Flex Mentallo

Flex Mentallo zadebiutował w “Doom Patrol #35” z 1990 roku. Twórcami postaci są Grant Morrison oraz Richard Case.

Jaka jest historia Flex Mentallo?

Flex Mentallo po raz pierwszy spotykamy na ulicy Danny. Okoliczności nie są przyjazne, ponieważ w tym czasie wysłannicy z agencji N.O.W.H.E.R.E. starają się zniszczyć Danny’ego. Na miejscu pojawia się Doom Patrol, którzy powstrzymują napastników. Flex jest jedynie biernym obserwatorem. Widok potyczki pomiędzy dwoma grupami przywraca mu pamięć.

Powracające wspomnienia odkryły origin bohatera. Początkowo Flex Mentallo nie był aż tak dobrze zbudowany. Był zaledwie chudym, niczym niewyróżniającym się chłopcem. Miał dosyć swego ciała. Z pomocną dłoniom przyszedł pewien mężczyzna, który wręczył mu książkę z instrukcja zatytułowaną “Mystery Muscle for You”. Dzięki niej Flex nie tylko zdobył sylwetkę marzeń, ale stał się szczęśliwym posiadaczem nadzwyczajnej mocy “Mystery Muscle”. Napinając dowolny rodzaj mięśnia jest w stanie zmienić lub wykreować rzeczywistość. Flex bardzo szybko poczuł się do obowiązku walki z niesprawiedliwością. Oczywiście uderzyła mu przysłowiowa sodówka do głowy. Flex zafascynowany możliwościami nowego ciała olał dotychczasową wybrankę serca i zaczął korzystać z walorów ciała zdobywają kobiece serca. Przybierając skąpy strój, rozpoczął walkę z przestępczością. Praktycznie od samego początku Flex nie działał sam. Dosyć szybko zaprzyjaźnił się z grupą superbohaterów, w składzie których byli: Zipper, Atomic Pile, Dr. 45, Romantic Rick oraz Fact.

Kariera bohaterska Flex prosperowała bardzo dobrze. Po kilku latach poznał Dolores Watson, z którą się ożenił. Następnie na jego drodze stanął reporter Norman Grindstone, który badał zniknięcie detektywa Harry’ego. Wspólne śledztwo Flexa i Normana doprowadziło do wyników badań zaginionego detektywa. Okazało się, że prowadzone przez Harry’ego śledztwo skupione było na farmie mrówek (oryginalnie: Ant Farm), Pentagonie oraz tajemniczych zaginięciach. Chwilę później w tajemniczych okolicznościach zaginął Norman. Zniknięcie odcisnęło się na Flexie, który co sił starał się zmienić Pentagon przez długi czas. Po dziurki w nosie miała to żona Flexa, która postanowiła od niego odejść. Następnie Flex został uprowadzony przez ludzi N.O.W.H.E.R.E, a następnie pozbawiony mocy i pamięci. W tym stanie spotykamy go po raz pierwszy na ulicy Danny.

Powracające wspomnienia

Wspomnienia Flexa wróciły. Również jego żona, ale na krótko. Dolores zwróciła Flexowi jego strój, a następnie zniknęła. Na jej miejscu pojawili się członkowie N.O.W.H.E.R.E., którzy porwali Flexa i uwięzili go w Pentagonie. Więzienie okazało się istotnym miejscem z dwóch powodów. Po pierwsze Flex poznał Wallace Sage, który jak sie okazał, był twórca Flexa (zawiłe? Zaraz będzie jeszcze lepiej). Wallace jako dziecko stworzył postać Flexa Mentallo za pomocą komiksu i zielonego atramentu. Drugim istotnym powodem obecności w Pentagonie było ujawnienia przerażającego spisku. Pentagon tak na prawdę był siedzibą demonicznego telefonicznego awataru, który chciał zniewolić ziemię zmieniając ją w gigantyczną maszynę. Do Pantagonu przybywa Doom Patrol, którzy uwalniają Flexa. Mężczyzna uwalnia swojego twórcą, który zwraca Flexowi moce, a chwilę później umiera. Flex korzystają ze swoich mocy, niszczy Pentagon. Ostateczna walka nawiązuje się pomiędzy telefonicznym awatarem a Candelmakerem, który wygrywa.

Aktualne losy bohatera

Flex Mentallo ponownie spotykamy w historii “Brick by Brick” z 2016 roku. Flex przebywa w świecie wykreowanym przez Danny’ego. Mentallo wita tam Casey i oprowadza ją po krainie. Z jego słów możemy wywnioskować, że Flex został ściągnięty do krainy przez Danny’ego, kiedy byt został uratowany przez Doom Patrol. Teraz Flex podróżuje z Danny’m i poszukują ocalałych członków Doom Patrol.

Jakie są moce Flex Mentallo?

Flex Mentalo posiada moc zwaną “Muscle Mystery”. Napianając mięśnie jest w stanie stworzyć praktycznie dowolną rzecz.