Oswald Cobblepot (Pingwin)

Oswald Cobblepot zadebiutował w „Detective Comics” #58 z grudnia 1941 roku. Twórcami postaci są Bob Kane i Bill Finder.

Kim jest Oswald Cobblepot?

Nieznany dotąd przestępca, Pingwin, kradnie obraz i sprzedaje go „Bossowi”. Gdy „Boss” próbuje oszukać Pingwina, ten strzela do niego i przejmuje jego gang. Pingwin ogłusza Batmana i wrabia go w kradzież idola, który należał do samego Pingwina. Batman zostaje aresztowany, ale ludzie Pingwina porywają go, kiedy Batman jest przewożony do aresztu. Batman ucieka z pomocą Robina. Razem rozbijają gang Pingwina i dostarczają skradzione rzeczy policji. Pingwin ucieka pociągiem przed odpowiedzialnością.

Oswald Cobblepot, znany jako Pingwin, miał trudne dzieciństwo. Jego ojciec go odrzucił, a matka traktowała go nadopiekuńczo. Inne dzieci drwiły z niego z powodu jego wyglądu, nazywając go „Pingwinem”. Mimo że kochał ptaki, przyjął to przezwisko jako symbol swojej siły i zemsty. Wykorzystał rodzinną fortunę do otwarcia kasyna Iceberg Lounge. Po latach stał się przestępcą w Gotham i miał wiele konfliktów z Batmanem. Jego charakterystycznym atrybutem jest parasol, który nosił od dzieciństwa i który skrywa ostrze.

Pingwin wrócił groźniejszy niż kiedykolwiek po „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”. Oswald Cobblepot był wyrzutkiem w swojej bogatej rodzinie, co poprowadziło go do życia przestępczego. Mimo to, czasami współpracuje z Batmanem, dając mu informacje o przestępczym świecie. W jednej z historii, Gotham zostaje prawie zniszczone w trzęsieniu ziemi (No Man’s Land), a Pingwin próbuje zarobić na tym korzystając ze swoich kontaktów. Wykorzystał Iceberg Lounge jako miejsce do wymiany, aukcji, samemu handlował informacji. Nawiązał tymczasowy sojusz z Luthorem. W kolejnych opowieściach Pingwin raz jest wrogiem Batmana, raz jego sojusznikiem.

Pingwin w trakcie New 52

Pingwin zostaje wplątany w różne intrygi. W jego kasynie Iceberg pojawia się Charlotte Rivers, którą Pingwin chce uwikłać w niebezpieczną historię. Jego zastępca, Ignatius Ogilvy, zdradza go i próbuje przejąć kontrolę nad jego gangiem. Batman interweniuje, ale Pingwin unika kary dzięki manipulacjom swojego sprzymierzeńca. Później Pingwin i Batman łączą siły, by pokonać Ogilvy’ego, który stał się jeszcze potężniejszy. W innej historii, Black Canary próbuje dostać pracę w klubie Pingwina i pokazuje mu swoje umiejętności. W końcu, podczas „Forever Evil”, Pingwin zostaje burmistrzem Gotham i dzieli miasto na strefy pod kontrolą różnych przestępców.

Współczesne losy Oswalda

Pingwin sfingował swoją śmierć w „Batman #125”. Obwinił za to Batmana. Ludzie myślą, że Oswald nie żyje. Gangsterzy chcą przejąć jego klub Iceberg Lounge, ale testament Pingwina zmienia sytuację. Executor prosi Catwoman, by znalazła dzieci Pingwina, które mają odziedziczyć spadek po ojcu. Zabójca jednak zabija je wszystkie przed odczytaniem testamentu. Rodzina Pingwina, Addison i Aiden Cobblepot (który zamordował potomstwo Pingwina), dziedziczą klub i majątek, ale nie pieniądze. Pieniężny spadek Pingwina zostaje przekazany na rezerwat ptaków w Metropolis. Selina odkrywa, że Pingwin żyje i prowadzi kwiaciarnię w Metropolis. Oswald daje jej zgodę na ukaranie Addison. Oswald na dłuższą metę nie może żyć normalnie. Ma kłopoty z agentką Nuri Espinoza. Aby uratować swoją narzeczoną Ritę, Oswald musi wrócić do Gotham i odzyskać imperium przekazując władzę Nuri.

Umiejętności Pingwina

Pingwin nie posiada supermocy. Jest niebezpieczny dzięki swojej inteligencji, zdolnościom biznesowym i znajomości przestępczego świata. Używa specjalnej parasolki jako broni, potrafi manipulować ludźmi i ma talent do pracy z ptakami.