na wiele sposobów się różnią i przez to ich szczęście nigdy nie trwa długo. Selina jednak wierzy, że kiedyś uda im się w końcu pozostać razem.

Część trzecia: “Batman #11”

RETROSPEKCJA. Batman ściga Catwoman w po dachach. Chce doprowadzić ją do Arkham, natomiast ten pomysł nie podoba się Selinie. Mroczny Rycerz wspomina ich poprzednie spotkanie, podczas którego złodziejka uciekając przed sprawiedliwością zerwała wiązadło w kolanie. W końcu Batman dopada ją, na co Catwoman zauważa, że jeśli Batman doprowadzi ją do Arkham, to zostanie zabita za zamordowanie 237 osób. Batman nie wie co ma zrobić.

TERAZ. Batman, Catwoman i Ventroloquist infiltrują Santa Prisca. Rozdzielają się – Catwoman i Ventriloquist mają przejąć Psycho Pirate’a. Batman zwraca uwagę na to, że Ventriloquist musi przeżyć, bo bez niego nikt nie przeżyje tej misji.

W tym samym czasie Bronze Tiger, Punch i Jewlee zostają wpuszczeni przez wartowników do Santa Prisca.

Catwoman i Ventriloquist przedzierają się przez system rur i odpływów. Ciekawska Selina pyta Alberta o kukłę Scarface. Wesker z przerażeniem mówi, że Scarface jest prawdziwy i jego słowa nie są słowami, które on sam by wypowiedział. Docierają do celi D w której przetrzymywany miał być Psycho Pirate’e, ale wtedy Catwoman opowiada Weskerowi, że choć Batman próbuje złagodzić tą misją jej wyrok, ale w głębi serca Selina wie, że to nic nie da i czasami trzeba zrobić coś wbrew rozkazom. Catwoman udaje się na zwiad pozostawiając Ventriloquista samego.

Bronze Tiger, Punch i Jewlee rozmawiają z Bane’m. Tiger mówi, że pochwycił Puncha i Jewlee (czyli człowieka który uciekł z Santa Prisca i powód jego ucieczki) i ofiaruje ich Bane’owi jako prezent. Batman obserwuje całą scenę z kratki wentylacyjnej na suficie. Bane pyta o motywy Tigera, a ten odpowiada, że Liga Zabójców wyznaczyła nagrodę za jego głowę a Bane jest jedyną osobą, która może go przed nimi uchronić. Tiger nie dokańcza wypowiedzi, bo zostaje zaatakowany biczem Catwoman. Selina wpada do pomieszczenia i zdradza, że Batman zaaranżował całą scenę, podczas gdy Catwoman miała zająć się wyprowadzeniem Psycho Pirate’a z Santa Prisca. Następnie podrzyna gardła Punchowi i Jewlee i nokautuje Bronze Tigera. NA koniec zwraca się do Bane’a i mówi, że w zamian za samolot, pieniądze i pomoc w zniknięciu, powie Bane’owi jak ostatecznie złamać Batmana.

Część czwarta: “Batman #12”

Bane kontaktuje sie z Batmanem. Powiadamia go o tym, że właśnie znajduje się w sali tronowej z Psycho Piratem i rzuca mu wyzwanie, by spróbował go od niego odbić. Mroczny Rycerz przedziera się przez fortecę, pokonując dziesiątki, jeśli nie setki jego ludzi. W końcu, zmęczony i ranny, dociera do sali z której Bane zarządza całym obiektem. Obok niego siedzą Catwoman i Psycho Pirate. Bane mówi Batmanowi, że został zdradzony i pyta go, co nadejdzie teraz.

Główną część zeszytu jednak stanowi treść listu Batmana, który jest odpowiedzią na poprzedni list Catwoman. Bruce napisał ten list w dniu, w którym dowiedział się, że Selina zostanie przeniesiona z Blackgate do Arkham, bo w poprzednim zakładzie stała się problematyczna i brutalna. To nie jest czas by znów się kłócili i ścierali, ale by poukładali sprawy pomiędzy sobą. Bruce stawia tezę, że jego rodzice śmialiby się widząc, czym obecnie zajmuje się po nocach ich syn.

I Bruce to rozumie. Jego samego to bawi. Dorosły mężczyzna przebrany za zwierze, który siedząc na gargulcu czeka na zbrodnię, a kiedy ona się zdarza bije ją po twarzy. Jeśli bije wystarczająco mocno, wtedy problemy się rozwiązują. Śmieszne. Ale co śmieszniejsze, nie jest to dorosły mężczyzna. To tylko kolejna maska. Maska pod maską. Ciągle jest tym chłopcem, którego rodzice zostali właśnie zamordowani. Zamiast opłakiwać ich jak należy złożył przysięgę, że pomści ich śmierć poświęcając życie na walkę z przestępcami.

