Clark Kent (Superman)

Supermana stworzyli Jerry Siegel i Joe Shuster. Ich bohater zadebiutował w „Action Comics” #1 z 1938 roku.

Kal-L z Earth-Two

Superman Złotej Ery komiksu nie czerpał swoich mocy z żółtego Słońca. Kryptonijczycy  z tego wszechświata biologicznie byli dużo silniejsi i szybsi od Ziemian z powodu nieprzyjaznych warunków panujących na ich planecie.

Kal-L był synem naukowca o imieniu Jor-L i bibliotekarki Lory. Gdy Kal był jeszcze małym dzieckiem, jego ojciec odkrył, że ich planecie, Kryptonowi, grozi zagłada. Było za mało czasu, by ocalić całą populację, dlatego Jor zdecydował się na skonstruowanie rakiety dla synka i wysłanie jej w przestrzeń kosmiczną. Rakieta z małym Kalem ostatecznie rozbiła się na Ziemi, w pobliżu miasteczka Smallville w stanie Kansas. Dziecko trafiło do sierocińca i zostało adoptowane przez Johna i Mary Kentów, którzy nadali mu imię Clark. Wtedy też zaczęły uwidaczniać się nadzwyczajne umiejętności malca. Gdy dorósł przez pewien czas Clark pracował jako atleta w cyrku, ale kiedy umierali najpierw jego przybrana matka, a potem ojciec, obiecał, że swoje niezwykłe talenty wykorzysta dla dobra ludzkości. Tak powstała tożsamość Supermana.

Clark przeniósł się ze Smallville do Metropolis, gdzie zaczął pracę w redakcji dziennika Daily Star. Wkrótce też zaczął on pojawiać się jako Superman na ulicach miasta. To, co jest warte odnotowania to fakt, że Clark zajął się wymierzaniem sprawiedliwości społecznej. Jego siła i wyostrzone zmysły posłużyły mu do walki ze skorumpowanymi politykami, nieuczciwymi właścicielami budynków mieszkalnych, a nawet do stawania w obronie żon bitych przez mężów. Częste uderzanie we władze Metropolis i kongresmenów sprawiło, że Superman otrzymał łatkę nie bohatera, a samozwańczego stróża prawa. Jednocześnie przez zwykłych obywateli i pokrzywdzonych traktowany był jako obrońca i wzór dobrych postaw. Stosunek władz do Supermana zmieniła znacznie kampania Człowieka ze Stali przeciwko przestępczości zorganizowanej i jednoznacznie złym ludziom pokroju Alexieja Luthora.

Wszystkie wyczyny Supermana Clark opisywał w swoich artykułach. W przygodach Człowieka Jutra często brała udział Lois Lane, reporterka Daily Star. Podkochiwała się ona w Supermanie, ale często wchodziła w konflikty z Clarkiem. Z czasem zmieniło się to i dwójka dziennikarzy zaczęła się szanować, a nawet lubić.

Clark nie miał najmniejszego pojęcia o swoim kryptonijskim pochodzeniu. Odkrył je dopiero po pierwszym kontakcie z kryptonitem, zielonym kamieniem odbierającym mu siły. Ustalenie pochodzenia kryptonitu stało się celem śledztwa Clarka. W jego trakcie Superman zdołał cofnąć się w czasie i obejrzeć ostatnie chwile Kryptona na własne oczy. Po tej historii świat Clarka Kenta zaczął się zmieniać. Moce Człowieka ze Stali rosły, potrafił on od teraz latać, zamiast wyłącznie daleko skakać, wrosła jego siła, pojawiły się termiczny i teleskopowy wzrok. Przeciwnicy, z jakimi przyszło walczyć Supermanowi także stali się potężniejsi. Pojawili się Ultra-Humanite, Toyman, Prankster, czy Mr Mxyztplk. Gdy wybuchła II wojna światowa Superman zaangażował się w pomoc żołnierzom w ramach Justice Society of America i All-Star Squadron.

