Abra Kadabra

Citizen Abra, znany jako Abra Kadabra, zadebiutował w Flash #128” wydanym w 1962 roku.

Historia Abra Kadabra

Citizen Abra pochodzi z 64 wieku. Ziemią rządzi Chronarch i jego rygorystyczne zasady, nie pasujące społeczności ziemskiej. Abra jest jednym z licznych buntowników. Niestety poczynania Abry są źle odebrane, w wyniku czego zostaje uznany za kryminalistę i skazany na wygnanie. Nie mówimy o zwykłym wygnaniu. Zostaje zesłany do 20 wieku. Citizen trafia do Central City. Tam wykorzystuje technologię ze swoich czasów do wykreowania nowej tożsamości – Abra Kadabra. Technologia jest na tyle zaawansowana, że wielu ludzi postrzega ją jako magię (co w rzeczywistości było mylnym wnioskiem). Jak to przystało na “maga”, Abra spragniony był atencji w okół swojej osoby. Posunął się do serii nadzwyczajnych przestępstw, co wzmocniło o nim rozgłos.

Abra Kadabra z czasem stał się na tyle znanym przestępcą, że przykuł uwagę Flasha, którym w tym czasie był Wally West. Speedsterowi udało się niwelować wszystkie poczynania Abry. Nic więc dziwnego, że z czasem mag zaczął żywić nienawiść do przeciwnika, co stało się jego kolejnym paliwem do działania. Pewnego razu Wally przypadkowo uszkodził technologię Abry. Nie obeszło się bez skutków ubocznych. Usterka technologii sprawiła, że Kadabra zamienił się w “ducha”.

Stan tej rzeczy nie był nieodwracalny. Kadabra odzyskał dawne ciało. Kiedy przestępca powrócił do normalności, został ściągnięty przez łowcę głów Peregrine do 64 wieku. Sytuacja Kadabry była tragiczne. Kryminalista został skazany na śmierć. Na całe szczęście mógł liczyć na pomoc Wally’ego, który przybył do czasów Kadabry i uratował go z rąk pewnej śmierci. Dwójka bohaterów powróciła do czasów, w których żył Wally. Dalsze losy Abry nie toczyły się początkowo najlepiej. Został okradziony ze swojej technologii. Los się do niego uśmiechnął. Wygrana potyczka z demonem Neronem, uczyniła Kadabrę prawdziwym magiem, zdolnym rzucić dowolny czar.

Abra Kadabra zniknął z kart komiksu na wiele lat. Powrócił za sprawą DC Rebirt w serii “Titans”, które przywróciło również Wally’ego po długiej nieobecności w skutek zmian po Flashpoincie. Okazuje się, że Abra Kadabra stał za zniknięciem Wally’ego. Abra raz jeszcze chciał utrudnić życie speedsterowi. W tym celu skorzystał ze swojej magii do stworzenia młodszych wersji Tytanów i postawienia ich do walki z oryginałami.

Moce Abra Kadabra

Kadabra początkowo posługiwał się technologią ze swoich czasów, która dla ludzi z 20 wieku, wyglądała jak czysta magia. Po uporaniu się z demonem Neronem, Kadabra otrzymuje prawdziwe zdolności magiczne, dzięki którym jest w stanie stworzyć każde zaklęcie, które przyjdzie mu na myśli, co czyni go groźnym przeciwnikiem w walce.