WKKDC #44 – Green Arrow: Rok Pierwszy

Co ukształtowało charakter Green Arrowa? Co uczyniło go mścicielem kryjącym się pod zielonym kapturem, wymierzającego sprawiedliwość za pomocą łuku i strzał? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dziele Andy’ego Diggle’a oraz Jocka, którzy stworzyli świetną historię opowiadającą o początkach Zielonej Strzały. Pozycja, nie bez powodu, uznana przez wielu za wybitną. Nic dziwnego, że pojawiła się w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC Comics.

„Rok Pierwszy” jest krótką historią składającą się z 6 komiksów opowiadających początek Green Arrowa, jednego z zagorzałych członków Justice League. Poznajemy Olivera jako rozpuszczonego, bogatego playboya, który ma w poważaniu wszystkich i wszystko. Liczy się dla niego życie w centrum uwagi i zaspokojenie własnych potrzeb. Nic też dziwnego, że na przyjęciach upija się w umór, wydaje ogromne ilości pieniężne, a na koniec potrafi dowalić słownie jak mało kto. Nie jest to dobry materiał na superbohatera.

Sytuacja ulega zmianie. Oliver trafia na „opuszczoną” wyspę przez zdradzieckiego przyjaciela. Jest zdany na samego siebie. Walka o własne życie kształtuje charakter głównego bohatera. Poznaje, że nie wszystko przychodzi prosto. Uczy się doceniać małe rzeczy, czerpać przyjemność z tego co ma. Długa i trudna szkoła przetrwania trwająca kilka miesięcy, kończy z egoistycznym i rozpuszczonym życiem. Jego miejsce zastępuje silna i twarda osobowość, która jest skłonna do walki o przetrwanie. Nie tylko swoje.

Pobyt na wyspie nie jest sielankowy. Z czasem okazuje się, że wyspa stanowi ledwie przykrywę do realizacji celów niejakiej China White oraz zdradzieckiego przyjaciela Olivera. Na wyspie prowadzona jest produkcja genetycznie modyfikowanego narkotyku. Stary Oliver olałby sytuację i wykorzystał pierwszą lepszą okazję do czmychnięcia z wyspy i ponownego pławienia się w luksusie. Na całe szczęście nowy Oliver ponownie łapie za łuk i staje do walki z przeciwnikiem.

Samotna walka z kartelem narkotykowym jest najlepszym sprawdzianem umiejętności Olivera, które nabył podczas pobytu na wyspie. Z jednej strony zauważamy jego zmieniony charakter, z drugiej zaś świetnie wyszkolony instynkt przetrwania. Wątpię, żeby ktokolwiek wcześniej podejrzewał Olivera o tak świetną sprawność fizyczną czy strategiczne podejście do walki z przeciwnikiem posiadającym ogromną przewagę.

Świetna historia to nie wszystko. Na uznanie zasługują rysunki Jocka koncentrujące się na dynamicznym ukazaniu ruchów oraz sekwencji akcji. Rysownik posłużył się prostymi szkicami pozbawionymi szczegółów, które ułatwiły realizację celu. Swoje pięć groszy dołożył David Baron. Użyta przez niego paleta kolorów idealnie dopełniła dynamiczne szkice. Kolorystyka nie tylko podkreślała charakterystyczne miejsca występujące w historii np. dżunglę, ale również utożsamiała się z charakterami postaci np. China White.

Na rynku wydawniczym znajdziecie nie jedną pozycję o początkach kariery Green Arrowa. Z nich wszystkich na Waszą uwagę zasługuje Green Arrow: Rok Pierwszy”, który jest mocną i pełna akcji historią prezentującą, według mnie, najlepsza genezę o Zielonej Strzale. Zaletą historii jest postawienie na realizm biegu wydarzeń i możliwości człowieka. Myślę, że nie jeden z czytelników może wyobrazić sobie bieg wydarzeń w realnym życiu. Warto dodać, że wiele motywów z tejże historii zostało wykorzystanych w serialu „Arrow” np. motyw wyspy lub postać China White z pierwszego sezonu.