Cyborg

Cyborg został stworzony przez Marva Wolfmana i artystę George’a Pereza. Pierwszy raz pojawił się w specjalnym dodatku „DC Comics Presents #26” w 1980 roku.

Historia Cyborga

Victor urodził się jako dziecko pary naukowców, którzy wykorzystywali go w eksperymentach mających na celu zwiększenie inteligencji. Victor zbuntował się przeciwko eksperymentom, kiedy zaprzyjaźnił się z młodym buntownikiem, Ronem Eversem, przez którego zaczął mieć problemy z prawem. Wszystko zmieniło się, jednak gdy Victor i Ron odwiedzili Stone’ów w STAR Labs podczas eksperymentu otworzenia między wymiarowego portalu, z którego wypełzł potwór, zabijając przy tym matkę Victora. Póki Silasowi udało się zawrócić potwora i zamknąć za nim portal, ten poważnie ranił Vica, przez co Silas był zmuszony ratować życie swojego syna przy użyciu eksperymentalnych protez swojego pomysłu. Po przebudzeniu młody Stone wpadł w szok, widząc większość swojego ciała zastąpioną przez mechaniczne implanty. Po zakończonych terapiach i rehabilitacjach Victor dowiedział się, że jego stary przyjaciel Ron, próbuje wrobić go w atak terrorystyczny na siedzibę ONZ. Dowiedziawszy się o planach Rona z wyprzedzeniem, Victorowi udaje się powstrzymać przyjaciela, odnajdując tym samym nowy cel w życiu.

Jako Cyborg, Victor dołączył do Teen Titans, gdzie znalazł sobie przyjaciół, którzy nie zwracali uwagi na jego odmienność. Przez lata w szeregach Tytanów Cyborg wiele przeszedł, m.in. został zniszczony, po czym odbudowany, następnie wchłonięty przez obcych, a nawet na pewien czas odzyskał człowieczeństwo. Po pewnym czasie Cyborg zaczął ulepszać swoje ciało, dodając sobie nowe moce, bronie i umiejętności z czasem stając się coraz bardziej robotem. Gdy na Ziemię przybył Technis, poszukująca wiedzy, robotyczna forma życia Tytani stanęli w obronie Ziemi. Cyborg, jako chodzący komputer, przyciągnął uwagę Technis, który chciał dołączyć Victora do swojego kolektywu umysłów. Cyborg, przybierając imię Cyberion, dołączył do kolektywu. Cyberion podróżował przez wszechświat, póki Technis nie został zniszczony w walce. To wydarzenie diametralnie zmieniło Victora, który już całkowicie porzucił swoje człowieczeństwo.

Będąc całkiem sam i odrzuciwszy swoją ludzką naturę, Victor stał się Planetą Cyberion i podczas swojej podróży za Ziemię gromadził planety, w efekcie stając się tak wielkim, jak Księżyc. Po zbliżeniu się do Ziemi Cyberion sforsował Księżyc a tym samy Wieżę Strażniczą Justice League. Justice League zaatakowała planetę, nie wiedząc, że to Victor, powodując tym samym oddziaływanie Cyberiona na atmosferę Ziemi, doprowadzając do katastrof na skalę światową. Justice League, Young Justice, Tytani j Teen Titans zgromadzili się na Wyspie Tytanów w Nowym Jorku, skąd ruszyli do walki z Planetą Cyberion. Walka rozproszyła oprogramowanie Cyberiona, co pozwoliło członkom Ligii i Tytanów na zaatakowanie centralnej baterii. Beast Boyowi udaje się wyciągnąć ludzką część Victora z oprogramowania Cyberiona. Używając swoich mocy, Raven wyciągnęła duszę Victora, którą chciała umieścić w głównym komputerze Tytanów, jednak dusza Victora odrzuciła komputer. Wtedy Beast Boy wpadł na pomysł umieszczenia duszy Victora w złotym, zmiennokształtnym stroju Omegadrome pozostawionego przez byłego członka drużyny — Miniona. Krótko po tym skład Tytanów przeszedł zmiany, a Victor został nowym mentorem grupy.

