Orm (Ocean Master)

Orm, znany jako Ocean Master, zadebiutował w „Aquaman #29”, który ukazał się w 1966 roku. Twórcami postaci są Bob Haney i Nick Cardy.

Historia Ocean Master w Silver Age

Początki Orma zupełnie różniły się od tych dobrze nam znanych. Orm zadebiutował w „Aquaman #29”, gdzie został przedstawiony jako pół brat Aquamana – Tom Curry był ojcem Orma, natomiast jego matką Mary o’Sullivan. Tamtejsza kreacja nie przedstawiała Orma jako członka rasy Atlantydy. Był 100% człowiekiem bez supermocy. Orm posiadał specjalny strój, który umożliwiał mu swobodne funkcjonowanie pod wodą. Przeznaczenie sprowadziło go na piracko-terrorystyczną ścieżkę. Wielokrotnie wchodził w drogę Aquamanowi, próbują zabrać mu koronę.

Co z Ocean Master w Post-Crisis?

Scenarzyści lubili bawić się relacjami rodzinnymi Aquamana-Ocean Mastera na przełomie różnych epok. Swoje dwa grosze niósł Peter David, który uczynił Aquamana adoptowanym synem Toma Curry’ego. Arthur i Orm dzielili „nowego” ojca. Był nim atlantydzki czarodziej Atlan. Konfliktowa relacja pomiędzy braćmi pozostała bez zmian. Pierwszym powodem do konfliktu była Kako, kuzynka Orma, która w młodości została uratowana przez Arthura przed niedźwiedziem polarnym. Relacja Arthura i Kako przybierała na sile. Narodziło się między nimi pewne uczucie, o które zazdrosny był jej kuzyn Orm. Do tego stopnia, że w przypływie złości zaatakował swoją kuzynkę.

Orm dosyć wcześnie przybrał pseudonim „Ocean Master” i zaczął dzierżyć swój kostium. Miało to miejsce praktycznie na samym początku kariery Arthura jako Aquaman i władca Altantydy. Orm dowiedział się o swoim pochodzeniu. Prawda o jego ojcu skłoniła go do walki z Aquamana o koronę Altantydy. Bratobójcza walka, gdzie żadna ze stron nie wiedziała, że toczy bój ze swoim bratem.

Ówczesna kreacja zerwała z brakiem mocy u Orma. Brat Aquamana nawiązał pakt z Neronem. Orm sprzedał mu swoją duszę za specjalne moce. Ocean Master otrzymał trójząb, który dostarczał mu ogromną mocą. Miało to jednak swój koszt. Orm musiał non stop dzierżyć trójząb w swojej dłoni. Brak trójzębu w dłoni wywoływał u Orma ogromny ból i cierpienie. Broń umożliwiła Ormowi podbicie Dreaming City, jedno z miast Altantydy. Chwilę później doszło do spotkania Orma z Aquamanem, który w tym czasie starał się zjednoczyć wszystkie odnóża swojego królestwa. Aquaman wyjawił prawdę Ormowi na temat ich relacji rodzinnej. Ten jednak nie był skłonny mu w to uwierzyć.

W późniejszym czasie Orm nawiązał sojusz z Luthorem. Dołączył do jego „Injustice Gang”, lepiej określając jako przeciwną drużyną dla Justice League. W tym czasie Ocean Master starał się skłócić Altantydę z powierzchnią, a także przejąć pozostałości królestwa po śmierci swojego brata.

Dzieje Orma w New52

New52 ponownie wprowadziło diametralne zmiany w więzy rodzinne Orma i Arthura. Orm ponownie był pół-bratem Arthura. Łączyła ich wspólna matka, Atlanna, która była królową Atlantydy. Atlanna związała się z Tomem Curry, ojcem Arthura. Chwilę po narodzinach Arthura została zmuszona do opuszczenia powierzchni. Musiała powrócić do swojego królestwa, gdzie została zmuszona do poślubienia jednego z członków atlantydzkiej straży. Poczęła z nim Orma. Dwanaście lat później ojciec Orma został zamordowany, podobnie jak Atlanna. Okoliczności nie były jasne. Tron przechodzi w ręce Orma. Vulko jest jednym z podejrzliwych, że w morderstwo pary królewskiej był zaangażowany Orm. Niestety nie posiadał dowodów, które uwiarygodniłyby jego słowa. Vulko uciekł z królestwa Altantydy i skontaktował się z Aquamanem, którego poinformował o całej prawdziwie dotyczącej jego pochodzenia i swoich podejrzeniach wobec jego brata.

