Edward Nygma (Riddler – Człowiek Zagadka)

Riddler, znany nam jako Człowiek Zagadka, zadebiutował w “Detective Comics #140” wydanego w 1948 roku.

Historia Riddlera

Edward Nashton w dzieciństwie był zwykłym niewyróżniającym się dzieckiem chcącym za wszelką cenę udowodnić, że wybija się ponadprzeciętność i zasługuję na popularność. Okazję do zmiany tego stanu rzeczy dostrzegł, kiedy jego nauczycielka zapowiedziała konkurs w układaniu puzzli. Edward był tak zmotywowany, by wygrać zawody, że w nocy zakradł się do szkoły i znalazł rozwiązanie. W dniu turnieju nie pozostawił żadnych złudzeń przeciwnikom i w rekordowym czasie ułożył puzzle. Mimo niesportowego podejścia w zawodach, Edward był z siebie dumny i nie czuł wyrzutów sumienia. Reakcje na jego sukces nie były takie jakie przewidywał. Większość rówieśników szybko zapomniała o konkursie. Wyjątek stanowili szkolni dręczyciele dla których Edward stał się ofiarą.

Jedynym pozytywnym skutkiem zwycięstwa w turnieju była nagroda, książka z łamigłówkami, które wywarły na Eddie’m olbrzymi wpływ i stanowiły inspiracje dla jego przyszłej kryminalnej kariery. W trakcie dzieciństwa Edward miał obsesję na punkcie znalezienia odpowiedzi na każde pytanie. Nie mógł liczyć na pomoc ojca, który irytował się słysząc kolejne wątpliwości syna. Z 2 zeszytu serii „Justice”, możemy się dowiedzieć, że w rodzinie Nashtonów dochodziło nawet do przemocy. Po ukończeniu szkoły Edward trafił do zwyczajnej pracy, gdzie znów musiał użerać się z przeciętnością. Brak satysfakcji ze swojej dotychczasowej kariery sprawił, że Eddie zaczął szukać innej drogi. Chciał w końcu spełnić jedno ze swoich marzeń z dzieciństwa i udowodnić swoją inteligencje. Świetnym testem był pojedynek z Batmanem, uważanym na najwybitniejszego detektywa. Edward zmienił wtedy swoje nazwisko na Nigma, co w zapisie E.Nigma, tworzyło słowo enigma = zagadka. Przyjął też pseudonim Riddler i zaprojektował kultowy zielony strój zapełniony znakami zapytania.

Batman: Hush” to dwunasto-zeszytowa seria, gdzie Riddler odgrywa znaczącą rolę. Edward choruję w niej na nowotwór. Początkowo próbuje leczenia u doktora Thomasa Elliota, tytułowego Husha. Terapia nie przynosiła oczekiwanych rezultatów, więc Riddler szukał rozwiązania na własną rękę. Tak właśnie odnalazł jedno z jam łazarza. Źródło rzeczywiście wyleczyło Edwarda, a na dodatek podczas zanurzania dostał pewnego rodzaju olśnienia i wydedukował, że pod maską Batmana kryję się Bruce Wayne. W dalszej części historii okazuje się, że Thomas Elliot jest powiązany z Bruce’em i planuje zemstę na nim. Kontaktuje się wtedy ze swoim byłem pacjentem i prosi Nymga’e o pomoc. Edward pomaga Thomasowi stworzyć tożsamość Husha i tworzy plan ataku na Bruce’a, do którego angażuje resztę złoczyńców z Gotham tj. Joker, Harley Quinn, Poison Ivy, Lady Shiva, Talia Al Ghul, Scarecrow i Killer Croc.

Batman pokonał przeciwników. Nie dostrzegł jednak, że jest ofiarą większego ataku. Riddler na koniec sięgnął po asa w rękawie. Znając tożsamość Batmana dowiedział się, że Robinem był Jason Todd. Odkopał jego ciało, a następnie Clayface przyjął jego aparycje. Widok nieżywego ucznia spowodował nawrót wyrzutów sumienia i żalu, które towarzyszyły Mrocznemu Rycerzowi po śmierci Jasona. Clayface nie jest jednak w stanie odtworzyć w pełni ruchów byłego Robina, co dostrzegł Batman i przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę. Bruce Wayne w końcu dzięki zagadkom Riddlera dostrzega powiązanie w atakach na niego. Odwiedza Riddlera, który jest pewny siebie myśląc, że dzięki znajomości tożsamości Batmana jest nietykalny. Bruce jednak bez skrupułów aresztuje Człowieka Zagadkę, wiedząc, że ten nie zdradzi jego tożsamości, bo przecież ile jest warta zagadka na którą każdy zna odpowiedź?

“Riddler: Riddle Factory” to krótka historia, w której Riddler prowadzi program rozrywkowy dla mieszkańców Gotham. Każdy odcinek składa się z dwóch części. W pierwszej Edward Nigma zadaje uczestnikom zagadki. W przypadku złej odpowiedzi są oni poddawani karom. W drugim etapie spektaklu Riddler „zaprasza” członka elity Gotham, a następnie przedstawia wstydliwą tajemnicę na ich temat. Z pozoru wyglądu to na niepoważną i nieznaczącą zbrodnie, jednak prawdziwe konsekwencje programu widać dopiero po jego emisji. Celebryci, którzy zostali upokorzeni na oczach tysięcy oglądających często podejmowali próby samobójcze. Batman dostrzega wtedy, że wszystkie lokalizacje w których odbywa się program, są w pewien sposób powiązane. Mianowicie każda z nich należy do don Scarelliego. Scarelli to człowiek, który rządził podziemiem Gotham do czasu przyjazdu do miasta rodziny Dona Falcon. Istnieje miejska legenda, mówiąca, że Scarelli pozostawił cały swój majątek w jednej ze swoich własności i właśnie tego szukał Edward. Riddler ostatecznie nie znalazł skarbu i wciąż nie wiemy czy ta historia jest prawdziwa.

Podczas serii „Infinite Crisis”, Riddler doznaje poważnego urazu mózgu i zapada w trwającą rok śpiączkę. Po wybudzeniu Edward jest nie do poznania, wydaje się stabilny psychicznie, a także nie ma śladów po jego szalonej pasji do zagadek. Nigma rezygnuje z kryminalnej kariery i pracuje jako prywatny detektyw. Nie jest jednak tak, że Edward po wypadku stał się inną osobą. Dobrze pamiętał wszystkie co zrobił jako Riddler i nie żałował swoich czynów. Nadal by był przestępcą, ale wiedział, że jako detektyw może zarobić więcej. Nigma był świetny w roli detektywa. Potrafił zauważyć więcej szczegółów niż Batman. Pomagało mu też doświadczenie z przeszłości, od podszewki znał kryminalny świat i wiedział też w jaki sposób myślą przestępcy.

Przygoda Edwarda w roli detektywa trwała dość długo. W tym czasie występował gościnnie, krzyżując swoje drogi z m.in. Batmanem i Nightwingiem. W zeszycie Tony’ego Daniela „Life after Heath”, Edward zostaje zatrudniony przez Huntress, Oracle i Dicka Graysona, aby pomóc im w schwytaniu przestępcy, Black Maska. Podczas pracy Edward jest świadkiem i ofiarą wybuchu bomby, nie zostaje ranny, ale jego psychika wraca do stanu przed śpiączką. Kilka tygodni później pojawia się w Gotham jako Riddler. Towarzyszy mu partnerka, a także córka o pseudonimie Enigma. Edward na stałe powraca do swojego przestępczego alter ego. Znów jest nieprzewidywalny, brutalny i szalony. Możemy to dostrzec podczas historii, gdzie Enigma zarzuca ojcu, że ten czasy świetności ma już za sobą. Riddler z zimną krwią zabija swoją córkę, zadając jej wcześniej zagadkę nawiązującą do jej kostiumu: „Co jest zielone, fioletowe i obficie krwawi?”.

