Joker

Joker zadebiutował w komiksie „Batman #1” z 1940 roku. Twórcami postaci są Bill Finger, Bob Kane i Jerry Robinson.

Kim jest Joker?

Joker zaprezentował się jako inteligentny złoczyńca w debiutanckiej historii. Z zimną krwią, ale w inteligentny sposób zamordował kilka ważnych osobistości w Gotham – ogłaszał w radiu swoje ofiary, po czym one ginęły, mimo ochrony policji np. Henry Clardige został wcześniej otruty toksyną Jokera, a przy Jayu Wilde’u Joker krył się w zbroi skąd użył gazu paraliżującego, żeby obezwładnić policję. Kolejnym celem Jokera był sędzia Drake. Robin powstrzymał klauna przez zamordowaniem Drake’a, ale przypłacił za to słoną ceną. Został porwany przez klauna. Batman namierzył Jokera, ponieważ buty Robina posiadały specjalną substancję, którą łatwo namierzył. Batmanowi udało się przezwyciężyć paraliżujący gaz Jokera, dzięki czemu pokonał przeciwnika i posłał go do więzienia.

Przeszłość Jokera poznaliśmy w komiksie „Detective Comics #168” z 1951 roku. Batman z Robinem prowadzili wykład na uniwerystecie dotyczący Red Hooda, genialnego złodzieja, który skończył karierę w kotle z chemikaliami. Od tego czasu przepadł słuch po Red Hoodzie. Uznanego go za martwego. Do momentu wykładów, ponieważ w uniwerystecie pojawił się Red Hood. Wrócił do podstaw działalności chąc kraść drogocenne rzeczy. Batmanowi i Robinowi udało się zastawić pułapkę. Okazało się, że pod maską Red Hooda kryje się Earl Benson. Schwytany przyznał się, że nie jest prawdziwym Red Hoodem. Osobiście go pojmał i przetrzymywał w kotłowni, ale nie wydał przestępcy policji, ponieważ widział korzyść korzystania z kostiumu. Earl zaprowadził wszystkim do kotłowni. Schwytanym przestępcą okazał się Joker! Klaun potwierdził, że lata temu działał jako Red Hood i przeżył kąpiel w chemikaliach. Uniknął śmierci dzięki czerwonemu nakryciu głowy, ale część oparów przeniknęła do jego organizmu na stałe zmieniając jego wygląd. Joker porzucił dawny pseudonim i zaczął działać pod nowym wizerunkiem.

Zabójczy Żart

Historia Red Hooda została wykorzystana z „Zabójczy Żart”. Z retrospekcji dowiedzieliśmy się, że kiepski komik został zmuszony przez gangsterów do założenia stroju Red Hooda i otwarcia drzwi do fabryki chemikaliów, żeby umożliwić im przestępstwo. Komik zdecydował się to zrobić, ponieważ nie pławił się w luksusach, a z żoną spodziewali się dziecka. Na miejscu pojawił się Batman i uznał „Red Hooda” za przestępcę. W trakcie szamotaniny komik wpadł do kotła z chemikaliami. Tak narodził się Joker.

Atak na Barbarę nie był jedynym aktem Jokera wymierzonym w rodzinę Gordona. Nie zapominajmy, że Klaun zamordował drugą żonę Gordona podczas „No Man’s Lands”. Kobieta zdecydowała się pomóc niemowlakom zamiast zastrzelić Jokera, co przesądziło o jej losach. Schwytanemu i postrzelonemu Jokerowi udało się wtedy uciec i zapewnić sobie azyl korzystając z politycznej ochrony. Nie zatrzymało to jednak Oracle przed pojmaniem go.

Wracając do „Zabójczy Żart” – Tragedia postaci opisywana jest jako „jeden zły dzień”, który uczynił normalnego człowieka złą, najgorszą wersją siebie. Joker postanowił udowodnić światu, że każdego może to spotkać, dlatego postrzelił Barbarę Gordon, wykonał jej kontrowersyjne zdjęcia, a następnie porwał Gordona i zaczął go torturować psychicznie w Parku Rozrywki. Batman uratował Gordona na czas, eksperyment Jokera nie udał się.

Joker zabił Robina

Joker, największy wróg Batmana, był odpowiedzialny za tragiczną śmierć Jasona Todda, drugiego Robina. W komiksie zatytułowanym „Death in the Family”, Batman i Robin prowadzili śledztwo w sprawie działań Jokera. Ślady wskazały na kryjówkę klauna, gdzie matka Jasona pomagała mu. Niestety, konfrontacja z Jokerem nie potoczyła się po myśli Jasona. Joker okrutnie zranił młodego bohatera i podjął drastyczną decyzję o jego dalszym losie, a to czytelnicy zdecydowali w głosowaniu zorganizowanym przez wydawnictwo.

Współczesne przygody Jokera

Jak nazywa się Joker? Batman chciał poznać tajemnicę korzystając z krzesła Mobiusa podczas „Darkseid War”. W odpowiedzi usłyszał, że jest więcej niż jeden Joker. Konkretniej „trzech”.

Tajemnica została wyjaśniona w historii „Batman. Trzech Jokerów” z 2020 roku. Uwagę Batmana zwróciły porwania organizowane przez Jokera. Teorię „trzech Jokerów” potwierdził fakt, że w tym samym czasie dokonywane były trzy porwania przez osobę przypominającą Jokera. Batman, Batgirl i Red Hood dotarli do dowodów potwierdzających istnienie trzech Jokerów:

  • „Przestępca” czyli pierwotna wersja Jokera. Poważna, mroczna, unikająca śmiechu.
  • „Klaun” czyli wersja Jokera prawdopodobnie odpowiedzialna za śmierć Jasona Todda.
  • „Komik” czyli wersja Jokera z historii „Zabójczy Żart”.

W trakcie historii okazało się, że trzech Jokerów porywało przez lata ludzi i poddawali je procesowi przemiany. Tłumaczyło to różne zachowania/wersje Jokera przez kilkadziesiąt lat. Ich celem było stworzenie „ostatecznego Jokera”. Wybór padł na Joe’go Chilla, mordercy Thomasa i Marthe Wayne’ów. Plan nie powiódł się. Jason zabił „Klauna”, a Batman uratował w porę Chilla. „Komik” zabił „Przestępcę”, a Batman pojednał się z umierającym Chillem.

Moce Jokera

Joker jest wyjątkowo inteligentny, o czym świadczy jego doświadczenie chemiczne – osobiście pracuje nad zabójczymi toksynami. Korzysta z masy „zabawnych gadżetów”, a jego moralność nie zna granic. Morduje z zimną krwią w szaleńczy sposób. Czarny humor jest jego wizytówką.