Podczas Infinite Crisis Cyborg dołączył do drużyny Donny Troi i udał się z nimi zbadać dziurę, która pojawiła się we wszechświecie i została odkryta podczas wojny Rannu z Thanagarem. Na miejscu bohaterowie stawili czoło Alexandrowi Luthorowi, który chciał stworzyć cały Multiverse od podstaw, tworząc przy tym idealną Ziemię. Po pokonaniu Luthora, gdy bohaterowie chcieli wrócić do domu, pojawiły się problemy z Promieniami Zeta, przez co Cyborg został połączony z Firestormem. W związku z poważnymi uszkodzeniami przybyciu na Ziemię Cyborg został odbudowany przez opiekunów Wieży Tytanów – Marvina i Wandy. Odzyskawszy przytomność po roku, Victor odzyskał świadomość i dowiedział się, że skład Tytanów znów uległ zmianie. Jednak w oczach Cyborga tacy członkowie jak Ravager, czy Kid Devil nie byli godnymi miana Tytanów, więc postanowił odtworzyć „prawdziwych Tytanów”. Pierwszym byłym Tytanem, do jakiego zgłosił się Victor, był Beast Boy, który odrzucił ofertę, pozostając z Doom Patrol. Rozgoryczony niepowodzeniem Victor wrócił do Wieży Tytanów, gdzie zaczął przeglądać zapisy monitoringu z minionego roku, odkrywając, jak wiele osób przychodziło do niego, gdy był w śpiączce. Po odrzuceniu oferty powrotu przez innych byłych Tytanów Cyborg pozostał honorowym członkiem drużyny, działając czasami jako zastępca Robina, jednak oficjalnie nie działał już jako Tytan.

Krótko po tym Superman, Batman i Wonder Woman zgodzili się zaoferować Cyborgowi członkostwo w Justice League, jednak gdy Hal Jordan i Black Canary przejęli tworzenie nowego składu Ligii, Cyborg nie został wliczony. Victor postanowił stworzyć nową grupę Tytanów Wschodu, w skład której wchodzili: Hawk i Dove, Lagoon Boy, Anima, Power Boy i Little Barda. Podczas treningu Tytani Wschodu zostali zaatakowani przez Trigona, a Cyborg został trafiony potężnym promieniem, który pozostawił z niego tylko głowę i tors. Po ataku demona Tytanie Wschodu rozpadli się bez dowództwa Cyborga, który został umieszczony w specjalnym wózku odbudowującym jego ciało. Gdy ciało Cyborga zostało całkowicie odbudowane, kontrolę nad Victorem przejął wskrzeszony i niezrównoważony Jericho, który wykorzystał technologię Cyborga do manipulowania systemami obronnymi Wieży Tytanów w celu zabicia Teen Titans. Plan Jericho nie powiódł ze względu na nowego członka drużyny, Statica, który użył swoich elektrycznych mocy, tworząc spięcie, które wyrzuciło Jericho z ciała Cyborga.

W The New 52 Victor Stone został przedstawiony jako licealna gwiazda footballu, który nie posiada zbyt zażyłych stosunków ze swoim ojcem. Po wygraniu ważnego meczu rozzłoszczony Victor udaje się do STAR Labs, żeby skonfrontować się z ojcem, który złamał dane słowo i nie pojawił się na meczu. Po przybyciu do STAR Labs Victor i Silas wdali się w kłótnię, podczas której eksplodował przyniesiony przez Supermana Mother Box. Eksplozja zabiła prawie wszystkich naukowców i poważnie raniła Victora. Przerażony Silas postanowił za wszelką cenę uratować swojego syna i przy pomocy Sary Charles i T. O. Morrowa udali się do „Czerwonego Pokoju”, gdzie były przechowywane technologie z całego świata. Silas wstrzyknął w ciało Victora nanity, które miały przyspieszyć przyswojenie przez ciało Victora robotycznych części (takich jak: skóra z Promethium, oprogramowanie A-maze Profesora Ivo i stabilizator białego karła Ryana Choi) oraz energii pochodzącej z Mother Box tworząc w ten sposób Cyborga.

Po przebudzeniu Victor nie czuł rąk i nóg, z przerażeniem odkrywając swoje nowe, mechaniczne ciało. Kiedy Parademony zaatakował Czerwony Pokój, systemy obronne Cyborga automatycznie się włączyły, aktywując soniczne działo w jego ręce, niszcząc stwory i połowę budynku. Wciąż będąc w szoku, po tym, co się z nim stało, Victor uciekł ze STAR Labs. Błąkając się po ulicach, Victor uratował kobietę przed Parademonem i zaabsorbował niektóre jego części, co dało mu dostęp do technologii Boom Tube. Nowa technologia od razu przeniosła go na miejsce głównej bitwy, gdzie spotkał Supermana, Batmana, Wonder Woman, Flasha, Aquamana i Green Lanterna. Victor pomógł zgromadzonym bohaterom w pokonaniu Darkseida, używając swojego połączenia z technologią Apokalips, zamykając Boom Tube po wtrąceniu do niego Darkseida, wysyłając go na Apokalips.

