Pary i postacie reprezentujące LGBT+ w DC Comics

Wątki LGBT od wielu lat budzą kontrowersje na całym świecie. Nie brakuje zwolenników, jak i przeciwników. Wątki LGBT są obecne w świecie DC od lat 80-siątych. Część postaci od samego początku istnienia znała swoją orientację, część odkryła ją w przeciągu lat. Celem artykułu jest przytoczenie najpopularniejszych postaci oraz par ze świata DC reprezentujących LGBT:

Apollo i Midnighter

Początki relacji Apollo i Midnightera sięgają czasów WildStormu, gdzie panowie poznali się przynależąc do ugrupowania „Authority”. Ich miłosna relacja dopiero zaczęła być eksplorowana za czasów New52, kiedy włączono świat wykreowany w Wildstormie do kanonu DC. New52 wprowadził odświeżone wersje bohaterów, a ich miłosna relacje, czy też wzajemny pociąg do siebie, był eksplorowany w serii „Stormwatch”. Chwilowe rozstanie miało miejsce wraz z serią „Grayson”. Apollo był przytłoczony brutalnością partnera, postanawiając zerwać z nim. Para wróciła do siebie wraz z inicjatywą „DC Rebirth”, kiedy Midnighter w pocie czoła ratował duszę kochanka z rąk Nerona. Relacja panów obfitowała w zerwania, ale zawsze wracali do siebie.

Batwoman i Renee Montoya

Kate Kane czyli współczesna Batwoman od momentu komiksowego debiutu, czyli 2006 roku na łamach „53 #7” jest homoseksualna. Jej pierwszą miłością była Sophie Moore poznana w akademii wojskowej West Point. Romans Pań spowodował, że Kate została wyrzucona z akademii. Ważniejszym rozdziałem w życiu Batwoman jest jej związek z Renee Montoya sięgający początków jeszcze przed superbohaterzeniem Kate. Romans z oficer policji zaczął się, kiedy Kate krążyła po świecie, topiła smutki, i szukała sensu życia. Związek Pań wielokrotnie przechodził próby rozstań, ale zawsze wracali do siebie. Nawet, kiedy Renee poznała tożsamość Batwoman.

Harley Quinn i Poison Ivy

Relacja, której raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć. Prawdopodobnie najpopularniejsza para LGBTQ z całego uniwersum DC. Relacja Pań pokręcona na zbliżonym poziomie, ale mniej patologicznym, niż Jokera i Harley. Panie wielokrotnie zbliżały się do siebie, i odchodziły, ponieważ to jedna, to druga, nie była gotowa na konkretniejsze kroki. Przedmiot związku był ważnym tematem w animowanym serialu „Harley Quinn”, konkretniej w drugim sezonie. Więź rozwinięta została w komiksowych sequelu „Harley Quinn: The Animated Series: The Eat. Bang! Kill. Tour” czyli 6-częściowej miniserii będącej pomostem fabularnym pomiędzy drugim i 3 sezonem serialu.

Relacja kobiet kontynuowana była w kanoniczym verse komiksowym za sprawą „Harley Quinn”. To właśnie w tej serii doszło do głośnej sytuacji, kiedy Panie pocałowały się. Dlaczego głośnej? Wydawnictwo ocenzurowało scenę. W szkicach jest namiętny pocałunek, w finalnym produkcja coś namiastką pocałunku w usta. Pełny pocałunek, nieocenzurowany, miał miejsce w „Catwoman #37”. Wydarzenia rozgrywające się w trakcie „Joker War”.

Aqualad (Kaldur’ahm)

Greg Weisman, jeden z twórców postaci, podkreślił, że Kaldur nie zdefiniował swojej orientacji. Jego wybory miłosne jasno wskazują, że jest biseksualny. Zagłębiając się jednak w okresy komiksowe możemy wysnuć konkretne wnioski – Przed „New52” Kaldur romansował z kobietami np. z Tula. Od „New52” Kaldur określił się w stronę mężczyzn np. z Wyynde. Miłosna relacja z Wyynde została przedstawiona światu m.in. w 3 sezonie popularnej animacji „Young Justice”.

