Danny the Street

Danny zadebiutował w “Doom Patrol #35” z 1990 roku. Autorami postaci są Grant Morrison oraz Richard Case.

Kim lub czym jest Danny?

Danny’ego aktualnie możemy określić jako byt z ograniczonymi zdolnościami, który funkcjonuje głównie pod postacią ulicy. Podobnie jak w serialu, również i w komiksie Danny egzystuje jako schronienie dla odrzuconych, niekiedy dziwnych mieszkańców. Danny dysponuje teleportacją oraz łączeniem się z innymi infrastrukturami geograficznymi. Głównie tworzy nowe miejsca mieszkania, jak i zmienia swoje położenie nocnymi porami. Wtedy, gdy nikt nie może zauważyć jego działalności. Ciężko określić płeć oraz orientację Danny’ego. Warto podkreślić, że nie jest w stanie normalnie komunikować się z innymi. W tym celu wykorzystuje billboardy, okna, transmisje radiowe itp.

Danny’ego spotykamy po raz pierwszy, kiedy został zaatakowany przez Darren Jones i towarzyszącej agencji N.O.W.H.E.R.E. Agencja obrała sobie za cel pochwycenie wszelkich zjawisk odbiegających od normy. W obronie Danny’ego stanął Doom Patrol, którzy krótko również byli jednymi z mieszkańców Danny’ego.

Danny nie zawsze był twarda częścią uniwersum. Po latach egzystowania opuścił “nasz” wszechświat i zamieszkał na alternatywnej ziemi, gdzie stworzył tzw. Danny the World. Danny poświęcił się jako schronienie dla wszystkich wynaturzeń. Crazy Jane była jedną z mieszkanek świata. Niestety kraina długo nie egzystowała, a po Dannym pozostała jedynie cegła będąca jego pełną świadomością.

Aktualne losy Danny’ego

Danny w dalszym ciągu egzystuje pod postacią cegły. Podróżuje po wszechświecie w towarzystwie Crazy Jane. Na swojej drodze spotkali tajemniczego mężczyznę nazywającego się “D”. Pomogli mu zabić jednego z bogów. Karalny czyn wzmocnił moce Danny’ego umożliwiając mu ponowne stworzenie własnego świata. Tym razem Danny zrezygnował z zapraszania do niego napotkanych ludzi. Postanowił stworzyć życie własnoręcznie. Wśród mieszkańców spotykamy jednak znane twarze jak Flex Mentallo.

Danny jest odpowiedzialny za wykreowanie osobiście całej krainy egzystującej pod nazwą “Danny World”. Wśród licznych swoich czynów sprowadza do życia Casey, która jest jedną z postaci komiksowych. Dany chce, aby jego komiksowa postać zasmakowała ludzkiego życia. Po chwili okazuje się, że Casey jest bardzo potrzebna Danny’emu, który on, jak i Casey, stają się celami obcej rasy Vectra. Celem obcych jest pochwycenie Danny’ego, aby zmusić go do produkcji mięsa dla sieci restauracji. Danny’emu, Casey i członkom Doom Patrol udaje się powstrzymać Vectrę. Po wszystkim Danny i Casey dołączają do nowej formacji Doom Patrol.

Warto wspomnieć, że w tej historii Danny materializuje się do postaci ambulansu, a Casey poznajemy jako pielęgniarkę jeżdżącą na codzień nim. Casey jednak nie jest od początku świadoma, że swoje istnienie zawdzięcza Danny’emu, a jej ambulans jest żyjącym i świadomym bytem. O wszystkim dowiaduje się w trakcie pojawienia się kosmitów.

Dodatkowo Danny funkcjonował pod różnymi nazwami wśród których można wskazać: Danny the Street (ulica Danny). Danny the Brick (cegła Danny), Danny the World (świat Danny) czy Danny the ambulance (ambulans Danny).

Jakie są umiejętności Danny’ego?

Danny funkcjonuje jako żyjący i świadomy byt zdolny do teleportowania się w dowolne miejsce. Przez lata swojej egzystencji Danny nauczył się komunikować z innymi formami np. za pomocą radia. Danny jest w stanie przyjąć różne formy bytu (np. od ulicy czy małego miasteczka po ambulans). Dodatkowo Danny jest w stanie stworzyć własną rzeczywistość (krainę), jak i powołać byty do życia, czego dowodem jest Casey.