Korpus Zielonych Latarni (Green Lantern Corps)

Korpus Zielonych Latarni zadebiutował w komiksie „Showcase #22” z 1959 roku. Twórcami grupy są John Broome i Gil Kane.

Kim jest Korpus Zielonych Latarni?

W początkach wszechświata, mieszkańcy przeludnionej planety Maltus ewoluowali w nieśmiertelne istoty o wielkiej mocy, osiedlając się na Oa i ogłaszając się Strażnikami Wszechświata. Jednak eksperyment jednego z nich, Krony, miał katastrofalne skutki dla wszechświata, różnie interpretowane w zależności od wersji historii, w tym przyspieszenie entropii i stworzenie równoległych wszechświatów.

Niektórzy Strażnicy rozłamali się, tworząc grupę Kontrolerów i wybierając bardziej brutalne metody działania, zaś żeńskie Oany stały się Zamaronami. Strażnicy stworzyli legion robotycznych Łowców, które ostatecznie się zbuntowały i po długiej wojnie zostały pokonane i wygnane.

Nauka na błędach z Łowcami skłoniła Strażników do stworzenia nowej siły żołnierzy z żywych istot, wyposażając ich w Pierścienie Mocy. Historia pochodzenia symbolu Zielonej Latarni jest związana z pierwszym życiem we wszechświecie i ewoluowała w symbol prawa i sprawiedliwości. Około 1000 lat temu, Zielone Latarnie masowo zwiększyły swoją liczebność, starając się przywrócić porządek na planecie Apokolips, rządzonej przez tyrana Darkseida.

Podczas Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach, Korpus Zielonych Latarni i Strażnicy ponieśli straty, a błędy w działaniach Strażników doprowadziły ich do opuszczenia Oa. Pozostawiony sam sobie Korpus przeszedł głęboką reorganizację, a przydzielanie Zielonych Latarni do sektorów zostało tymczasowo zawieszone. Egzekucja Thaala Sinestro spowodowała unieruchomienie pierścieni wszystkich Zielonych Latarni, z wyjątkiem kilku. Korpus wpadł w okres nieaktywności, aż do powrotu Strażników i reorganizacji, w której Hal Jordan odegrał kluczową rolę, by ostatecznie stać się odpowiedzialnym za zniszczenie Korpusu podczas swojego obłędu. W trakcie istnienia Korpusu, niektórzy jego członkowie zbuntowali się, a po drugim upadku Korpusu, inne organizacje próbowały wypełnić powstałą lukę, jednakże bez porównywalnego sukcesu.

Popularne wydarzenia z udziałem Korpusu Zielonych Latarni

Hal Jordan dokonuje aktu samopoświęcenia, aby uratować słońce i jednocześnie przywrócić do życia Oa oraz Centralną Baterię Mocy. Pomaga mu w tym jego stary przyjaciel, Thomas Kalmaku, który kieruje umierającą wolą Jordana. Kyle Rayner, nowy posiadacz mocy Iona, przekazuje energię z słońca z powrotem do Centralnej Baterii Mocy, co pozwala Strażnikom Uniwersum na ponowne narodzenie się jako dzieci obu płci. Hayden, która odzyskała swoje moce Starheart, ponownie staje się superbohaterką Jade i przekazuje pierścień mocy Johnowi Stewartowi. Kilowog, jeden z członków Zielonego Korpusu Latarni, zostaje wskrzeszony, a razem z Ganthetem, Stewartem i Raynerem planują odbudowę Korpusu.

W międzyczasie odkrywa się, że Hal Jordan był opętany przez Parallaxa, starożytnego pasożyta będącego żywą manifestacją strachu. Jordan oddziela się od Parallaxa i ponownie staje się Zieloną Latarnią, a razem z innymi Latarniami pokonuje pasożyta i uwięzia go ponownie w Centralnej Baterii Mocy. Strażnicy kontynuują odbudowę Korpusu, ale nowe pierścienie mocy są już odporne na żółty kolor, który wcześniej był ich słabością.

Nowy Korpus ma mniej członków i mniejszy wpływ polityczny niż przedtem, co oznacza, że nie są w stanie interweniować w niektóre konflikty, takie jak wojna Rann-Thanagar. Mimo to, Korpus odgrywa kluczową rolę w pokonaniu Superboy-Prime, chociaż kosztem życia wielu Latarni.

„W Rok Później” liczba członków Korpusu wzrasta, ale brak doświadczenia wśród nowych rekrutów jest wyraźnie odczuwalny. Guy Gardner jest często wzywany do pomocy nowicjuszom.

Sinestro, renegacki Zielony Latarnia, tworzy własny Korpus, „Korpus Sinestro”, złożony z istot zdolnych generować strach. Przeprowadza on atak na Oa, zabijając wielu Zielonych Latarni i uwolnił Superboy-Prime, Parallaxa i Cyborg Supermana. Ostatecznie jednak Zielony Korpus Latarni, wspomagany przez inne grupy i postacie, pokonuje Korpus Sinestro. Sinestro ucieka, ale zagrożenie, które stworzył, zostaje zażegnane.

Popularni członkowie Korpusu Zielonych Latarnii

Korpus Zielonych Latarni liczy tysiące członków pochodzących z różnych sektorów kosmicznych. Do najpopularniejszych członków zaliczamy:

  • Hal Jordan
  • John Stewart
  • Guy Gardner
  • Kyle Rayner
  • Kilowog
  • Mogo
  • Abin Sur
  • Sinestro

Zdolności pierścieni Korpusu Zielonych Latarni

Źródłem mocy zielonych pierścieni jest siła woli użytkownika. Pierścienie umożliwiają one użytkownikom tworzenie konstrukcji z czystej energii, manipulację energią, latanie, komunikację i wykrywanie różnych form energii. Pierścienie posiadają również uniwersalny tłumacz, umożliwiają tworzenie pól siłowych, mają ograniczone zdolności lecznicze i zapewniają wsparcie życiowe w ekstremalnych warunkach. Mogą także komunikować się z innymi Latarniami, mają dostęp do ogromnej bazy danych i różnych czujników.