Sinestro

Sinestro zadebiutował w komiksie „Green Lantern #7” z 1961 roku. Twórcami postaci są John Groome i Gil Kane.

Kim jest Sinestro?

Sinestro, pochodzący z planety Korugar w sektorze kosmicznym 1417, był antropologiem zanim otrzymał pierścień Zielonej Latarni od umierającego Prohl Gosgothy. Zamiast ratować Gosgothę, zatrzymał pierścień dla siebie i przejął jego pozycję w Korpusie Zielonych Latarników. Jego despotyczne rządy na Korugar zostały odkryte, gdy Hal Jordan wezwał inne Zielone Latarnie, co skutkowało wezwaniem Sinestro przed Strażników i zastąpieniem go przez Katma Tui z ruchu oporu. Gdy Hal Jordan dołączył do Korpusu, Sinestro stał się jego instruktorem, lecz jego brutalne metody zarządzania zostały szybko zdemaskowane. Za wykorzystanie mocy pierścienia do wzbudzania strachu, Strażnicy wygnali Sinestro do wszechświata antymaterii, gdzie związał się sojuszem z Zbrojmistrzami z Qward.

Z pomocą Zbrojmistrzów, Sinestro otrzymał żółty pierścień mocy i powrócił, aby zemścić się na Korpusie Zielonych Latarników. Jego walka z Jordonem była ciągła, obejmująca liczne ucieczki i pojedynki, w tym jedną próbę, w której porwał Jordana, oraz inne, gdzie próbował wykorzystać Hal’a jako przynętę do ataku na Strażników. W końcu został pokonany przez Jordana i uwięziony w zielonej bańce. Pomimo swoich porażek, Sinestro uciekł, kontynuując swoje działania przeciwko Korpusowi i Strażnikom.

Sinestro po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach

Strażnicy Wszechświata powracają do aktywnej służby po wybudowaniu więzienia dla Sinestro i innych na Oa, lecz ten ostatni ucieka z pomocą Szalonego Boga, zdobywając potężną moc i siew chaosu przed swoim pokonaniem przez Zielonych Latarni z Ziemi. Odkrywa on sekrety Centralnej Baterii Mocy, w tym istnienie Parallaxa i Iona. Hal Jordan, zarażony przez Parallaxa, zdradza Korpus i niszczy Centralną Baterię, pozbawiając Korpus mocy. Sinestro, teraz na wolności, przygląda się, jak Hal staje się tym, za co on był osądzany: zdrajcą i mordercą.

Sinestro tworzy własny Korpus Żółtych Latarni, wyposażony w żółte pierścienie mocy, i zawiązuje sojusz z Antymonitorem, co prowadzi do konfliktu zwanego Wojną Korpusów i eskalacji walki z Oa. W wyniku działań Sinestro, Soranik Natu z Korugar wyrasta na nową bohaterkę, gdy Sinestro fałszuje swoją porażkę, by wzmocnić jej reputację. Sinestro manipuluje Strażnikami, aby pozwolili na bardziej brutalne metody, co uważa za swoje zwycięstwo, sugerując, że Zielone Latarnie stają się rozsiewaczami strachu, odzwierciedlając jego filozofię.

Po kolejnym konflikcie z Halem Jordanem i Kyle’em Raynerem, Sinestro wraca do więzienia, lecz twierdzi, że osiągnął swój cel, przekształcając Zielone Latarnie w żołnierzy rządzących przez strach. W końcu Strażnicy poszukują uciekinierów z Korpusu Sinestro, podczas gdy on sam zwiastuje możliwe przyszłe zagrożenie, malując krew na symbol Korpusu w swojej celi i stymulując reakcję pierścieni mocy.

Współczesne przygody Sinestro

Warworld pojawia się nad ruinami Oa, a Sinestro, dzięki Parallaxowi, odzyskuje młodość i planuje rządzić wszechświatem poprzez strach. Sinestro zostaje zaskoczony informacją o powrocie Hala Jordana, co wywołuje bunt jego córki Soranik przeciwko jego metodą. W międzyczasie Sinestro współpracuje z kapłanami Sakramentu i używa więźniów Warworld jako paliwa dla „Maszyny Strachu”, aby wzmacniać swoją moc. Kiedy Soranik ratuje więźniów, osłabia to Sinestro, co Hal Jordan wykorzystuje, by zniszczyć Warworld i pokonać Sinestro w bezpośredniej konfrontacji.

Choć początkowo wydaje się, że Sinestro ginie, to ostatecznie ujawnia się, że przeżył, choć jest ciężko ranny. Po rekonwalescencji na Qward, Sinestro planuje dołączyć do sojuszu Zielonych Latarni przeciwko Mrocznemu Multiversum, ale jego plany zmieniają się po spotkaniu z Lexem Luthorem. Luthor przekonuje go do wstąpienia do Legionu Zagłady i korzystania z niewidzialnego spektrum emocji, co Sinestro wykorzystuje, próbując podbić połowę ludzkości na Ziemi, aż do pokonania jego planu. Mimo tego niepowodzenia, Sinestro pozostaje sprzymierzeńcem Luthora i kontynuuje swoje zuchwałe działania w Legionie Zagłady.

Sinestro nie może opuścić ziemi po „Dark Crisis”, lecz bez pierścienia mocy, którego nie posiada, jest to niemożliwe. Postanawia więc uzyskać pierścień należący do Jordana, grożąc mu uruchomieniem bomb ukrytych w mieście, jeśli jego żądania nie zostaną spełnione. Gdy Hal przekazuje mu pierścień, okazuje się, że nie działa on pod komendą Sinestro. Zirytowany Sinestro opuszcza bar, a Hal zwraca się do Barry’ego o wsparcie w wyśledzeniu i dezaktywacji bomb. Po rozwiązaniu kryzysu z bombami, Hal i Barry wiodą głęboką rozmowę, odzwierciedlającą sentymentalne spojrzenie na życie towarzyskie Hala oraz aspiracje młodszego pokolenia.

Moce Sinestro

Sinestro korzysta z żółtego pierścienia mocy. Jego zdolności obejmują tworzenie solidnych konstrukcji z energii woli, lot i przetrwanie w przestrzeni kosmicznej, manipulację strachem (charakterystyczną dla Żółtych Latarni), niewidzialność, kontrolę energii, telepatię oraz komunikację i regenerację. Dzięki pierścieniowi, Sinestro może również żyć dłużej niż zwykły człowiek i posiada zaawansowane umiejętności taktyczne i analityczne.