Liga Sprawiedliwości (Justice League)

Liga Sprawiedliwości zadebiutowała w „The Brave and the Bolds #28” z 1960 roku. Twórcą grupy jest Gardner Fox

Kim jest Liga Sprawiedliwości?

Podczas pływania przez Atlantyk, Aquaman odkrywa obcą groźbę w postaci gigantycznej istoty o nazwie Starro. Informuje o tym Ligę Sprawiedliwości, a członkowie Ligi, w tym Wonder Woman, Green Lantern, Flash i Marsjański Łowca Ludzi, przybywają, by stawić czoła zagrożeniu. Starro posiada zdolność przemieniania innych stworzeń w olbrzymie potwory podobne do siebie oraz kontrolowania umysłów ludzi. W serii starć, bohaterowie muszą zmierzyć się z trzema agentami Starro. Green Lantern ratuje bombowiec Sił Powietrznych przed jednym z nich, Wonder Woman i Marsjański Łowca Ludzi walczą z drugim w Science City, a Flash przeciwstawia się trzeciemu w Happy Harbor. Dzięki przypadkowemu odkryciu, bohaterowie dowiadują się, że wapno jest słabością Starro. Wykorzystując tę wiedzę, pokonują głównego Starro, pokrywając go warstwą wapna. Na koniec, za jego pomoc w walce z potworem, Snapper Carr, mieszkaniec Happy Harbor, zostaje mianowany honorowym członkiem Ligi Sprawiedliwości.

Liga Sprawiedliwości w New52

Liga Sprawiedliwości powstała w odpowiedzi na inwazję złoczyńcy Darkseida na Ziemię. Batman, Green Lantern, Flash, Superman, Wonder Woman, Aquaman oraz Cyborg połączyli siły, by pokonać Parademony Darkseida i odparli go z powrotem do Apokolipsu. W podziękowaniu za ich współpracę, postanowili oni utworzyć oficjalny zespół, który początkowo nazywał się „Super Siódemka”, ale nazwa ta szybko została zmieniona na „Liga Sprawiedliwości”. Później Liga musiała interweniować, kiedy brat Aquamana, Ocean Master, zaatakował świat naziemny, fałszywie wierząc, że to on najpierw zaatakował Atlantydę. W wyniku tego konfliktu okazało się, że prawdziwym inicjatorem ataku na Atlantydę był mentor Aquamana, Vulko, który chciał, aby Aquaman wrócił na tron Atlantydy. Podczas tej konfrontacji Liga mianowała także grupę bohaterów „Członkami Rezerwowymi”, w tym takie postacie jak Green Arrow, Zatanna czy Black Canary.

Liga Sprawiedliwości w DC Rebirth

Po pozornej śmierci Supermana, Liga Sprawiedliwości powiększyła swój skład o dwie Zielone Latarnie: Simona Baza i Jessicę Cruz. Zmagali się z globalnym zagrożeniem kosmicznymi pasożytami oraz mistycznymi bytami zwanymi Kindred. Jessica opuściła drużynę po tym, jak została zarażona przez byt strachu. Liga miała również kłopoty z wirusem komputerowym stworzonym przez hackera Jamesa Palmera.

Liga przypadkowo zniszczyła Ścianę Źródła, co doprowadziło do uwolnienia Tytanów Omegi, które chciały pożerać planety. Brainiac, próbując powstrzymać te istoty, podzielił superbohaterów na cztery zespoły. Jednak po jego śmierci, zespoły musiały radzić sobie same. W walce na planecie Colu Tytan Mądrości pochłonął całą planetę, a zirytowany Brainiac 2.0 postanowił zniszczyć Ziemię.

Kiedy Liga wróciła na Ziemię, odkryła, że Brainiac I zasadził tam Kosmiczne Ziarno, które przyciągało Tytanów Omegi. Dzięki innowacyjnemu planowi Cyborga udało się pokonać te kosmiczne istoty. Liga zaktualizowała skład, dodając nowych członków. W ich nowej siedzibie, Sali Sprawiedliwości, musieli stawić czoła kolejnemu wrogowi, Lexowi Luthorowi i jego Legionowi Doom. Pomimo wielu wyzwań, Liga kontynuowała obronę Ziemi przed różnymi zagrożeniami.

Współczesne przygody Liga Sprawiedliwości

Liga Sprawiedliwości zdecydowała po Dark Crisis, że nie są w stanie dłużej pełnić swojej powinności. Batman, w imieniu JL, przekazał Nightwingowi i jego Tytanom rolę najważniejszej drużyny na całym świecie.

Popularności członkowie Ligi Sprawiedliwości

Skład Ligi Sprawiedliwości ulegał zmianom na przestrzeni lat. Wśród najpopularniejszych członków możemy wskazać: