Hawk & Dove

Hawk i Dove to superbohaterski duet stworzony przez Steve’a Ditko i Steve’a Skeates’a i pierwszy raz pojawili się w „Showcase #75”. Postacie były zainspirowane politycznymi podziałami w latach 60. XX wieku. Główna koncepcja obracała się wokół dwóch młodych bohaterach o kontrastujących osobowościach i przeciwstawnych ideologiach. Dove reprezentował rozumowanie i brak przemocy, a Hawk reprezentował siłę i agresję, uzupełniając i równoważyć się wzajemnie. Wraz z wprowadzeniem Dawn Granger okazało się, że moce Hawk’a i Dove są mistycznego pochodzenia i zostały im dane przez Lordów Chaosu i Porządku.

Historia Hawk & Dove

Hank i Don Hall byli synami sędzi Irwina Halla, który o mało co nie został zabity przez mordercę nasłanego na sędzie przez jednego z jego wielu wrogów. Śledząc przestępcę do jego kryjówki, przypadkowo zamkneli się w schowku. Gdy bracia zgodzili się, po raz pierwszy w życiu, że muszą uratować ojca, w pomieszczeniu rozległy się głosy, ofiarujące im szansę na uratowanie ojca. Bracia Hall przywołali swoje nowe moce i stali się Hawkiem i Dove’em. Konserwatywny Hawk (Hank) był porywczy, a liberalny Dove (Don) był bardziej rozważny. Po zakończeniu ich solowej serii Hawk i Dove pojawiali się na kartach „Teen Titans” w końcu dołączając do Tytanów Zachodu. Po team-upie z Batmanem tajemniczy głos odebrał Hankowi i Donowi ich moce uznając ich za niewystarczająco dojrzałych. Podczas Crisis on Infinite Earths Dove umiera, ratując chłopca z walącego się budynku, po czym zostaje zaatakowany przez jednego z cienistych demonów Anty-Monitora. Po śmierci Dona jego posąg zostaje postawiony w sali pamięci w wieży Tytanów w San Francisco. Hawk kontynuował walkę, jednak bez utrzymującego go w ryzach Dove’a stał się tak gwałtowny, że niektórzy bohaterowie postrzegali go prawie jako przestępcę.

W nowej serii poznajemy Dawn Granger, która zastąpiła Dona w roli Dove. Dawn otrzymała swoje moce w tajemniczy sposób podczas próby ratowania swojej matki przed terrorystami. Później okazało się, że Dawn otrzymała moce Dove w chwili, gdy stracił je Don. Nowa Dove była znacznie bardziej agresywna i pewna siebie od Dona. Po osiedleniu w Waszyngtonie (gdzie uczęszczali na Uniwersytet Gerogetown) nowa seria wprowadza kilka nowych postaci takich jak dziewczyna Hanka, Ren Takamori, oraz przyjaciele bohaterów Kyle Spenser i Donna Cabot. Hawk i Dove rozpoczęli również współpracę z kapitanem policji Brianem Arsalem oraz stawili czoło Kestrelowi, który zwabił Hanka i Dawn do mistycznego kraju Druspa Tau – domu Lordów Chaosu i Porządku. Po tym, jak Hank wchłonął Kestrela i zniszczył go, Lord Chaosu T’Charr i Lord Porządku Terataya ujawnili, że stworzyli Hawk i Dove, by udowodnić innym Lordom, że dwie przeciwne sobie strony mogą działać razem. Hawk i Dove połączyli się ze swoimi twórcami, co zwiększyło ich moce.

W „Armagedon 2001” bohaterom przyszło się zmierzyć z Monarchą (wersją Kapitana Atoma z przyszłości), gdy Waverider „sprawdził” przyszłość Hawka widział jego walkę z Monarchą, eliminując go jako podejrzanego. W ostatniej próbie zapewnienia „niespodziewanego zwrotu akcji” by uchronić serię Hawka i Dove przed odwołaniem DC zmieniło fabułę i Hank Hall okazał się Monarchą. Monarcha zaatakował teraźniejsze wersje Hanka i Dawn, mordując dziewczynę na oczach Hanka, co spowodowało u niego załamanie nerwowe, w skutek którego zabił Monarchę i przejął jego tożsamość. Przez pewien czas stał się powracającym przeciwnikiem Kapitana Atoma, póki nie wchłonął mocy Waveridera i nie zmienił imienia na Extant podczas Zero Hour. Jako Extant , Hank zabił paru członków JSA jednak podczas rewanżu, Atom Smasher używając Tronu Mobiusa, przeniósł Hanka do samolotu, tuż przed jego eksplozją na miejsce swojej matki. Mimo jego wykroczeń i odebranych przez niego żyć jego posąg stanął w sali pamięci Młodych Tytanów.

