Tim Drake (Red Robin)

Timothy Jackson Drake, znany tez jako Red Robin, po raz pierwszy pojawił się w „Detective Comics #436” w 1989 roku, zaś tytuł Robina przybrał sześć numerów później. Został stworzony przez Marva Wolfmana i Pata Brodericka, a jego imię pochodzi od Tima Bartona, reżysera wychodzącego wtedy filmu o Batmanie.

Historia Tim Dreake’a

Tim Drake przyszedł na świat jako syn Jacka i Janet Drake’ów, pochodzących z tej samej grupy społecznej co Bruce Wayne. Jako mały chłopiec wraz z rodzicami wybrał się do cyrku by podziwiać Latających Graysonów, a po występie poprosił ich o wspólne zdjęcie gdzie po raz pierwszy poznał Dicka Graysona. Mając zaledwie 9 lat, Tim wydedukował kim jest Batman i Robin po tym jak ten drugi wykonał akrobatyczny manewr charakterystyczny dla Latających Graysonów. Zainspirowany wyczynami bohaterów, Tim rozpoczął treningi sztuk walki, inteligencji i umiejętności detektywistycznych. Gdy skończył 13 lat, zauważył że Batman stał się bezwzględny i gwałtowny po tym jak Joker zamordował drugiego Robina. Po śmierci matki i paraliżu ojca, Tim postanowił interweniować po czym Batman zaakceptował go jako trzeciego Robina.

Tim otrzymał zmodernizowany kostium Robina i otrzymał trening od wielu mistrzów by poprawić swe umiejętności walki. Gdy Bruce Wayne odpuścił bycie Batmanem po wydarzeniach z „Knightfall” Robin postanowił sam bronić Gotham City. Po śmierci swojego ojca podczas „Idenity Crisis”, najlepszego przyjaciela Superboya (Kon-Ela) podczas „Infinite Crisis” (po czym Tim zmienił swój kostium na czerwono-czarny w hołdzie dla Superboya) i dziewczyny – Stephanie Brown w „Batman: War Games” Drake na pewien okres przeniósł się do Blüdhaven, miasta w którym ulic strzegł Nightwing, żeby uciec od „duchów” Gotham i pozostać blisko swojej matki zastępczej, która została przeniesiona do kliniki w Blüdhaven na skutek szoku po śmierci Jacka Drake’a z ręki Kapitana Bumeranga. Gdy Dick Grayson przybrał tożsamość Batmana podczas pozornej śmierci Bruce’a w „Batman R.I.P.” i „Final Crisis” Grayson zwolnił Tima z roli Robina oddając ją Damianowi Wayne’owi. Drake wciąż wierząc, że jego mentor żyje przybrał tożsamość Red Robina i opuścił Gotham w poszukiwaniu Wayne’a.

W serii „Red Robin”, która wystartowała w 2009 roku Tim poszukuje dowodów na to że Bruce Wayne żyje. Został zaatakowany przez zabójców Ra’s al Ghula, który również był zainteresowany tym co stało się z Batmanem. W Iraku Tim odkrył definitywny dowód na to, że Bruce żyje i zagubił się w czasie. Początkowo nie chętnie, Tim zawarł przymierze z al Ghulem i stanął na czele Ligii Zabójców i jednocześnie planował jak powstrzymać Sobór Pająków (drużyny zabójców oraz meta ludzi) i zniszczyć Ligę Zabójców. Po powstrzymaniu wszystkich zamachów Soboru z wyjątkiem jednego, Tim orientuje się że Pająki chcą zaatakować bazę Ligii Zabójców. Pędząc do bazy jednocześnie próbował opóźnić działania Soboru i w porę uratować Tamarę Fox (wnuczkę Luciusa Foxa). Później Tim wrócił do Gotham by udaremnić plany al Ghula, który chciał wykorzystać Husha (operacyjnie zmienionego na Bruce’a Wayne’a) by przejąć kontrolę nad dziedzictwem Wayne’ów i zniszczyć wszystko co Batman uważał za ważne wymierzając ataki swoich zabójców na współpracowników Batmana. Po powstrzymaniu planów Ra’sa Tim postanowił pozostać w Gotham u boku swoich przyjaciół. Po powrocie Bruce’a Wayne’a Tim pomaga rozszerzać działania Batman, Inc. na świecie. Tim zostaje wyznaczony jako lider nowej wersji Outsiderów, którzy działają teraz jako oddział specjalny pod skrzydłem Batman, Inc. Red Robin w końcu powraca do Teen Titans, gdy ci stają do walki z Superboyem-Prime i nowym Legionem Zagłady.