Po uformowaniu Justice League Cyborg skupił się głównie na bohaterskiej stronie swojego życia, monitorując przestępstwa i powiadamiając członków Ligii o zagrożeniach. Stosunki Victora z ojcem nie polepszyły się, a nawet pogorszyły, jako że Silasa interesowała bardziej mechaniczna część jego syna. Dlatego Victor początkowo odrzucił zaproponowany przez Silasa upgrade, który oznaczał dla Victora pozbycia się kolejnej części swojego człowieczeństwa. Jednak gdy członkowie Ligii zostali pojmani przez Ohma i uwięzieni na Atlantydzie, Cyborg zgodził się na upgrade i razem z Merą uratowali członków Ligii z rąk Ocean Mastera.

Gdy Crime Syndicate pojawił się na Ziemi, ciało Cyborga zostało opanowane przez inteligentny wirus komputerowy, który odrzucił ludzkie ciało Victora. Green Lantern umieścił ciało Victora w zielonej energii, podczas gdy ciało Cyborga zmieniło się w całkowicie humanoidalne i przedstawiło się jako Grid, atakując wszystkich ciężką artylerią. Chcąc ratować Victora Batman i Catwoman zabrali go do STAR Labs, mając nadzieję, że Silas da radę odbudować ciało Victora. Silas wahał się, nie chcąc znów zmieniać swojego dziecka w cyborga, Victor przekonał go, że tym razem to jego świadomą decyzją i że znów musi stać się Cyborgiem, żeby pomóc w walce z Crime Syndicate. Nowe ciało Cyborga było smuklejsze, przypominające bardziej człowieka niż chodzący czołg. Następnie Victor udał się do profesora Magnusa, prosząc o aktywowanie Metal Menów, którzy mogliby pomóc w walce z Gridem. Początkowo Magnus odmawia, uznając swój wynalazek za porażkę, jednak Victorowi udaje się go przekonać i z pomocą Metal Mana udaje mu się powstrzymać Grida, a Cyborg zamyka go we własnym ciele.

Tuż po tym, jak Liga przyjęła w swe szeregi nowych członków, Cyborg wraz z Shazamem dyżurował nad monitoringiem w poszukiwaniu śladów pierścienia Power Ringa. Cyborg szybko zwołał Justice League, kiedy nowy Power Ring zaczął niszczyć Portland. Podczas walki z Jessicą Cruz Cyborg połączył się z pierścieniem, który okazał się „zamieszkany” przez istotę zwaną Volthoomem. Połączenie z pierścieniem usmażyło wszystkie przewody Cyborga, pozbawiając go przytomności. Victor został przeniesiony do STAR Labs, gdzie trafił pod opiekę swojego ojca. Przebywając w laboratorium, Cyborg doświadczał wizji, w których widział istotę odpowiedzialną za zniszczenie Ziemi-3, chcąc wiedzieć więcej, Victor chciał znów skorzystać z informacji pochodzących z pierścienia Power Ringa, jednak po namowach Silasa porzucił ten pomysł.

W erze Rebirth przebywając w Nowym Jorku, Victor nadzorował działanie Ligii w różnych miejscach na świecie. Gdy ludzie uratowani przez Ligę zaczęli się dziwnie zachowywać, Cyborg zwołał wszystkich w Wieży Strażniczej, gdzie przedstawił grupie obraz wnętrza planety z pięcioma tajemniczymi punktami. Na czterech końcach świata pojawiły się tajemnicze, olbrzymie istoty nazywające się Kindred. W Smallville Vic otwiera Boom Tube, wysyłając Supemana do wnętrza Ziemi. Jeden z pocisków, które wcześniej pojawiły się nad Ziemią, uderza w farmę, a Cyborg zostaje zaatakowany przez znajdujące się w nim robaki. Okazuje się, że cały atak miał za zadanie niezabicie ludzkości, ale uczynić ją nieludzką. Niespodziewanie Victor słyszy głos Flasha pochodzący z sieci łączącej Kindred, orientując się, że wciąż jest z nimi połączony, Cyborg postanawia to wykorzystać, po czym w mgnieniu oka pada na ziemię. Po odzyskaniu przytomności Cyborg uświadamia sobie, że nie jest połączony z oczyszczaniem, tylko je kontroluje. Otwierając Boom Tube, Cyborg razem z Batmanem ratują Flasha. Przybywając na miejsce, gdzie zgromadziły się cztery olbrzymie istoty, Cyborg otworzył Boom Tube, przez który Simon i Jessica przetransportowali cyborgi z odkrytej planety wprost na Kindred doprowadzając do ich pokonania.

