Oswald Cobblepot (Pingwin)

Oswald Cobblepot zadebiutował w „Detective Comics” #58 z grudnia 1941 roku w historii autorstwa Boba Kane’a i Billa Fingera.

Pingwin z Earth-Two

Nie wiadomo zbyt wiele o pochodzeniu tej wersji Pingwina. Pewnego dnia przybył on po prostu do Gotham City jako wprawny włamywacz, który zdołał nie tylko przejąć w krótkim czasie kontrolę nad jedną z przestępczych rodzin, ale także wrobić Batmana w kradzież. Człowiek-Nietoperz zdołał jednak udowodnić swoją niewinność, a sam Pingwin zniknął tak szybko, jak się pojawił.

Przez długi czas Batman nie miał wiedzy o prawdziwych danych osobowych Pingwina. Nazwisko Oswalda Cobblepota poznał on dopiero po kilku spotkaniach z przeciwnikiem. Co ciekawe przez długi czas Pingwin mierzył się z Batmanem i Robinem poza Gotham, ponieważ działał głównie jako wędrowny oszust i morderca. Wkrótce wszystko to miało się zmienić. Oswald nie był już w stanie umknąć sprawiedliwości, a także nie zabijał swoich wspólników i ofiar. Uwidoczniła się za to jego obsesja na punkcie ptaków i parasoli. Te drugie stały się jego znakiem rozpoznawczym za sprawą licznych gadżetów i broni ukrytych w środku.

Często powracającymi motywami zbrodni tej wersji Pingwina był plany, w których przestępca udawał, że zakłada całkowicie legalną działalność. Później zawsze wychodziły na jaw nieczyste intencje Cobblepota. Czasem motywacją dla jego zbrodni była duma i obsesja na punkcie jego własnej osoby. Urażony przez komiks o pingwinach, Oswald zaczął dokonywać kradzieży zainspirowanych historyjkami obrazkowymi. Innym razem do przestępstw zmotywowała go wzmożona aktywność Jokera i Catwoman.

Pingwin z Earth-One

Oswald Cobblepot był synem właściciela sklepu z ptakami. Ojciec Oswalda zmarł na zapalenie płuc, przez co jego nadopiekuńcza i schorowana matka kazała mu wszędzie nosić ze sobą parasol. Dzięki temu Oswald nie mógłby zmoknąć i zachorować jak ojciec. Ze względu na groteskowy wygląd: niski wzrost i „ptasi” wygląd, Oswald był wyśmiewany w szkole. Jego jedynymi przyjaciółmi były ptaki ze sklepu i jego ciotka Miranda, która pomagała rodzinie chłopaka. Dzięki niej młody Cobblepot skończył studia z tytułem naukowym z, a jakże, ornitologii.

Niestety, gdy zmarła matka Oswalda, do drzwi sklepu zapukali wierzyciele. Rodzinny sklep został zamknięty przez komornika. Oswald został z niczym. Rozgoryczony faktem, że jego życie zostało zniszczone w majestacie prawa, postanowił zostać przestępcą. Gdy Oswald chciał wstąpić do gangu, znów został wyśmiany ze względu na wygląd. Następnym razem, już w ikonicznym stroju, zabił przywódcę gangu przyjmując miano Pingwina. Został on głową organizacji i zasłynął później bezwzględnością. W czasie pierwszego napadu uciekł z łupem zostawiając wspólników na pastwę policjantów.

Nie trzeba było wiele czasu, by Pingwin starł się z Batmanem i Robinem. Porażka i pobyt w więzieniu skłoniła go do przejścia na emeryturę. Docinki ze strony współwięźniów zmotywowały go do dalszej działalności przestępczej. Oswald nie odniósł jednak znaczących sukcesów w czasie licznych zbrodni dokonanych po pierwszej odsiadce i znów wrócił do więzienia.

Zmanipulowany przez innych przestępców, Pingwin stanął w szranki z Justice League of America, ale przegrał z kretesem. To samo stało się, gdy wraz z Jokerem i Riddlerem usiłował zmienić Batmana w „Bat-Hulka”. Plany złoczyńców pokrzyżował Metamorpho. Później Cobblepota skusiły zbiory muzeum w Metropolis. Ptasia kolekcja była jednak tylko przynętą. Catwoman wykorzystała okazję i zahipnotyzowała Lois Lane, by ta zamordowała Pingwina. Z pomocą Oswaldowi przyszedł wtedy sam Superman. Innym razem, wraz z innymi złoczyńcami znów zaatakował JLA. Tym razem Pingwin na krótko zamienił się ciałami z Batmanem, ale i tym razem bohaterowie wygrali.

Pingwin na pewien czas zawiesił swoją działalność, ale powrócił raz jeszcze, by porwać dwunastoletniego monarchę państwa Swawak. Plan miałby dać mu władzę nad krajem. Do porażki Pingwina przyczynili się nie tylko Batman i Robin, ale także Talia al-Ghul. Nie można także zapomnieć o tym, że Pingwin pewnego razu wziął udział w licytacji, której przedmiotem była tożsamość Batmana.

W czasie Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach Pingwin został zwerbowany przez Luthora do koalicji złoczyńców, która za cel obrała opanowanie trzech łączących się Ziem. Cobblepot został oddelegowany do działań na Earth-S, ale nie odniósł on żadnych sukcesów. W wyniku Kryzysu jego historia została zmodyfikowana.