Orm jako król Atlantydy wywołał wojnę pomiędzy podwodnym królestwem, a powierzchnią. Całość została przedstawiona w evencie „Throne of Atlantis”. Ocean Master rozpoczyna atak wraz z jego armią zaczynając od zatopienia Gotham, Metropolis i Boston. W walkę z Atlantydą zaangażowana jest Liga Sprawiedliwych, którzy otrzymują wsparcie ze stron Aquamana i Mery. Walka od samego początku jest przesądzona na korzyść Orma. Sytuacja ulega zmianie, kiedy do walki włącza się Trench kontrolowany przez Vulko. Ostatecznie bestia zostaje zgładzona przez armie Orma.

Ostateczny etap wojny koncentruje się na detonacji ładunków wybuchowych rozstawiony w okół Bostonu. Detonacja ładunków zostaje powstrzymana przez członków Ligi Sprawiedliwych (m.in. Element Woman, Superman czy Wonder Woman). Orm pod wpływem złości wywołuje ogromną falę, której celem jest zatopienie Bostonu. Wykorzystuje w tym celu dzierżony przez niego hełm. Miasto zostaje jednak uratowane przez Merę.

Aquaman przekonuje swojego brata, aby ten przekazał mu władzę nad Atlantydą. Tylko w ten sposób będzie zdolny do załagodzenia napiętych stosunków pomiędzy Atlantydą i powierzchnią. Ocean Master przystaje na propozycję brata.

Niestety czyny Orma nie idą w zapomniane. Orm zostaje osądzony przez prawa panujące na powierzchni. Jako winny trafia do Belle Reve, gdzie przesiaduje swój wyrok.

Podczas „Forever Evil” Ormowi udaje się zbiec z więzienia. Nie powraca jednak do Atlantydy. Ostatecznie pozostaje na powierzchni i zamieszkuje z Erin i jej synem Tommym.

Co z Ocean Master w DC Rebirth?

Ocean Master pojawia się podczas przejęcia tronu Atlandyty przez Corum Rath. Mera udaje się do Orma z prośbą o pomoc. Nie jest sama w stanie odbić królestwa. Początkowo Orm jest przeciwny udzieleniu pomocy Merze. Po dłuższej chwili zmienia zdanie. Na decyzję wpłynęła tęsknota za rodzinnym królestwem. Bez większego wahania zostawia za sobą Erin i Tommy’ego.

Razem z Merą udają się do Xebel. Mera prosi króla o pomoc. Razem z armią Xebel chcą odbić tron Atlantydy. Ocean Master za plecami sojuszniczki nawiązuje współpracę z królem Xebel. Prosi go o pomoc w odbiciu tronu. Obiecuje mu współpracę królestw. Plany Ocean Mastera nie są w smak Merze, która wyzywa go na pojedynek. Orm przegrywa starcie i tym samym traci prawo do przewodzenia armią Xebelu. Po wszystkim Orm zostaje aresztowany i osadzony w jednej z atlantyckich cel.

Orma ponownie spotykamy podczas eventu Drowned Earth. Kiedy wszyscy mieszkańcy Atlantydy zostają przemienieni w podwodne strony, ocalała Mera prosi Orma o pomoc. Ten bez chwili namysłu przystaje na jej propozycję. Opowiada jej legendę o Arionie. Chwilę później zostają zaatakowani przez Captaina Galla, jednego z Sea Gods. Ocean Master poświęca się, aby umożliwić Merze ucieczkę. Dosięgają go skażone wody, przemieniając w podwodnego potwora.

Ziemia i jej mieszkańcy powrócili do normalnego stanu po zakończeniu eventu. Możemy podejrzewać, że podobna sytuacja spotkała Ocean Mastera. Niestety nieznane są nam jego dalsze losy.

Umiejętności Ocean Mastera

Ocean Master posiada supersiłę oraz zdolność do swobodnego funkcjonowania pod wodą. Jest bardzo dobrze wytrenowany militarnie. Orm posiada ogromną wiedzę na temat magicznych aspektów. Istotną rolę odgrywają ekwipunki, które umożliwiają mu dostęp do specjalnych zdolności. Orm za pomocą swojego hełmu jest w stanie kontrolować wodę na masywną skalę (podobna umiejętność do Mery). Natomiast za pomocą swojego trójzębu może kontrolować pioruny.