Podczas New 52 widzimy Tima Drake’a (teraz to nazwisko jest jego pseudonimem) w trakcie swojej absencji jako superbohater po porażce u boku Batmana, który teraz walczy z przestępczością używając swoich komputerowych umiejętności w podobnym stylu do Oracle. Monitoruje działania paru młodych bohaterów takich jak Static, Miss Martian, Solstice i Kid Flash. Po ataku agentów tajnej organizacji N.O.W.H.E.R.E. Tim przywdziewa nowy kostium Red Robina i postanawia znów stawić czoło przestępczości. Jako Red Robin, Tim sprzymierzył się z tajemniczą i waleczną złodziejką znaną jako Wonder Girl i nadpobudliwym speedsterem nazywającym siebie Kid Flash i zapoczątkowali nowy zespół Teen Titans. „Teen Titans #0” przedstawiło nam nową genezę Tima w New 52. W tej wersji Tim jest utalentowanym atletą i geniuszem komputerowym, który był blisko dojścia do tego kim jest Batman, ale nigdy do końca tego nie rozgryzł. Po odrzuceniu przez Batmana Tim postanowił sprowadzić Mrocznego Rycerza do siebie, poprzez zhakowanie konta Pingwina co za skutkowało zagrożeniem dla całej rodziny Tima. Zbiry Pingwina zaatakowali rodzinę chłopaka, która została uratowana przez Batmana i zmuszona do przystąpienia do programu ochrony świadków, który zmienił imię chłopaka na „Tim Drake”. Później przyłączył się do Batmana i przyjął tożsamość Red Robina, zamiast Robina w szacunku dla Jasona Todda.

W Rebirth Tim Drake wciąż działa jako Red Robin i jest częścią drużyny Batmana i Batwoman wraz ze Spoiler, Orphan i Clayface’em. Otrzymał nowy strój, który jest bardzo podobny do oryginalnego stroju Robina z wyjątkiem dwóch „R” w logo zamiast jednego. Red Robin, Orphan, Spoiler i Clayface są trenowani jako grupa by stawić czoło nadchodzącym wrogom znanym jako Koloniści. Okazuje się, że Koloniści są grupą wojskową działającą pod rozkazami ojca Batwoman, Jake’a Kane’a. Po tym jak Tim zhakował ich bazę danych i odkrył ich plany Jake Kane wysłał bat-drony by zdjęły „Ligę Cieni” co skutkowało by również śmiercią mnóstwa niewinnych osób. Wiedząc, że drony zatrzymają się tylko po osiągnięciu celu Tim skierował ich ogień na siebie. Chociaż Timowi udaje się pokonać pierwszą falę dronów, to najwyraźniej zostaje zabity przez drugą falę ataku co załamuje członków Bat Rodziny i Teen Titans. Jednak tuż przed drugim atakiem dronów Tim zostaje teleportowany do nieznanego miejsca i uwięziony przez Mistera Oza. Później Batman dowiaduje się od Ascalonu – robotycznej istoty stworzonej przez Zakon Świętego Dumasa, że Tim Drake żyje przez co Batman postanawia odnaleść Red Robina.

Umiejętności Red Robina

Przed zostaniem Robinem, Tim Drake trenował się w sztukach walki takich jak judo i karate jako dodatek do swoich umiejętności gimnastycznych. Po zostaniu Robinem kontynuował trening sztuk walki z jednymi z najlepszych wojowników takimi jak Batman, czy Lady Shiva. Mimo, że bywał pokonywany przez innych członków Bat Rodziny jak np. Jason Todd i Damian Wayne, Tim jest przebiegłym przeciwnikiem. Tim został uodporniony przez Batmana na kilka trucizn takich jak Jad Jokera, toksyna strachu Scarecrowa czy feromony Poison Ivy. Bronią wyboru Tima jest kij bo, w walce którym Tim jest jednym z najlepszych. Oprócz swoich zdolności fizycznych Tim jest również najinteligentniejszym z Robinów przez co wydedukował tożsamości wielu bohaterów takich jak Flash, czy Superman. Po udaremnieniu planów al Ghula, ten nazwał Drake’a „detektywem” tytułem którego wcześniej używał tylko w stosunku do samego Batmana. Jego intelekt zapewnia mu znakomitą wiedzę w dziedzinie informatyki i różnorodnych technik naukowych takich jak biologia, inżynieria i genetyka. Red Robin potrafi posługiwać się paroma językami w tym angielskim, kantońskim, rosyjskim, hiszpańskim i niemieckim.