Batman: The Animated Series

Animowany serial opowiadający o przygodach Mrocznego Rycerza. Produkcja liczy około 85 odcinków podzielonych na 2 sezony (według polskiej emitowanej wersji). Średnia długość odcinka wynosi około 22 minut. Serial emitowany był w latach 1992-1995. Seria znana jest również pod tytułem “The Adventures of Batman & Robin”. Pod tym tytułem głównie były emitowane ostatnie 15 odcinków produkcji. Większość odcinków opowiada pojedyncze historie. Nie brakuje oczywiście bardziej rozbudowanych akcji, których długość rozciąga się na dwa odcinki. Aktualnie Batman Animated Series dostępny jest na platformie DC Universe.

Batman: The Animated Series – Sezon 1 (odc. 1-65)

Pierwszy sezon obrazuje początki kariery Batmana w mieście Gotham. Od pierwszy odcinków poznajemy klasycznych wrogów Batman m.in. Pingwin, Joker czy Harley Quinn. Pierwszy sezon ukazuje również genezę kilku znanych złoczyńców z półświatka Nietoperza np. Poison Ivy, Mr Freeze czy Two Face. Batman nie jest samodzielny w walce z przestępczością. U jego boku stoją wierni towarzysze jak Alfred czy Robin (Dick Grayson). Nie mogłoby zabraknąć również takich ikon jak komisarz Gordon czy jego córki Barbary, która pod koniec 1 sezonu przybiera kostium nietoperzycy. W finale pierwszego sezonu zostaje wprowadzony Ra’s Al Ghul, który podobnie jak w komiksie, upatrzył Bruce’a na swojego następcę i poczyni każdy krok, aby nakłonić go do swojej woli.

Batman: The Animated Series – Sezon 2 (odc. 66-85)

Kolejny sezon przygód Batmana obrazuje dalsze potyczki tytułowego bohatera z kryminalną śmietanką Gotham. W tym sezonie dużo większą rolę odgrywa Robin, który częściej występuje na ekranie niż w poprzednim sezonie. Podczas trudnych misji nietoperzowi towarzyszy również Barbara, która przyjęła kostium i pseudonim Batgirl. Batman po raz kolejny mierzy się z takimi przeciwnikami jak Bane, Harley Quinn czy Człowiek Zagadka. Przez odcinki gościnnie pojawiają się inni bohaterowie z uniwersum DC m.in. Jonah Hex, który wniósł kilka groszy do historii opowiadanej przez Ra’s Al Ghula.

The New Batman Adventures

Po 2 latach od finału “Batman Animated Series” powstała kontynuacja pod postacią “The New Batman Adventures” licząca 24 odcinki (przez wielu określane jako 3 sezon owej produkcji). Podobnie jak uprzednio, średnia długość odcinka wynosi około 20min. Tym razem w świecie Batman zaszły znacznie większe zmiany m.in. Dick nie pełni dłużej funkcji Robina, od teraz działa jako Nightwing, Batgirl bardzo często towarzyszy u boku Batmana jako pełnoprawna członkini Bat-Family. Dodatkowo Bat-Family powiększa się o nowego członka – Jest nim Tim Drake, który zostaje nowym Robinem. Kontynuacja stawia na mroczniejszy ton od poprzednich sezonów. Świadczą o tym zmiany, które zaszły u przeciwników nietoperza m.in. Mr Freeze, który funkcjonuje jako android, nietypowy związek miłosny Killer Croca czy mroczna wizja Batgirl po truciźnie Stracha na Wróble. W ostatnim sezonie produkcji nie brakuje również gościnnych występów bohaterów z uniwersum DC – wśród nich występuję m.in. Supergirl, która nawiązuje tymczasową współpracę z Batgirl.