Joker

Postać Jokera została stworzona przez Jerry’ego Robinsona, Billa Fingera oraz Boba Kane’a.

Pierwszy raz pojawił się na łamach Detective Comics w komiksie „Batman vol. 1 #1”, wiosną 1940 roku. Był wzorowany na postaci Gwynplaine’a z filmu z 1928 roku pod tytułem „Człowiek, który się śmieje” Joker jest czołowym antagonistą Batmana oraz jego sojuszników. Przypominający klauna, bądź komika, Joker jest psychopatycznym seryjnym mordercą, o sadystycznym poczuciu humoru, aczkolwiek w komiksach wydawanych w latach 50. i 60. przez zaistniałą wówczas cenzurę komiksu, był przedstawiany raczej jako postać skora raczej do robienia złośliwych żartów, aniżeli do popełniania brutalnych przestępstw. Znany jest także jako: The Clown Prince of Crime, Red Hood, Jack, Joseph „Joe” Kerr, Clem Rusty, Mr. Rekoj, Jack White lub Jack Napier.

Z początku Joker miał pojawić się w komiksie raz, a potem mieli go uśmiercić w tym samym tomie. Istnieją plotki, że autorzy w ostatniej chwili zmienili zakończenie komiksu przez co Joker przeżył i zaczął pojawiać się na łamach komiksów coraz częściej już jako nemezis człowieka-nietoperza.

W okresach, gdy nie przebywał w zamknięciu w murach Zakładu dla obłąkanych przestępców Arkham popełniał liczne zbrodnie, wielokrotnie mordując ludzi, w tym także sojuszników Batmana. Pierwszą osobą z najbliższego otoczenia Batmana, która ucierpiała przez zabójczego klowna była Barbara Gordon (Batgirl), córka komisarza policji Gotham Jamesa Gordona. W powieści graficznej Alana Moore’a pod tytułem „Batman: Zabójczy Żart” szaleniec przestrzelił jej kręgosłup, przykuwając ją trwale do wózka inwalidzkiego, zaś jej ojca doprowadził na skraj załamania nerwowego. Kolejną ofiarą Jokera padł Jason Todd – drugi Robin. W komiksie Batman vol. 1 #428, wchodzącym w skład kontrowersyjnej historii Batman: A „Death in the Family”, Jason został zakatowany na śmierć przez Jokera, za co ten po swoim zmartwychwstaniu mścił się na złoczyńcy. Druga żona Jamesa Gordona – detektyw Sara Essen, została brutalnie zamordowana przez złoczyńcę podczas próby odbicia porwanych przez niego dzieci. Wielokrotnie próbował także zabić samego Batmana, co kilkakrotnie prawie zakończyło się sukcesem. Batmanowi nigdy nie udało się zatrzymać go na dłuższy czas za murami Arkham Asylum, gdyż temu zawsze udawało się stamtąd uciec. W Arkham poznał dr. Harleen Francis Quinzel, która z początku miała go leczyć jednak ślepo zakochała się w nim, pomogła mu uciec a potem przyłączyła się do niego przyjmując pseudonim „Harley Quinn” i stała się jego partnerką w zbrodni, i nie tylko. Relacja Jokera z Harley jest bardzo burzliwa, pełna przemocy, manipulacji. Nikt tak do końca nie wie czy Joker darzy ją jakimkolwiek uczuciem, chociaż nie raz pokazywał swoją zazdrość. Jednak ta zazdrość była bardziej o to, że Harley nie jest już „jego” i nie robi tego co on chcę.

Nikt tak naprawdę nie wie co sprawiło, że Joker stał się taki jaki się stał. Inni myślą, że był tak szalony od urodzenia, a inni twierdzą, że musiał przeżyć coś co go zmieniło. Istnieje jedna z najpopularniejszych historii jego powstania a mianowicie: Joker był prawdopodobnie drobnym gangsterem o nieznanej tożsamości, pracującym także w pobliskim cyrku w Gotham City jako dość marny komik. Miał żonę o nazwisku Jeannie Kerr, która była z nim w ciąży. Chcąc przygotować się finansowo na przyjście na świat swojego dziecka, postanowił wraz z wspólnikami obrobić firmę Monarch. Kiedy dowiedział się, że jego żona nie żyje, nie widząc już innego rozwiązania zgodził się dalej brać udział w napadzie. Przestępcy postanowili użyć go do odwrócenia uwagi strażników, więc kazali mu włożyć kostium Czerwonego Kaptura (The Red Hood). Podczas akcji został razem ze swoimi wspólnikami zaskoczony przez Batmana i w czasie ucieczki wpadł do kadzi z chemikaliami w pobliskich zakładach chemicznych Ace. Wypadek ten zmienił kolor jego skóry na kredowobiały i zabarwił jego włosy na zielono, a także w wyniku porażenia nerwów wykrzywił twarz w charakterystycznym, sardonicznym uśmiechu.

Joker nie posiada nadprzyrodzonych umiejętności, ale niejednokrotnie pokazał że jest niebezpieczny. Używa przede wszystkim swojej inteligencji; Joker jest bardzo mądry i prawdopodobnie wykształcony w dziedzinie chemii, fizyki i inżynierii. Klaun używa zmyślnych gadżetów takich jak tryskające kwasem ozdobny kwiat, zaostrzone karty do gry, skomplikowane ładunki wybuchowe czy miny-pułapki, ale nie gardzi też walką na gołe pięści i narzędziami takimi jak noże czy łom. Jednym z wynalazków Jokera jest trucizna o nazwie Jad Jokera, na którą tylko on jest odporny. Trucizna ta silnie działa na ośrodki mózgu, odpowiedzialne za mimikę i śmiech. Podrażniając je, wywołuje u poddanego działalności gazu wielki, sardoniczny uśmiech, a po niedługim czasie śmierć.

W filmową rolę Jokera wcielili się:

 • Cesar Romero – serial „Batman” z lat 60 i w filmie „Batman zbawia świat” z 1967 roku.
 • Jack Nicholson – film „Batman” z 1989 roku.
 • Heath Ledger – film „Mroczny rycerz” z 2008 roku.
 • Cameron Monaghan – serial „Gotham” w 2014 roku. (postać Jerome’go jest hołdem dla Jokera)
 • Jared Leto – w nadchodzącym filmie „Suicide Squad” w roku 2016.
 • Joaquin Phoenix w filmie „Joker” w 2019 roku.

Głosu Jokerowi użyczyli:

 • We wczesnych animacjach z 1968-1969 roku głosu użyczył mu Larry Storch.
 • W DC Animated Universe – Mark Hamil.
 • W serialu „Batman” emitowanym od 2004-2008 roku głosu użyczył mu Kevin Michael Richardson.
 • W filmie animowanym „Batman: Atak na Arkham” głos podkładał Troy Baker, który również podkładał mu głos w grze z serii „Batman Arkham
 • Games” pdt „Batman: Arkham Origins”. W reszcie gier z tej serii głosu użyczył mu niepowtarzalny Mark Hamil.