Alan Scott (Green Lantern)

Alan Scott praktycznie od samego początku był pewny swojej orientacji. Niestety nie wszyscy jego bliscy pochwalali jego decyzję. Świadczy o tym m.in. postawa Zhao, który mimo braku akceptacji związku jego syna z Alanem, był szczęśliwy widząc spełnienie w oczach obojga mężczyzn.

Choć Alan Scott ma dwójkę dzieci, praktycznie od samego początku był homoseksualny. Aby skrócić jego historię, najlepiej przytoczyć ważną rozmowę z komiksu „Infinite Frontier #0” z 2021 roku, gdzie Alana przyznał się przed swoimi dziećmi w Hali Sprawiedliwości, że jest gejem. Przełomowy moment w jego historii, który spotkał się z akceptacją młodszego pokolenia.

John Constantine

Choć najpopularniejszym wyborem miłosnym Consntantine jest Zatanna, to sam czarownik nie ukrywa, że jest biseksualny. Wątek orientacji Constantine został przedstawiony m.in. w serialu „Legends of Tomorrow”, gdzie mag wdawał się w przelotne romansiki z różnymi postaciami. Na tym nie koniec. Warto nadmienić męskie związki Constantine’a np. były chłopak Nicolas Edgar Nolan czyli Nick Necro uchodzący za jednego z najpotężniejszych nowojorskich magów z obsesją na punkcie potężniej Księgi Magii. Drugim związek był Oliver z serii „Constantine: The Hellblazer”. Barman po rozwodzie z dwójką córeczek. Poderwał Constantine w barze. Choć mag się opierał, nie chcąc narażać jego życia, to skusił się na upojną noc. Wrogowie maga podłapali temat i tak Papa Midnite wykorzystał nowego chłopaka Constainite’a, porywając go, aby zmusić maga do współpracy.

Thunder (Anissa Pierce)

Fanom serialu „Black Lightning” nie musimy przypominać, że Anissa Pierce, córka głównego bohatera, jest przedstawicielką LGBT. Od początku serialu Anissa umawiała się z Grace Choi, która z czasem odkryła swoje moce. Podobnie było w komiksach, choć miłosna relacja kobiet nie przetrwała.

Negative Man / Rebis

Larry Trainor prowadził szczęśliwe rodzinne życie, choć na boku nie brakowało kochanka tej samej płci, którego poznał w pracy. Wątek był dość istotny m.in. w pierwszym sezonie serialu „Doom Patrol”. To jednak nic w porównaniu z wątkiem Negative Mana u Morrisona. Scenarzysta poleciał po całej bandzie i zafundował czytelnikom alchemiczne zaślubiny polegające na połączeniu przedstawiciela męskiej płci (Larry’ego) z damską tworząc jeden organizm – Rebis. Wątek Rebis był bardzo dziwny, a postać nie potrzebowała innych partnerów do zaspokajania swoich potrzeb.

Amazonki + Wonder Woman

Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że wśród mieszkanek Themysciry jest pełno związków kobiecych. Ciężko, żeby było inaczej, kiedy mężczyźni mają teoretycznie zakaz wstępu na wyspę. Wśród popularnych relacji możemy przytoczyć np. Królową Hippolytę (matkę Wonder Woman) oraz generał Philippus. Również Diana jest przedstawicielką biseksualnej orientacji, choć scenarzyści kładą najczęściej nacisk na jej relację z Trevorem. Greg Rucka delikatnie zgłębił biseksualną stronę Wonder Woman wprowadzając Kaise. Amazona była bliską osobą Wonder Woman do momentu opuszczenia rajskiej wyspy. To właśnie z nią Diana miała najczulsze pożegnanie w serii „Wonder Woman” Grega Rucki (DC Rebirth). Możemy przyjąć, że był to najważniejsza kanoniczna relacja amazonki w inną kobietą. Związek przyćmiony miłosnymi podbojami z mężczyznami, gdzie możemy wyróżnić dwa najgłośniejsze: Steve Trevor oraz Superman (New52). Innym związkiem z kobietą, niekanonicznym, była Mala wprowadzona w serii „Wonder Woman: Earth One”. Relacja kobiet skończyła się wraz z opuszczeniem przez Diany Themysciry.

