Crazy Jane

Crazy Jane zadebiutowała w “Doom Patrol vol. 2 #19” z 1989r. Twórcami postaci są Grant Morrison oraz Richard Case.

Historia Crazy Jane

Crazy Jane jest jedną z najbardziej złożonych, a zarazem skomplikowanych, członków grupy Doom Patrol. Kay Challis (pierwsza osobowość) cierpi na zaburzenia tożsamości, licząc dokładnie 64 zróżnicowane osobowości. Aby było ciekawiej, każda (bądź większość) z osobowości posiada specjalne zdolności nabyte w skutek kontaktu z bombą genową Dominatorów. Główna osobowość Crazy Jane to Kay Challis.

Kay posiadała problemy z zaburzeniem osobowości od młodych lat. Jako dziecko była wielokrotnie molestowana przez swojego ojca. Pierwszy raz sytuacja miała styczność, kiedy jako 5-latka układała puzzle (mające stanowić symbol jej złożonej osobowości). Wielokrotne molestowanie przez ojca odcisnęło swoje piętno na Kay. Pewnego razu zdecydowała się wycofać i ustąpić miejsce jednej z 64 osobowości reagującej na słowo “Miranda”. Miranda również nie miała lekko, bowiem padła ofiarą gwałtu w kościele podczas wielkanocnej niedzieli. Problemy osobowościowe zaczęły się nasilać i Crazy Jane trafiła do zakładu psychiatrycznego. Kay (znana jako K-5) została “uśpiona” i przebywa na jednym z najniższych poziomów tzw. Podziemia, czyli miejsca przebywania wszystkich osobowości Crazy Jane.

Początek supermocy

Crazy Jane i pozostałe osobowości nie posiadały początkowo supermocy. Sytuacja uległa zmianie, kiedy Kay doznała styczności z wybuchem bomby genowej. W tym momencie wszystkie osobowości Crazy Jane otrzymały zróżnicowane supermoce, które uaktywniają się w momencie przejęcia danej osobowości nad ciałem Crazy Jane. Złożona osobowość + supermoce uczyniły Crazy Jane idealną kandydatką do Doom Patrol. Dziewczyna została wdrożona do grupy przez Cliff Steele.

Crazy Jane cały czas mierzyła się z traumatycznym dzieciństwem. Pewnego razu udała się w rodzinne strony, aby raz na zawsze przezwyciężyć traumatyczną przeszłość. Walka ze strachem przyniosła oczekiwany rezultat. Jednak Crazy Jane nie powróciła spokojnie do Doom Patrol.

Chwilę po powrocie do grupy przyjaciół, Crazy Jane została zaatakowana przez Candlemakera, który przeniósł kobietę do innego wymiaru. Wymiar choć zbliżony do ziemskiego, różnił się diametralnie. Tam Crazy Jane została uznana za schizofreniczkę i leczona za pomocą szoków elektrycznych. W porę została uratowana przez Robotmana, a następnie spokojnie żyli w Danny the World.

Robotman nie pozostał na długo z Crazy Jane w Danny the World. Cliff po jakimś czasie opuścił krainę, pozostawiając Jane samą. Niedługo później Danny został zredukowany do poziomu cegły, którą opiekowała się Crazy Jane, przemierzająca wszechświat, aby Danny poznał jak najwięcej cudów. Pech chciał, że w swej ekscytującej podróży trafili na “D”, który użył Danny’ego do zabicia boga. Sytuacja odcisnęła się na Crazy Jane, ujawniając kolejną osobowość, która na ziemi zbudowała w okół siebie kult. Okultystyczna osobowość została powstrzymana przez Doom Patrol, dominująca osobowość (Crazy Jane) powróciła na swoje miejsce, a następnie dziewczyna wróciła do grupy swoich przyjaciół.

Moce Crazy Jane

Crazy Jane cierpi na zaburzenie osobowości, licząc dokładnie 64 osobowości, która każda z nich posiada własne supermoce np. Black Annis (agresywna osobowość z wysuwanymi pazurami, niebieską skórą i czerwonymi oczami), Flaming Katy (umiejętność tworzenia i kontrolowania ognia), Flit (umiejętność teleportacji) czy Hammerhead (agresywna osobowość z supersiłą). To tylko kilka z wielu osobowości Crazy Jane, o których wiemy, niestety o kilku osobowościach nie wiemy nic. Warto dodać, że Crazy Jane jako dominująca osobowość nie posiada specjalnych zdolności.