Tom Curry

Tom Curry zadebiutował w „Adventure Comics #260” w 1959 roku. Twórcami postaci są Robert Bernstein oraz Lee Elias.

Historia Toma Curry’ego

Tom Curry był biologicznym ojcem Aquaman. Pracował jako strażnik latarni morskiej w Amnesty Bay. To właśnie tam poznał Atlanne, biologiczną matkę Arthura. Po raz pierwszy spotkał ją na brzegu wybrzeża, wyrzuconą przez niespokojne fale oceanu. Atlanna została skazana na wygnanie przez swoich rodaków. Powodem były jej częste wizyty na powierzchni.

Tom i Atlanna szybko się w sobie zakochali. Zamieszkali w latarni morskiej. Relacja szybko przybrała na sile, która ostatecznie doprowadziła do poczęcia Arthura.

Warto dodać, że Tom przez bardzo długi czas nie znał pochodzenia Atlanny. Nigdy jej o to nie pytał. Mężczyzna zaczął nabierać jednak podejrzeń, kiedy Arthur pewnego razu przebywał bardzo długi czas pod wodą bez wynurzania się.

Atlanna wyjawiła mężowi prawdę o jej pochodzeniu, kiedy była na łożu śmierci. Tom świadom, że jego syn odziedziczy moce po matce, i prawdopodobnie prawo do przejęcia tronu Atlantydy, co sił starał się każdego dnia trenować chłopca pod kątem fizycznym i psychicznym. Tom pragnął, aby jego syn był gotów przejąć należne mu dziedzictwo.

Kilka lat później Tom ożenił się z Mary O’Sullivan, z którą począł Orma. Chłopiec, w przeciwieństwie do Arthura, nie miał specjalnych zdolności. Orm całe życie dorastał w cieniu przyrodniego brata, wmawiając sobie, że jego ocjec faworyzuje Arthura. Nienawiść skłoniła Orma do zniknięcia na kilka ładnych lat. Po tym czasie powrócił jako jeden z najbardziej zaciekłych przeciwników Aquamana znanego jako Ocean Master.

Co z Tom Curry w Post-Crisis?

Historia Toma Curry’ego uległa zupełnej zmianie po Crisis on Inifithe Earths. Tom nie był dłużej biologicznym ojcem Arthura. Znalazł chłopca blisko latarni morskiej, przy której pracował. Przyjął chłopca do swojego domostwa, wychował go i nadał mu imię „Arthur Curry”. Tom zmarł po kilku latach, a Arthur powrócił do oceanów, gdzie z czasem przybrał pseudonim Aquamana, a następnie przejął władzę w Atlantydzie.

Losy Toma Curry’ego w New52

Historia uległa ponownej zmianie w New52. Tom Curry ponownie stał się biologicznym ojcem Aquamana oraz strażnikiem latarni morskiej. Tym razem poznajemy więcej szczegółów z historii Toma. Okazuje się, że w przeszłości służył w wielu załogach okrętowych oraz dowodził różnego typu statkami badawczymi. Po wielu latach służby osiadł na lądzie, decydując się na życie latarnika morskiego.

W tej wersji historii Atlanna ponownie przedstawiona jest jako biologiczna matka Arthura oraz królowa Atlantydy. W przeciwieństwie do Silver Age, spędziła znacznie miej czasu ze swoją rodziną. Została bowiem zmuszona przez rodaków, żeby powróciła do podwodnego królestwa.

Kilka lat później Tom poznaje dr. Stephena Shin. Stephen pomaga Arthurowi w rozwijaniu jego mocy. Jest zafascynowany zdolnościami chłopca. Pragnie wyjawić mu prawdę o jego pochodzeniu. Przeciwny pomysłowi jest Tom. Shin nawiązuje współpracę z Black Manta, aby pozyskać krew chłopca. W ostatniej chwili interweniuje Tom, któtry doznaje ataku serca. Trzy dni później umiera na łożu szpitalnym.

Tom Curry i jego umiejętności

Tom Curry nie posiada supermocy, lecz warto wspomnieć, że był wyszkolonym żeglarzem służącym w marynarce wojennej USA, jak i kapitanem na wielu okrętach badawczych.