Cyborg (Victor Stone)

Cyborg zadebiutował w komiksie „DC COmics Presents #26” z 1980 roku. Twórcami postaci są Marv Wolfman i George Perez.

Kim jest Cyborg?

Victor Stone to syn naukowców z STAR Labs – Silasa i Elinore Stone. Jego rodzice często poświęcali więcej czasu badaniom niż synowi, nawet wykorzystując go do eksperymentów zwiększających inteligencję. Chociaż eksperyment dał Victorowi genialny umysł, poczuł się przez nich zaniedbany. W liceum zainteresował się sportem, unikając nauki. Podczas wizyty w laboratorium rodziców doszło do wypadku z protoplazmatycznym stworzeniem z innego wymiaru, które zabiło jego matkę i ciężko raniło Victora. Jego ojciec, chcąc uratować mu życie, użył cybernetycznych modyfikacji. Victor, przerażony swoim nowym wyglądem, izolował się, przenosząc do niebezpiecznej dzielnicy. Tam został zaproszony przez Raven do drużyny Teen Titans założonej przez Robina, gdzie znalazł akceptację mimo swojej inności. Jego ojciec, czując się winny, wybudował dla Tytanów specjalną wieżę. Victor stał się nie tylko ważnym członkiem drużyny, ale także głównym źródłem wsparcia technologicznego. Z czasem Cyborg zaprzyjaźnia się z grupą młodzieży dostosowującą się do życia z protezami oraz z ich nauczycielką, Sarah Simms, która go podziwia. Dr Sarah Charles z S.T.A.R. Labs, która pomaga Cyborgowi po wymianie jego cybernetycznych części, staje się kolejną osobą, która docenia go pomimo jego mechanicznej powłoki. Oboje zaczynają się spotykać, a podczas jednej z przygód, gdy Victor jest w stanie niemal bezmyślnym po odniesionych ranach, dr Charles wraz z Changelingiem starają się do niego dotrzeć i pomóc.

Cyborg w New52

Cyborg stał się jednym z głównych bohaterów serii o Lidze Sprawiedliwości w trakcie trwania New52. Victor Stone, początkowo gwiazda futbolu w szkole średniej, trafia do laboratorium swojego ojca, Silasa, podczas badania nad tajemniczym urządzeniem zwanym Mother Box. W wyniku eksplozji urządzenia Victor zostaje poważnie ranny, ale dzięki eksperymentalnej technologii i interwencji swojego ojca zostaje przekształcony w Cyborga. Posiada on teraz zdolności cybernetyczne, które pozwalają mu na dostęp do ogromnych ilości danych oraz walkę z obcymi istotami, takimi jak Parademony.

Podczas ataku obcych, prowadzonego przez potężnego Darkseida, Cyborg dołącza do innych superbohaterów, w tym Supermana, Batmana i Wonder Woman, tworząc wraz z nimi Ligę Sprawiedliwości. Dzięki zdolności analizy obcej technologii, udaje mu się powstrzymać inwazję i teleportować inwazyjną armię z powrotem do ich świata.

Jednak jego nowa postać i zdolności stawiają go przed dylematami dotyczącymi ludzkości, własnej tożsamości i relacji z ojcem. W kolejnych wydarzeniach, takich jak „Tron Atlantydy” czy „Wojna Trójcy”, Cyborg kontynuuje walkę po stronie dobra, jednocześnie próbując pogodzić się ze swoją nową tożsamością i konsekwencjami bycia połączeniem człowieka i maszyny.

Współczesne przygody Cyborga

Cyborg otrzymał własną miniserię w trakcie trwania Dawn of DC. Cyborg udaremnił atak Mammotha i Gizmo, który miał miejsce gdy dwójka dzieci spożywała lody. Krótko po tym incydencie Victor otrzymuje wezwanie od Sarah Charles. Przekazuje mu smutną wiadomość o śmierci jego ojca z powodu zawału serca. Victor reaguje na to z zaskakującym opanowaniem. Na pogrzebie swego ojca Cyborg przemawia do zebranych, po czym decyduje się na konsultację u psychiatry. Niestety, sesja terapeutyczna nie przynosi oczekiwanych efektów – Victor ma trudności z otwarciem się na innych. Później postanawia odwiedzić dom rodziny, do którego nie wracał od czasu śmierci matki. Wkrótce po jego przybyciu na miejscu pojawia się robot z identyfikatorem „Silas Stone”. Czyżby ojciec Victora przeszedł podobną transformację jak on sam?

Moce Cyborga

Cyborg posiada szereg zdolności dzięki swoim cybernetycznym implantom. Może wykazywać się nadludzką siłą, samoczynnie naprawiać swoje mechaniczne części, łączyć się z systemami komputerowymi, używać zaawansowanych sensorów oraz posiada wbudowaną broń.