Dlaczego amazonki są biseksualne, mimo iż na Themyscirę nie mają dostępu mężczyźni? Muszą się jakoś rozmnażać, a stety lub nie, ale bogowie nie wyręczają ich w tym. Amazonki rozmnażają się w sposób naturalny. W „New52” potwierdzono, że (przynajmniej dawniej) wypływały one na głębokie wody i znajdowały marynarzy, z którymi współżyły. Nie wszystkich oszczędzano. Przelotny akt miłości wystarczył im do poszerzenia grona amazonek. Jeżeli narodził się syn, był on oddawany Hefajstosowi w zamian za broń.

Jackson Hyda (Aqualad)

Jackson Hyde, znany nam jako Aqualad, jest biseksualny. Miłosne relacje atlantydzkiego przedstawiciela były eksplorowane w serialowej animacji „Young Justice” oraz komiksowej serii „Aquaman: The Becoming”. W „Young Justice” Aqualad związał się z niejakim Wyynde, natomiast w komiksie poznał Ha’wea czyli żołnierza w Xebeliańskiej armii. Doszło pomiędzy nimi do pożegnalnego pocałunku, obecnie są ze sobą w stałym kontakcie dzięki komunikatorowi, który Jackson otrzymał od niego.

Tim Drake

Najpopularniejszą miłosną relacją Tima Drake’a jest jego związek ze Spoiler czyli Stephanie Brown. Przez lata różne były przesłanki w kierunku jego biseksualności, co doprowadziło do ważnego momentu przypadającego w komiksie „Batman: Urban Legends #6”. Tim określił się jako biseksualną osobę zgadzając się na randkę ze swoim starym przyjacielem Bernardem, którego uratował (w komiksie) z rak kultu.

Jon Kent

Najgłośniejsza sprawa, która podzieliła fanów na całym świecie. Jon Kent określił się jako biseksualna osoba wraz z premierą komiksu „Superman: Son of Kal-El #5”, gdzie doszło do spontanicznego pocałunku z Jayem Nakamurą. Od tego momentu mają sie ku sobie. Jon nie kryje się z relacją, co potwierdza rozmowa z Lois Lane, gdzie Jon przyznał się matce, że ma chłopaka. Lois wykazała się ogromnym zrozumieniem i akceptacją przytulają Jona i mówiąc, że go kocha.

Ghost-Maker

Ghostmaker jest dość świeżą postacią w świecie Batmana, mocno związanym z jego przeszłością. Nowy pomocnik nietoperza jest biseksualny, co zostało potwierdzone w „Batman #107”, gdzie Maker pożegnał pewną parkę (on w samych slipkach) po udanej nocy. By tego było mało, Ghost-Maker wyrwał pewnego faceta będącego celem misji w „Batman: The Knight #5” całując go. Nieco później Ghost-Maker dosyć prowokacyjnie zbliżał się do Bruce’a, delikatnie flirtując z nim. Choć w tym momencie do niczego nie doszło, a już na pewno pocałunku, wystarczyło to czytelnikom, aby uznać Batmana za biseksualnego.

Nia Nal (Dreamer)

Nia Nal, znana jako Dreamer, jest pierwszą transpłciową postacią, która zadebiutowała w 4 sezonie „Supergirl”. Wątek ten był istotny w procesie odkrywania nowych mocy, dziedzicznych, przez kobietę. Choć Dreamer przeniknęła do świata komiksu za sprawą antologii „DC Pride” to dopiero niedługo oficjalnie pojawi się w kanonie komiksowym DC wraz z premierą „Superman: Son of Kal-El #13”.