Dorothy Spinner

Dorothy Spinner zadebiutowała w “Doom Patrol vol.2 #14” z 1988 roku. Twórcami postaci są Paul Kupperberg, Erik Larsen oraz Jim Sanders III.

Kim jest Dorothy Spinner?

Dorothy od najmłodszych lat cierpiała na deformację ciała, która upodobniała ją wyglądem do małpki. Schorzenie spowodowała, że dziewczynkę porzuciła rodzona matka i trafiła do rodziny zastępczej. Niestety tam nie miała lekko. Rodzina trzymała dziewczynkę z dala od społeczeństwa, nawet szkoły, bojąc się ich reakcji na wygląd Dorothy.

Okres dzieciństwa nie był dla niej lekki. Ukojenie znalazła w gronie wymyślonych przyjaciół. Z czasem Dorothy odkryła, że ma moc ożywania wyimaginowanych istot. Miało to swoje dobre i złe strony. Przyjaciele pomogli jej w podstawowej edukacji. Jednak okazję wywęszyły złe byty jak Świecznik, który był uwięziony w odległym wymiarze. Zło chciało powrócić na ziemię i wykorzystało w tym celu słabą psychikę Dorothy. Świecznik zaproponował Dorothy pomoc, kiedy była ona gnębiona przez grono nastolatków. Zdesperowana Dorothy zgodziła się i jeden z chłopców zakończył swój żywo. Przestraszona Spinner uwięziła byt głęboko w swej świadomości. Nie był to dobry pomysł.

Dorothy i Doom Patrol

Po raz pierwszy Dorothy miała styczność z Doom Patrol podczas ich konfliktu z Pythia. Miało to miejsce w “Doom Patrol vol. 2 #14”. Pech chciał, że dziwaki walczyli z Pythią blisko domu Dorothy i przypadkowo została ona wciągnięta do innego wymiaru wraz z nimi. Dziewczynka była tam świadkiem śmierci drużyny. Tak przynajmniej jej się wydawało. Nie myśląc długo rzuciła kamieniem w Pythię, co spowodowało rozległe obrażenia i zniszczyło ją.

Doorthy dołączyła do Doom Patrol dopiero w 25 numerze serii pisanej przez Granta Morrisona. Nowe ogniwo sprawiło bardzo dużo kłopotów drużynie. Najlepiej przedstawia to epizod w Pentagonie, kiedy uwięziona Dorothy przyzwała Świecznika do pomocy. Ten tylko czekał, aż dziewczyna popełni ten fatalny błąd. CO prawda Pentagońskie zło zostało pokonane ale kosztem uwolnienia większego zła.

Świecznik rozpoczął swój pościg za Dorothy, żeby całkowicie uwolnić się z jej umysłu. Okazja nadarzyła się wraz z morderstwem Josha z rąk Szefa. Świecznik zaproponował Dorothy, że wskrzesi jej przyjaciela w zamian za uwolnienie. Dorothy zgodziła się na ten układ. Świecznik został uwolniony, Josh wskrzeszony i chwilę później ponownie zabity. Tym razem z rąk Świecznika.

Zły byt wpierw atakuje Szefa oraz Robotmana chcąc przejąć jego ciało. Cliff ocalał dzięki skopiowaniu świadomości do dyskietki. Świecznik kontynuuje swój terror, obierając za cel mieszkańców Nowego Jorku. Mieszkańcy metropolis zaczynają popadać w szaleństwo. Nikt nie wie dlaczego. A właśnie za tym stoi Świecznik atakujący bezpośrednio duszę miasta, dla nikogo widoczną. Tylko Doom Patrol za sprawą specjalnego urządzenia są w stanie widzieć, co wyczynia ich wróg.

Doom Patrol w pełnej krasie staje na przeciw Świecznika. Niestety są oni bezsilni wobec jego potęgi. Rebis (Negative Man) zostaje zabity, Jane rzucona w wir piekła, Cliff rozerwany na strzępy. Zdesperowany Danny zabiera ocalałych i ucieka po różnych częściach świata. Krok za nimi jest Świecznik. Byt został dopiero pokonany przy współpracy odrodzonego Rebis oraz Dorothy, którzy zredukowali go do poziomu świecy i ugasili.

Problem ze Świecznikiem ujawnił przy okazji niecne pomysły Szefa. Przywódca Doom Patrol stworzył armię nanorobotów, które miały zalać świat i wywołać globalną katastrofę. Roboty udało się unicestwić dzięki staraniom jego podopiecznych. Chwilę po zwycięstwie Danny przeszedł zupełną metamorfozę ewoluując z “ulicy” do “światu”. Doom Patrol postanowiło w nim zamieszkać. Wszyscy z wyjątkiem Dorothy.

Co dalej z Dorothy?

Dorothy postanowiła zamieszkać z dala od prawdziwych ludzi. Towarzyszyli jej wyimaginowani przyjaciele. Dziewczynka została obrana za cel przez afrykańskie duchy, który chciały nakłonić ją by zamieszkała w ich świecie. Ta rzecz jasna odmówiła. Nieco później pojawił się Will Magnus prosząc ją, by powróciła wraz z nim do życia w społeczeństwie. Podjęcie przełomowej dla niej decyzji ułatwiła interwencja Cliffa.

Powrót do siedziby szybko wprowadził dziewczynkę w wir nowej, niebezpiecznej akcji. Problemy ze zrobotyzowanym Cliffem to pryszcz w cieni nowej organizacji zwanej Budowniczymi. Twierdzili, że Doom Patrol stanowi wielkie zagrożenie dla świata i postanowili coś z tym zrobić. Zaatakowana została główna kwatera Doom Patrol. Na szczęście wszyscy wyszli cało z ataku. Ekipa postanowiła opuścić kryjówkę i przenieść się do Violet Valley. Tam Dorothy znalazła żywą lalkę o nazwie Charlie. Przyjaźń z lalką wpłynęła bardzo niekorzystnie na zdrowie psychiczne Dorothy. Niestety od tego czasu więcej o niej nie usłyszeliśmy.

Umiejętności Dorothy Spinner

Dorothy potrafi ożywiać wymyślone przez nią istoty, które będą egzystowały tak długo aż ich twórczyni. Istoty posiadają własną świadomość i mogą wybrać czy chcą stanąć po złej, czy dobrej stronie barykady. Moce Dorothy pozwalają również przywrócić do świata żywych byty, które zostały w jakiś sposób usunięte z rzeczywistości np. Świecznik.