Podczas DC Rebirth została przedstawiona historia walki pomiędzy Jokerem a Riddlerem. Nigma będąc w więzieniu dowiaduje się, że Joker planuje zamordować Batmana, który jego zdaniem może się udać. Przeraża go perspektywa, że to nie on będzie odpowiedzialny za śmierć bohatera Gotham. Ucieka z więzienia i spotyka się z Jokerem. Wyjaśnia mu, że jeśli jeden z nich samodzielnie zamorduje Batmana, drugi będzie na zawsze nieusatysfakcjonowany. Joker słucha go uważnie i początkowo zgadza się z Nigmą. Potem znajduje jednak inne rozwiązanie tego problemu. Wyjmuję broń i oddaje strzał w brzuch swojego gościa. Edward, mimo urazu, ucieka i odwiedza doktora, który zaszywa mu ranę, zostawiając mu okrągłą bliznę w okolicach pępka. Nigma zabija lekarza, a następnie za pomocą noża kaleczy się i rysuję na klatce piersiowej linię, która w połączeniu z śladem po postrzale tworzy znak zapytania. Joker kilka dni po całym wydarzeniu widzi w telewizji, że Riddler popełnił kolejną zbrodnię. Jest rozczarowany, że jego działania spełzły na niczym i wciąż musi użerać się ze swoim przeciwnikiem. Joker telefonuję wtedy do Carmine’a Falcone i rozkazuję mu zabić Człowieka-zagadkę.

Falcone wysyła swoich ludzi, znajdują oni jednak Riddlera w towarzystwie Poison Ivy, która go ratuje. Joker ma dość niepowodzeń. Atakuje Falcone’a, przejmuje jego majątek i zatrudnia jego pomocnika – Pingwina. Konflikt nabiera rozpędu i motywuję obie strony do rozpoczęcia wojny. Zarówno Riddler, jak i Joker rekrutują armie. Ten pierwszy zatrudnia Poison Ivy, Scarecrowa, Deathstroke’a, Clayface’a, Killer Croca, Two-Face’a, Firefly’a I Zsaza. Drugi Cluemastera, Deadshota, Mad Hattera, Man-Bata, Mr. Freeze’a, Pingwina, Solomon Grundy’ego i Ventriloquista i Kite Mana. Aby uniemożliwić policji reakcję, Joker podkłada pod Gotham materiał wybuchowy, a Riddler bierze zakładników. Wojna trwa w najlepsze, dochodzi między innymi do epickiego pojedynku Deathstroke’a i Deadshota.

Batman decyduje się wtedy zareagować jako Bruce Wayne. Zaprasza przedstawicieli obu stron i pomaga w znalezieniu rozwiązania. Zdenerwowany absurdem tej sytuacji wyśmiewa ich i mówi, że wykonują pracę Batmana za niego. Spotkanie nie przynosi skutków. Punktem milowym starcia jest zdrada Kite-Mana, po której na polu walki zostają trzy osoby: Joker, Riddler i Batman. Nigma oświadcza wtedy, że jakby chciał mógłby pokonać Mrocznego Rycerza i zabić wszystkich na kim mu zależy, ale tego nie robi, gdyż starcia z Batmanem bawią go. Batman nie panuje nad sobą, ignoruje swoją zasadę ,by nie zabijać, podnosi nóż i próbuje wbić go w twarz Riddlera. Na przeszkodzie staje mu Joker, który nieoczekiwanie dłonią blokuje jego cios. Absurd tej sytuacji sprawia, że pierwszy raz od dłuższego czas, Joker wybucha śmiechem.

Umiejętności Riddlera

Riddler jest jednym z najmądrzejszych ludzi o czym świadczą jego liczne łamigłówki. Poza wysokim poziomem IQ posiada umiejętności hakerskie oraz programistyczne.