W 2003 roku w serii „JSA #45 – #50” poznajemy historię tajemniczej kobiety, która znalazła się pod opieką Ligii Sprawiedliwości. Początkowo przepuszczano, że jest to Hippolyta Trevor, zaginiona żona Hectora Halla (Doctora Fate’a). Okazuje się, że kobieta to nikt inny, jak uznana za martwą, Dawn Granger. „Śmierć” Dawn okazało się oszustwem zaplanowanym przez Mordru, który okazał się również odpowiedzialny za niepoczytalność Hanka, która doprowadziła go do przemiany w Monarchę. Dawn zyskała nowego partnera, gdy jej siostra Holly zyskała mistyczne moce od Lordów Chaosu, stając się nowym Hawkiem. Hawk i Dove wraz z resztą byłych Tytanów stanęły do walki z Dr. Light , a później znów połączyły z nimi siły podczas ratowania Raven przed Kestrelem. W „Day of Vengeacne” Spectre niszczy T’Charra i Terataye hipotetycznie pozostawiając Hawk i Dove bezilne. Jednak pomimo tego Holly i Dawn są pokazane podczas globalnych ucieczek z więzienia, gdzie mają swoje kostiumy i Dove leci wraz z Hawk, sugerując, że Lordowie zostali jakoś przywróceni do życia. Jakiś czas później Holly i Dawn są pokazane w wieży Tytanów, a wypowiedź Hawk sugeruje, że są w tym czasie członkiniami Młodych Tytanów, jednak ich powiązanie z drużyną było tylko tymczasowe. Duet pojawia się później jako członkinie nowej drużyny utworzonej przez Cyborga. Podczas walki z Trigonem siostry oberwały wiązką energii, jednak udalo im się przeżyć ten atak.

Podczas Blackest Night liczne czarne pierścienie próbują ożywić Dona Halla, jednak są powstrzymywane przez niewidzialną barierę. Jest to pierwszy przypadek, w którym czarne pierścienie zawodzą w pozyskaniu nowego członka Korpusu Czarnej Latarni. W odróżnieniu od swojego brata Hank Hall powraca do życia jako Czarna Latarnia. Później Hank zwabia Holly i Dawn do biblioteki gdzie zabiją Holly, wyrywając jej serce. Odrodzona jako Czarna Latarnia Holly wraz z Hankiem atakują i torturują Dawn. Dawn ucieka z rąk dwóch Hawków i udaje się do wieży Tytanów po pomoc, gdzie zostaje zaatakowana przez Tytanów przemienionych w Czarne Latarnie. Hank i Holly doganiają Dove i znów ją atakują. Gdy Holly chce wyrwać serce Dawn, zostaje odepchnięta przez błysk białego światła, które zerwało połączenie pierścienia z Holly. Dove używa tego samego światła do odratowania reszty opętanych przez czarne pierścienie z wyjątkiem Terry, Tempesta i Hanka. Tak duży wysiłek powoduje u Dawn utratę przytomności, podczas której ma wizję Dona mówiącego, że nie powinna odwracać się od Hanka, dla którego wciąż jest nadzieja. Dawn i Tytani dołączają do Ligii Sprawiedliwości podczas walki z Czarnymi Latarniami w Coast City. Dawn jest w stanie zniszczyć Latarnie samą swą obecnością. Barry Allen widząc walkę Dove z Latarniami, uświadamia sobie, że posiada ona „białe światło życia” wspomniane przez Indygo-1. Podczas walki białe światło Dawn zostaje wciągnięte przez Anty-Monitora do centralnej baterii Czarnych Latarni. Po ostatecznej bitwie Hank zostaje przywrócony do życia przez moc białego światła, a posąg Holly trafia do sali pamięci.