Pingwin z New Earth

Na tej Ziemi Cobblepot urodził się w bogatej rodzinie, ale nadal znosił upokorzenia ze względu na dziwaczny wygląd. To i przedwczesna śmierć ojca odcisnęły piętno na Oswaldzie. Zapragnął on zostać złodziejem-dżentelmenem. Bogactwo pozwoliło mu na ukrywanie zbrodni za legalnymi przedsięwzięciami. Oswald zaistniał jako członek grupy Two-Face’a usiłującej obalić przestępcze rządy Sofii Falcone. Pingwin zasłynął jako groźny gangster biorąc udział w przestępczych grach o władzę z innymi gangami Gotham. Jego podejście zmieniła miłość. Wybranka Oswalda nie tolerowała przestępczości, dlatego mężczyzna założył fabrykę parasoli. Niestety, nie zerwał on wszystkich kontaktów z dawnymi współpracownikami i jako więzień na zwolnieniu warunkowym, musiał za to wrócić za kraty.

Aby wyjść wcześniej z więzienia, Cobblepot zgodził się wstąpić na krótko do Suicide Squad. Misja, w której wziął udział polegała na odbiciu z więzienia w ZSRR niewygodnego dla władz pisarza. Pingwin ledwie uszedł z życiem z tej przygody, uznając Rosję, za zły kierunek jego dalszej przestępczej ekspansji.

Powróciwszy do więzienia, Cobblepot zaczął planować spektakularną ucieczkę. Z pomocą Mortimera Cadavera upozorował on swoją śmierć. Po pogrzebie ludzie Pingwina wydobyli z grobu trumnę z Oswaldem znajdującym się w transie. Mimo to, Batman przejrzał jego plany i zdołał go schwytać i wtrącić do więzienia. Krótko po tym epizodzie Pingwin zdołał zmusić zdeformowanego geniusza Harolda Allnuta do stworzenia urządzenia pozwalającego kontrolować ptaki. Technologia miałaby zostać sprzedana innym przestępcom i zapewnić Cobblepotowi zastrzyk gotówki. Harold sprzymierzył się z Batmanem i razem pokrzyżowali jego plany. Po tych wydarzeniach Pingwin otworzył Iceberg Lounge, klub nocny będący przykrywką dla przestępstw Cobblepota.

W czasie No Man’s Land Pingwin zyskał na znaczeniu w ogarniętym chaosem Gotham City. Był on w stanie pośredniczyć w wymianach dóbr i informacji między miastem a światem zewnętrznym. Jednym z kontaktów Cobblepota był Lex Luthor dążący do opanowania miasta. Ze względu na nieuczciwość i zachłanność Cobblepota, Luthor wykluczył go ze swoich planów.

Po Nieskończonym Kryzysie Pingwin na krótko opuścił Gotham, a po powrocie wiódł uczciwe życie jako właściciel nowego Iceberg Lounge. To jednak zmienia się, ale Cobblepot wszedł w układ z Batmanem. Od tamtego momentu Człowiek-Nietoperz czerpał informacje od Pingwina. Stan ten nie trwał długo i po wydarzeniach z „Batman R.I.P.” gangster utracił wsparcie Batmana. W międzyczasie przestępca znany jako Architect wysadził Iceberg Lounge jako karę za zbrodnie dokonane przez przodków Cobblepota.

Pingwin z Prime Earth

Oswald Cobblepot zaczął działaś jako Pingwin jeszcze przed pojawieniem się w Gotham Batmana. Handlował on bronią dla rodziny Falcone. Swoje własne kryminalne imperium Cobblepot zaczął budować dopiero później. Jeszcze w czasie „War of Jokes and Riddles” Pingwin działał jako człowiek Jokera, który kontrolował rodzinę Falcone. Gdy klaun zaczął zabijać najważniejsze osoby w organizacji, to Pingwin zaczął kumulować władzę i skupiać wokół siebie członków gangu. Tak do Cobblepota zbliżył się Ignatius Oglivy.

Lata później Pingwin otworzył nowy klub, Iceberg Cassino. W wyniku ciągu wydarzeń niesprzyjającego dla Pingwina, Cobblepot trafił do więzienia. Korzystając z nieobecności szefa, Oglivy przejął jego imperium, stając się Pingwinem Cesarskim. Aby skutecznie walczyć z nowym przeciwnikiem, Batman musiał pomóc Cobblepotowi wyjść z więzienia. Ten starał się odzyskać pozycję, ale bezskutecznie. Tymczasem Oglivy rozpoczął chaos w Gotham infekując losowych ludzi serum Kirka Langstroma. Naukowiec zdołał jednak pomóc Batmanowi w walce z Man-Batami, a Pingwin przyczynił się do pokonania Oglivy’ego, który zażył ulepszone serum. Po tych wydarzeniach Pingwin starał się, by odbudować swoje imperium poprzez handel żywym towarem. Ten proceder także został ukrócony przez Batmana.

W czasie „Forever Evil” i „Arkham War” Pingwin nadal funkcjonował jako właściciel kasyna. Jednakże, gdy przestępcy z Arkham i Blackgate walczyli, on przejął biuro burmistrza Gotham i wspierał obie strony konfliktu. Gdy drużyna z Blackgate z Bane’em na czele wygrała, Cobblepot nagrodził ich swobodami i zasobami. Jego rządy krótko po tym ukrócił Batman, który powrócił do miasta.