Superman tom 3: Prawda ujawniona

Kim jest Superman? Czy to wysoko postawiony facet ratujący świat z nudów? A może zwykły szarak nie mający nic lepszego do roboty? Pytania, jak i masa innych, na które my jako czytelnik znamy odpowiedzi, nurtują głowy mieszkańców świata DC od lat. Clark postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości, i po latach tajemnic, ujawnić światu kim jest. Czy była to słuszna decyzja? Jak wpłynęła na poszczególne postacie?

Główna historia streszczona jest w samym tytule, więc nie ma sensu pisać o czym jest komiks. Bendis przekonująco przedstawił sytuację, ukazując ją z przeróżnych stron. Decyzja miała wpływ nie tylko na Clarka. Tajemnica uderzyła również w mieszkańców Metropolis, jak i bliskich Clarka. Bendis obrazuje wpływ informacji na życie każdego z nich. Część bliskich jest rozgoryczona, część ucieszona, jedni wspierają Clarka w decyzji, drudzy krytykują go. Masa ludzkich zachowań, które dobrze uzupełniły całość. Brak tu nagłych zwrotów akcji ale czy były one potrzebne? Oczywiście, że nie. Historia kładzie duży nacisk na warstwę emocjonalną i w niej się sprawdza.

Mam pewien problem z komiksem. Bendis nie prowadzi historii jednolicie. Czas akcji jest strasznie zawirowany i autor skacze od tak po różnych momentach. Tu Clark wyjawia tajemnicę, tu widzimy jak ktoś reaguje, od czapy widzimy jak Superman walczy z Mongulem, zaraz wracamy do akcji w Metropolis, potem coś tam, znowu Mongul i tak w kółko. Całkowicie nie rozumiem celu skoków czasowych. Bardzo utrudniało mi to wczucie się w historię i emocje, jakie przeżywały postacie.

Rysunki wykonane przez Ivana Reisa oraz Kevina Maguire, czyli głównych artystów, są kapitalne. Bardzo staranne i dbale stworzone szkice. Gorzej prezentują się rysunki wspomagających artystów, których tu nie brakuje ze względu na dodatkowe zeszytówki. Nie przypadły mi do gustu szkice, a wręcz wytrącały z klimatów historii. Style artystów bardzo się różniły, co potrafi zirytować.

„Prawda ujawniona” jest przełomową historią w życiu Supermana. Ważna decyzja wpływająca na otoczenie głównego bohatera i jego przyszłość. Okoliczności są dobrze i kompleksowo przedstawione przez Bendisa, choć jego zabiegi czasowe potrafią wybić z rytmu, momentami nawet wkurzyć.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego. Komiks możecie nabyć w internetowym sklepie Egmontu.