Razem z resztą Ligii Cyborg udał się powstrzymać Suicide Squad. Podczas misji rozpoczęła się walka między dwoma grupami, podczas której Cyborg stanął naprzeciw Killer Frost. Cyborg oferuje Frost pomoc, ta jednak atakuje go i zaczyna wysysać z niego siłę życiową. Justice League zostaje pojmane przez Suicide Squad, po tym, jak Killer Frost wyssała energię z Supermana, zamrażając wszystko i wszystkich w swoim otoczeniu. Każdy członek Ligii zostaje umieszczony w komorze przygotowanej specjalnie dla niego. Po tym, jak Batmanowi udaje się uwolnić, Amanda Waller wypuszcza towarzyszy Mrocznego Rycerza i tłumaczy, że kiedy oni walczyli z Suicide Squad, z tajnego więzienia uciekło prawdziwe zagrożenie dla świata. Waller wyjaśnia, że Maxwell Lord i jego ludzie, chcą przejąć broń, która znajduje się w Bell Reve. Maxwell Lord dotarł do piwnic Belle Reve i użył ukrytego tam kryształu Eclipso, przejmując kontrolę nad Ligą. Okazuje się, że Lord przejął kontrolę tylko nad ludzką częścią, a nie nad całym Cyborgiem. Cyborg otworzył Boom Tube, teleportując siebie, Batmana i Suicide Squad do Białego Domu gdzie przebywał Lord. W celu powstrzymania odrodzonego Eclipso Batman nakazał Killer Frost stworzyć olbrzymi pryzmat i przechwycić laserowe spojrzenie Supermana przekształcając je na światło zdolne powstrzymać Eclipso. Światło uwolniło Ligę i Suicide Squad spod mocy kryształu, a kiedy Frost zaczęła opadać z sił, Superman zaproponował, żeby wzięła energię od każdego z nich i utrzymała ten pryzmat. Po pokonaniu Eclipso Justice League i Suicide Squad spotkali się w Belle Reve wymieniając się pytaniami na temat swoich grup.

Moce i umiejętności Cyborga

Większa część ciała Victora została zastąpiona mechanicznymi częściami, co zwiększyło jego siłę, szybkość i wytrzymałość oraz dało mu umiejętność lotu. Mechaniczne oko Cyborga pozwala mu na widzenie w szerszym spektrum nieosiągalnym dla zwykłego człowieka. Całe ciało Victora ukrywa różnego rodzaju narzędzia i bronie. Najbardziej popularną bronią Cyborga jest „miotacz białego dźwięku”, który ma szerokie spektrum zastosowań od ogłuszania po roztrzaskiwanie materii. Wewnętrzny komputer Cyborga potrafi „komunikować” się z innymi urządzeniami elektrycznymi, co pozwala Cyborgowi przejmować nad nimi kontrolę. Pomimo swojej technologii Victor posiada wysokie IQ szacowane na 170 punktów.

Od rozpoczęcia The New 52 Cyborg posiada cybernetyczne ulepszenia zwiększające jego siłę i wytrzymałość. Oprócz oka pozwalającego na widzenie w szerszym spektrum posiada też bioniczne ucho pozwalające na słyszenie dźwięków o częstotliwościach niedostępnych dla ludzi. Dzięki połączeniu z Mother Box Victor potrafi kontrolować różnego rodzaju technologie i otwierać Boom Tuby, których zazwyczaj używa do przemieszczania się na wielkich odległościach. Ciało Cyborga potrafi absorbować inne technologie, dodając je do swoich zasobów. Po tym, jak Victor stracił swoje oryginalne części po narodzeniu się Grida jego ojciec i T. O. Morrow stworzyli mu nowe ciało, które było smuklejsze i ludzkie co jednak za skutkowało utratą siły i wytrzymałości. Później płuca Victora zostały zastąpione przez cybernetyczne, które pozwalały mu na oddychanie pod wodą, a także pozwalały przeżyć bez tlenu długi okres.