Głupota tej przysięgi bawi Bruce’a do dziś. Uszy, pas, batarangi, Batmobil, gargulce, dach, skóra, zbroja. Smutne, głupie, niedojrzałe, zabawne. Sam chciałby się z tego śmiać, ale nie może. Tak samo jak Selina nie jest w stanie się z niego śmiać, bo ona też wie, jak to jest. Bruce po śmierci swoich rodziców był w tak ogromnym bólu, że nie liczyło się dla niego nic innego. Miał dziesięć lat, kiedy postanowił popełnić samobójstwo.Uklęknął i użył brzytwy swojego ojca do przecięcia swoich nadgarstków i spojrzał w górę, na zdjęcie swoich rodziców. Modlił się, ale nikt nie odpowiedział. W tej właśnie chwili Bruce złożył przysięgę.

Uszy, pas i gargulec nie mają być śmieszne. To wybór małego, pogrążonego w rozpaczy chłopca. Wybór tego jak chce zginąć. A kiedy Bruce i Selina są razem ich ból odchodzi, bo w tych chwilach nie umierają samotnie. Batman nie wierzy w to, że Catwoman zabiła 237 ludzi. Wie że kłamie, ale nie ma dowodów na to, żeby oczyścić ją z zarzutów. Ale nadejdzie dzień, kiedy prawda wyjdzie na jaw i Bruce uwolni Selinę. A wtedy będą śmiali się razem.

Część piąta: “Batman #13”

Ventriloquit czeka tam gdzie zostawiła go Catwoman. Ciała Puncha i Jewlee zostają odciągane przez ludzi Bane’a. Bronze Tiger zostaje wrzucony do celi. Batman leży na kolanach przed Bane’m.

W Batjaskini Alfred zostaje odwiedzony przez  Amandę Waller, która przyszła po pewne dokumenty, które są potrzebne do jej kolejnego projektu. Mówi, że to ona jest odpowiedzialna za to, że Bruce Wayne właśnie umiera gdzieś w Santa Prisca.

Bane stwierdza, że torturowanie Batmana nie ma sensu, jest nieproduktywne. W zamian zrobi coś, co pomoże im obu. Bane oferuje Batmanowi skorzystanie z mocy Psycho Pirate’a, żeby ukoić swoją udręczoną duszę. Bane pyta go, czego pragnie. Batman odpowiada, że pragnie złamać Bane’owi kręgosłup. Wściekły Bane zaczyna okładać Batmana.

W tym samym czasie Bronze Tiger jakimś cudem zdobywa dawkę Venomu i uwalnia się z celi, a Punch i Jewlee okazują się być żywi. Nadmuchują do gigantycznych rozmiarów swoje gumy balonowe, które oblepiają ich całe, kiedy akurat nadchodzi przypływ. Bronze Tiger wyłania się z wody obok czekającego Ventriloquista i każe mu biec za sobą. Punch i Lewlee zostają “wypłukani” z Santa Prisca.

Bane ciągle okłada Batmana, gdy ten daje Catwoman sygnał. Ta skacze i kopie zaskoczonego Bane’a prosto w kręgosłup. Złoczyńca pada na podłogę. W sali tronowej pojawiają się Bronze Tiger i Ventriloquist. Batman daje temu drugiemu zadanie pojmania Psycho Pirate’a, ale ten używa swoich mocy wywołując w Weskerze strach, co budzi personę Scarface’a, ale Tiger szybko nokautuje Ventriloquista. Bronze Tiger jest pod wrażeniem całej akcji, ale Catwoman odpiera, że to nie jest niemożliwe, tylko przyłożył do tego rękę Batman, po czym używa ładunku wybuchowego i wysadza ścianę więzienia. Pod wyrwą w murze czekają na nich już Punch i Jewlee na tratwie wykonanej z gum balonowych. Batman wychodzi jak ostatni, zwracając się wcześniej do Bane’a. Mówi, że lepiej, żeby ten pozostał w Santa Prisca.

Na tratwie Batman rozlicza swoich towarzyszy:

 • Ventriloquist zostanie przeniesiony do bardziej nowoczesnej placówki
 • Bronze Tiger zostanie zwolniony na przedterminowe warunkowe zwolnienie
 • Punch i Jewlee pozostaną w Arkham, gdzie będą się widzieć raz na miesiąc

Batman nie mówi jednak co czeka Catwoman. Dzielą namiętny pocałunek po czym Catwoman mówi, że rozumie, że coś więcej pomiędzy tą dwójką jest niemożliwe.

Bane leżąc na posadzce woła swoich ludzi. Krzyczy tylko jedno słowo: “VENOM!

“.

Część szósta: “Batman #14”

Batman i Catwoman przytulają się na dachu rozmawiając. Batman mówi, że Amanda Waller sprawiła, że prezydent podpisał umowę. Kara śmierci Catwoman została zmieniona w dożywotnie pozbawienie wolności. Selina musi być dostarczona do Blackgate tej nocy, ale ta mówi, że chce spędzić tą ostatnią noc razem z Bruce’m. Batman nalega, ale Catwoman przekonuje go tym, że jeśli do Blackate udadzą się rano, to powie mu prawdę na temat tych 237 morderstw, które rzekomo popełniła. Batman zgadza się.