Krótko po wydarzeniach z Blackest Night Hank i Dawn natrafiają na Deadmana, i we troje próbują przywrócić do życia Dona i Holly. Cała trójka zostaje przeniesiona do Silver City w Nowym Meksyku, gdzie w kraterze odnajdują Białą Latarnię. Trójka pyta Istoty Życia, czemu przywróciła ich do życia, ta wyjawia im, że umiera i potrzebuje następcy. Hank dowiaduje się od Istoty, że musi uratować Dawn przed Kapitanem Bumerangiem, gdy Hawk pyta czemu Dove potrzebuje ochrony, Istota odpowiada, że wszyscy jej potrzebują. Dawn i Deadman podróżują razem na Atlantydę, a później do Gotham w celu odnalezienia następcy dla Istoty. Rozważają kandydaturę Resurrection Mana i Batmana, któremu Deadman daje biały pierścień. Ten jednak odrzuca Batmana i powraca do Deadmana, który zostaje postrzelony (w tym momencie Dawn uświadamia sobie, że kocha Bostona) i przywrócony do życia przez moc pierścienia. Gdy „mroczny awatar” daje o sobie znać Hawk i Dove zostają przeniesieni przez Istotę do lasu Star City, gdzie spotykają Aleca Hollanda, którego mają chronić. W lesie znajduje się również Kapitan Bumerang, któremu Istota powierzyła zadanie zabicia Dawn. Hawk nie zdąża złapać bumerangu, co udaje się jednak Deadmanowi, który w efekcie umiera. Hawk nokautuje Kapitana Bumeranga. Po pokonaniu „mrocznego awatara” Istota wyjawia, że bumerang był częścią planu uwolnienia Hanka z roli awatara wojny i rąk Lordów Chaosu. W tym samym czasie Dawn i Hank zostają zwerbowani do Birds of Prey przez Zindę Blake, by powstrzymać nastoletnich przestępców. Od razu po spotkaniu z Zindą, Hawk i Dove zostają wezwani przez Oracle w celu uratowania Black Canary i Huntress z rąk White Canary. Dove dołącza również do drużyny Wonder Woman w „Wonder Woman #600”.

W The New 52 Hawk (Hank Hall) i Dove (Don Hall) są superbohaterami od mniej więcej dwóch lat. Trzy lata przed akcją serii Don ginie w „największym kryzysie, jaki widział świat”, a Dawn niemal natychmiast staje się nowym awatarem pokoju. Hank i Dawn natrafiają na Condora i Swan, nowego przestępczego duetu posiadającego moce podobne do Hanka i Dawn. Hawk i Dove walczą z Condorem i Swan podczas ich nieudanej próby zabicia prezydenta Obamy i ojca Hanka. Swan ucieka, ale Hawkowi i Dove udaje się złapać Condora, który okazuje się starym, bezimiennym mężczyzną. W „Titans Hunt” dowiadujemy się, że Hank i Don byli członkami oryginalnych Młodych Tytanów, a Don zginął podczas walki z Misterem Twisterem. Okazuje się również, że Dawn jest w jakimś stopniu połączona z Donem, jednak powód ten jest znany tylko dla niej i Deadman, z którym Dawn jest w związku.

Moce Hawk & Dove

Zarówno Hank Hall, jak i Holly Granger mają moc przemiany w awatara wojny (pierwotnie poprzez wypowiedzenie słowa „Hawk”, później zostało to zmienione na przemianę, gdy tylko pojawi się zagrożenie). Jako Hawk oboje mają super siłę i zwinność oraz ograniczoną niezniszczalność, przyspieszoną regenerację, wyostrzone zmysły i ostre pazury. Dodatkowo Holly jako Hawk potrafiła oceniać sytuację, w której się znajdowała, co pozwalało jej w ciągu sekund przewidzieć ruchy przeciwnika.

Don Hall i Dawn Granger potrafią zmienić się w awatara pokoju (pierwotnie poprzez wypowiedzenie słowa „Dove”, później zostało to zmienione na przemianę, gdy tylko pojawi się zagrożenie). Jako Dove oboje mają super siłę oraz wzmocniony intelekt, potrafią latać oraz wyczuwać niebezpieczeństwo.