Pary i postacie reprezentujące LGBT w DC Comics

Wątki LGBT od wielu lat budzą kontrowersje na całym świecie. Nie brakuje zwolenników, jak i przeciwników. Wątki LGBT są obecne w świecie DC od lat 80-siątych. Część postaci od samego początku istnienia znała swoją orientację, część odkryła ją w przeciągu lat. Celem artykułu jest przytoczenie najpopularniejszych postaci oraz par ze świata DC reprezentujących LGBT:

Apollo i Midnighter

Miłosna relacja Apollo z Midnighterem wpisała się w kanon postaci. Niestety nie zawsze było dane im wieść miłosne życie usłane różami. Rozłam nastąpił w trakcie „New52”, dokładniej w serii „Grayson”, kiedy Apollo rozstał się z Midnighterem. Zranione serce skorzystało z singielskiego trybu życia na romansowanie to tu, to tam. Rozerwana więź została naprawiona w trakcie „DC Rebirth”. Od tego czasu Apollo i Midnighter ponownie są parą.

Batwoman i Renee Montoya

Batwoman nikomu nie musimy przedstawiać. Warto jednak zaznaczyć, że Kate nie od samego początku istnienia była tej orientacji. Dopiero w 2006 roku na jaw wyszedł jej romans z Renee Montoya. Relacja kobiet raz miała się lepiej, raz gorzej. Świadczy o tym między innymi romans Kate z Maggie Sawyer.

Harley Quinn i Poison Ivy

Prawdopodobnie jest to najpopularniejsza para LGBT z całego uniwersum DC. Miłosna relacja kobiet wielokrotnie miała miejsce w świecie komiksu, to niestety nie była ona tak ciągła jak relacja Jokera i Harley Quinn. Komiksy z ostatnich lat odsunęły na bok miłosną więź kobiet, podobnie jak Harley i Jokera. O związku kobiet przypomniał jednak animowany serial „Harley Quinn”, gdzie w 2 sezonie ich relacja stała się bardzo ważnym elementem.

Aqualad (Kaldur’ahm)

Greg Weisman, jeden z twórców postaci, podkreślił, że Kaldur nie zdefiniował swojej orientacji. Jego wybory miłosne jasno wskazują, że jest biseksualny. Zagłębiając się jednak w okresy komiksowe możemy wysnuć konkretne wnioski – Przed „New52” Kaldur romansował z kobietami np. z Tula. Od „New52” Kaldur określił się w stronę mężczyzn np. z Wyynde. Miłosna relacja z Wyynde została przedstawiona światu m.in. w 3 sezonie popularnej animacji „Young Justice”.

Alan Scott (Green Lantern)

Alan Scott praktycznie od samego początku był pewny swojej orientacji. Niestety nie wszyscy jego bliscy pochwalali jego decyzję. Świadczy o tym m.in. postawa Zhao, który mimo braku akceptacji związku jego syna z Alanem, był szczęśliwy widząc spełnienie w oczach obojga mężczyzn.

John Constantine

Choć najpopularniejszym wyborem miłosnym Consntantine jest Zatanna, to sam czarownik nie ukrywa, że jest biseksualny. Wątek orientacji Constantine został przedstawiony m.in. w serialu „Legends of Tomorrow”, gdzie mag wdawał się w przelotne romansiki z różnymi postaciami.

Thunder (Anissa Pierce)

Fanom serialu „Black Lightning” nie musimy przypominać, że Anissa Pierce, córka głównego bohatera, jest przedstawicielką LGBT. Od początku serialu Anissa umawiała się z Grace Choi, która z czasem odkryła swoje moce. Podobnie było w komiksach, choć miłosna relacja kobiet nie przetrwała.

Negative Man / Rebis

Larry Trainor prowadził szczęśliwe rodzinne życie, choć na boku nie brakowało kochanka tej samej płci, którego poznał w pracy. Wątek był dość istotny m.in. w pierwszym sezonie serialu „Doom Patrol”. To jednak nic w porównaniu z wątkiem Negative Mana u Morrisona. Scenarzysta poleciał po całej bandzie i zafundował czytelnikom alchemiczne zaślubiny polegające na połączeniu przedstawiciela męskiej płci (Larry’ego) z damską tworząc jeden organizm – Rebis. Wątek Rebis był bardzo dziwny, a postać nie potrzebowała innych partnerów do zaspokajania swoich potrzeb.

Amazonki + Wonder Woman

Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że wśród mieszkanek Themysciry jest pełno związków kobiecych. Ciężko, żeby było inaczej, kiedy mężczyźni mają teoretycznie zakaz wstępu na wyspę. Wśród popularnych relacji możemy przytoczyć np. Królową Hippolytę (matkę Wonder Woman) oraz generał Philippus. Również Diana jest przedstawicielką biseksualnej orientacji, choć scenarzyści kładą najczęściej nacisk na jej relację z Trevorem. Greg Rucka delikatnie zgłębił biseksualną stronę Wonder Woman.