Na początek robią to, co chce robić Batman. Działając razem udaje im się pojmać:

 • Clock Kinga
 • Magpie
 • Signal Mana
 • Amygdala
 • Gorilla Bossa
 • Ten-Eyed Mana
 • King Snake’a
 • Werewolfa
 • Copperhead
 • Condiment Kinga
 • Cavaliera
 • Zebra Mana
 • Film Freaka
 • Mad Monka
 • i Kite Mana

Batman opowiada, że w ten sposób wygląda większość jego nocy, a kiedy tego nie robi to przygotowuje się na te noce, które mają nadejść. Po złapaniu ostatniego zbira przychodzi czas na zajęcia Catwoman.

Para włamuje się przez okno do jednego z apartamentów w Gotham, gdzie para odnajduje wypchanego kota, który zaginął z jednego z muzeów 4 lata temu. Właścicielem mieszkania jest Holly Robinson. Catwoman przyznaje się, że to jedno z jej fałszywych nazwisk. Zrywa kota z żyłki na której jest podwieszony i każe Batmanowi uciekać. Kiedy wyskakują z okna, mieszkanie za nimi wybucha.

Ponownie na dachu, Catwoman rozpruwa kota i ujawnia wepchnięte w niego diamenty. Prosi Batmana, aby ten wziął je i wybudował za nie tuzin sierocińców… po czym rozrzuca je na dachu. Choć na początku wyraża chęć pozbierania ich razem, to szybko porzuca zajęcie i zdejmuje Bruce’owi maskę. Sytuacja robi się coraz bardziej gorąca wraz ze zrzucanymi ubraniami. Batman i Catwoman uprawiają seks na dachu, a w tle na niebie świeci Batsygnał.

Część siódma: “Batman #15”

Bruce i Selina leżą nago na dachu i wspominają swoje poprzednie spotkania, jeszcze jako wrogów. Wyznają sobie miłość.

Parę zastaje świt. Catwoman ubiera się szybciej od Bruce’a i ucieka zeskakując z dachu. Batman rzuca się za nią, jednak na próżno. Catwoman znika. Batman szybko kontaktuje się z Alfredem i każe odnaleźć mu kogoś nazywającego się “Holly Robinson”. Jest to co prawda jedna z fałszywych tożsamości Seliny, lecz opowiadając o ich wcześniejszych spotkaniach wspomniała o dziewczynie imieniem Holly. Alfred dedukuje, że Catwoman uciekła.

Piąta rano. Batman udaje się po pomoc do komisarza Gordona. Holly Robinson była sierotą, która uciekła z sierocińca Wayne’ów pięć lat tenu, ale została zwinięta przez GCPD na East End rok później. Jej akta są tajne. Mroczny Rycerz prosi Komisarza o te akta. Jim wnioskuje z rozmowy, że Catwoman uciekła czym Batman nadwyręża jego zaufanie. Gordon załatwia wydanie dokumentów.

Holly Robinson budzi się w nocy zbudzona przez zgiełk Gotham akurat wtedy, kiedy w jej mieszkaniu pojawia się Batman. Mroczny Rycerz pyta o Selinę Kyle. Batman naciska na nią mówiąc, że wie że Holly jest jedyną przyjaciółką Seliny i wie, że Catwoman nie popełniła tych wszystkich morderstw i tylko współpracując z nią Holly jest w stanie pomóc Selinie. I dlatego, że go kocha. Robinson mówi że Selina dała jej telefon do kontaktu w razie wypadku. Zamiast telefonu jednak Holly wyjmuje z szuflady nóż i błyskawicznie podrzyna Batmanowi gardło, po czym ucieka. Batman wstaje, ale zajmuje mu to dłuższą chwilę. Kręci mu się w głowie i chcąc poszybować z okna spada na chodnik.

W tym samym czasie Alfred zgłasza mu, że wyśledził podejrzane zamówienie na bilet lotniczy last minute do Khandaq i mówi, że Batman jest w stanie powstrzymać Catwoman przed odlotem. Niestety nie wie, że Batman leci właśnie z wysokości w kierunku chodnika. W ostatniej chwili ramię Batmana łapie bicz, a następnie Catwoman wciąga go na górę. Selina przytula Bruce’a i mówi, że to on miał złapać ją.

W Wayne Manor Catwoman opowiada nieprzytomnemu Bruce’owi historię Holly. Selina uczyła ją tego co potrafi, abo nauczyła się zwalczać gniew, którego było w niej pełno. Niestety życie zrobiło jej kawał i po pożarze sierocińca w którym Holly się wychowywała zaczęła używać zdolności przekazanych jej przez Catwoman do tego, by zemścić się na Psach Wojny. Po zamordowaniu 237 osób przyszła do Catwoman po pomoc. Selina wiedziała, że Holly zostanie stracona jeśli zostanie złapana przez Batmana, więc wzięła całą winę na siebie. Catwoman wychodzi z Wayne Manor ale prosi Alfreda o przekazanie Bruce’owi, że to była ulica i że Batman znajdzie ją na którymś z dachów. W tym samym czasie Holly Robinsony wsiada do samolotu i odlatuje z Gotham.

Przygotowujący się do ruszenia w miasto Batman mówi Alfredowi, że Selina ukradła tę noc.

Historia kontynuuje się w historii “I Am Bane”.