Clark Kent (Superman)

Superman zadebiutował w komiksie „Action Comics #1” z 1938 roku. Twórcami postaci są Jerry Siegel i Joe Shuster.

Kim jest Superman?

Kiedy odległa planeta była na skraju zniszczenia, naukowiec wysłał swojego syna na Ziemię w kapsule kosmicznej. Kierowca znalazł kapsułę i zabrał chłopca do sierocińca. Tam chłopiec, nazwany Clark Kent, zademonstrował niesamowite moce, takie jak skakanie nad budynkami i nieprzenikniona skóra. Zdecydował się służyć ludzkości jako Superman.

Później Superman dowiedział się o niewinnie skazanej Evelyn Curry. Udało mu się pojmać prawdziwą morderczynię i przekonać gubernatora do anulowania egzekucji. Clark, pracując jako reporter w „Daily Star”, został wysłany, aby napisać o Supermanie. Gdy dowiedział się o przemocy domowej, interweniował jako Superman, ratując kobietę.

Później Clark umówił się na randkę z koleżanką z pracy, Lois. Podczas ich randki miejscowy chuligan, Butch, próbował przeszkodzić. Aby ukryć swoją prawdziwą tożsamość, Clark udawał tchórza, co doprowadziło do uprowadzenia Lois przez Butcha. Superman uratował ją, a następnego dnia Lois opowiedziała o tym zdarzeniu w pracy, choć była chłodniejsza wobec Clarka.

W srebrnej erze komiksu wprowadzono popularnych przeciwników jak Brainiac czy Bizarro. Superman współtworzy też Ligę Sprawiedliwości Ameryki. Jego historia pochodzenia zostaje ujawniona w latach 60. Urodził się na Kryptonie jako syn Jor-Ela i Lary Lor-Van. Jor-El, przewidując zagładę planety, próbował uratować swoją rodzinę, ale zdążył wysłać jedynie syna na Ziemię.

Statek z Kal-Elem ląduje w Smallville, gdzie zostaje znaleziony i adoptowany przez Jonathana i Marthę Kent. Nazywają go Clark. Jako dziecko odkrywa swoje nadludzkie zdolności i staje się Superchłopcem, walcząc ze złem w swoim rodzinnym mieście. Pomaga mu Krypto, pies o podobnych mocach. Wokół Clarka gromadzi się grupa wsparcia w postaci przyjaciół z dzieciństwa, Lany Lang i Pete’a Rossa. Po śmierci przybranych rodziców, Clark przenosi się do Metropolis, gdzie studiuje, a potem pracuje jako dziennikarz. Po ukończeniu studiów przyjmuje pełne miano Supermana. Srebrna Era w komiksach o Supermanie jest znana z przedstawienia bohatera jako postaci o ogromnej mocy oraz wprowadzenia nowych zdolności, których wcześniej nie miał.

Śmierć Supermana

Doomsday uwalnia się z pomieszczenia umieszczonego głęboko pod ziemią i prowadzi destrukcyjną szarżę w okolicy Metropolis. Liga Sprawiedliwości próbuje ją powstrzymać, ale zostaje pokonana. Gdy Superman staje do walki, okazuje się, że obaj są równie silni. Ostatecznie obaj przeciwnicy zabijają się nawzajem podczas zaciętej walki.

Po śmierci Supermana odbywa się uroczysty pogrzeb z udziałem wielu superbohaterów. Niedługo potem pojawiają się cztery istoty (Superchłopak, Eradicator, Cyborg i Steel), które twierdzą, że są spadkobiercami Supermana. Ostatecznie okazuje się, że Superman nie jest naprawdę martwy, lecz osłabiony. Kiedy Cyborg ujawnia swoje prawdziwe zamiary jako zły szaleniec, Eradicator łączy swoje moce z Supermanem, przywracając mu jego pełne siły, co pozwala Supermanowi zwyciężyć.

Superman w New52

Większość tradycyjnych cech Supermana pozostała niezmieniona w „New52”: pochodzi z Kryptonu, wychował się na farmie w USA, ma na imię Clark Kent i jest dziennikarzem w Metropolis. Jednak ta wersja prezentuje młodszego Supermana, w wieku około 25 lat. Zaszły pewne zmiany w jego postaci. Superman nie jest już żonaty z Lois Lane, romansuje z Wonder Woman i jest jednym z założycieli Ligi Sprawiedliwości. Jego kostium został zmieniony: nie nosi czerwonych szortów, ma czerwony pas z żółtą klamrą i metaliczny, wypukły „Super-symbol”. Kostium ma teraz linie/szwy, wysoki kołnierz i specjalne mankiety. Ważną zmianą w tle jest to, że rodzice Supermana, Jonathan i Martha Kent, zginęli w wypadku samochodowym, co różni się od wcześniejszych wersji, w których przeważnie obaj byli przy życiu lub tylko Martha była wdową.

Współczesne przygody Supermana

Podczas spotkania z obcymi z Breach, Superman został narażony na śmiertelną radiację, która spowodowała jego szybkie starzenie się i osłabienie mocy. W odpowiedzi stworzył zespół „The Authority” z misją ochrony świata na wypadek jego śmierci lub niemożności działania. Jednakże pierwszym celem zespołu stało się uwolnienie grupy Phaelosian, którzy byli niewolnikami na Warworld przez pokolenia, i których statek rozbił się na Ziemi.

Statek Phaelosian przewoził potężne źródło energii – Genesis Fragment, co doprowadziło do konfliktu powierzchni z Atlantydą. Interwencja Supermana w konflikt doprowadziła do jego wydalenia z Ligi Sprawiedliwości.

Superman i The Autority ruszyli na Warworld. Clark przekazał Jonowi obowiązki Supermana na ziemi podczas swojej nieobecności. Na Warworld Mongul zastawił na Supermana pułapkę, osłabiając go i zmuszając do walki na arenie bez mocy. Jednak dzięki pomocy Kryl-Ux, doświadczonego gladiatora, Superman nauczył się walczyć bez swoich zdolności i zyskał szacunek innych niewolników. Po pewnym czasie Superman odzyskał swoje moce i zakończył panowanie Mongula nad Warworld, zanim wrócił na Ziemię.

Moce Supermana

Superman posiada moce jak nadludzka siła, wytrzymałość, latanie, rentgenowskie i cieplne widzenie, a także nadludzki słuch i oddech. Jego moce pochodzą od żółtego słońca, a w obecności czerwonego traci je.