W latach 50. XX wieku komiksy przestały przedstawiać przygody Kala-L, zamiast tego uwagę poświęcono Supermanowi z Earth-One. Wiadomo za to, że Clark Kent z Earth-Two w latach 50. odszedł na superbohaterską emeryturę. W tym czasie Clark ożenił się z Lois Lane, oraz zaczął piąć się po szczeblach kariery w Daily Star zostając redaktorem naczelnym dziennika. Okazjonalnie Kent wracał do roli Supermana, ale w latach 70., gdy na Ziemię przybyła jego kuzynka Kara, był już emerytem. Z wiekiem jego moce zaczęły słabnąć. Mimo to nadal angażował się w życie społeczności bohaterskiej, choćby w ramach JSA.

Kal-El z Earth-One

Na Earth-One część wydarzeń w życiu Supermana potoczyło się inaczej (zmieniono imiona niektórych postaci), także jego fizjonomia była inna. Moce zawdzięczał promieniom żółtego Słońca, które w połączeniu z ziemską atmosferą wzmacniały go na tyle, że był w stanie latać, a jego zmysły niewyobrażalnie się wyostrzyły. Do tego Kal-El był bardzo silny, a także inteligentny, jak jego biologiczny ojciec.

Gdy Jor-El odkrył, że jądro Kryptona jest niestabilne i jego mieszkańcom grozi zagłada, przedstawił swoje odkrycie władzom planety. Niestety „Rada Naukowa” odrzuciła jego wniosek o ewakuację całej planety. Zamiast tego Jor zbudował rakietę dla syna Kala i zaplanował jej kurs na Ziemię, wiedząc jaki wpływ na chłopca będzie miało Słońce i atmosfera Błękitnej planety. Rakieta została odnaleziona przez Jonathana i Marthę Kentów ze Smallville, którzy wychowali Clarka w duchu amerykańskich wartości takich jak uczciwość, prawdomówność i niesienie pomocy potrzebującym.

Moce Clarka ujawniły się we wczesnym wieku, dlatego rodzice postanowili uszyć z koców znalezionych w rakiecie strój, aby mógł on działać jako superbohater. Tak swoją działalność rozpoczął Superboy. Clark był już wtedy świadomy swojego pozaziemskiego pochodzenia, ale zadał sobie trud stania się częścią społeczności Smallville i zawsze odnosił się z szacunkiem i miłością do ziemskich rodziców. Wkrótce za Clarkiem na Ziemi pojawił się Krypto, pies Elów z Kryptona. Poza tym mógł także liczyć na dwójkę przyjaciół: Pete’a Rossa, który poznał tożsamość Superboy’a i swoją pierwszą miłość, Lanę Lang. Z czasem Superboy nawiązał kontakt z Legion of Super-Heroes, grupą supernastolatków z XXXI wieku. Podróże w czasie z drużyną były istotnym wątkiem komiksów o młodym Clarku.

Jednym z najważniejszych wydarzeń z tego okresu było pierwsze spotkanie z Lexem Luthorem. Młody Lex był genialnym chłopcem, którego zainteresowanie Superboy’em graniczyło z obsesją. Praktycznie zmusił rodziców do przeprowadzki do Smallville licząc na to, że pozna swojego idola, a być może zostanie jego przyjacielem. Chłopcy poznali się i polubili. Luthor dzięki wiedzy i umiejętnościom był w stanie odkryć wpływ kryptonitu na Clarka i postanowił uodpornić młodego herosa na działanie promieniowania. Niestety dobre stosunki chłopców zniszczył tragiczny w skutkach eksperyment Lexa. W celu uzyskania lekarstwa na kryptonitowe zatrucie pracował on z niebezpiecznymi materiałami, które eksplodowały w jego pracowni i uwięziły go w budynku. Superboy nie był wstanie wejść do środka przez działanie znajdującego się w laboratorium kryptonitu.  Zamiast tego, Clark postanowił zdmuchnąć ogień i toksyczne opary, a następnie wyciągnąć Lexa na zewnątrz. Niestety podmuch powietrza przeniósł chemikalia na uwięzionego Luthora, który pod ich wpływem permanentnie wyłysiał.  Taka forma ratunku zszokowała młodego geniusza. Głuchy na tłumaczenia Superboy’a zniszczył prawie gotową odtrutkę i przyrzekł, że stanie się lepszy niż Superboy, nie tyle zabijając go, co upokarzając i przejmując jego miano najpotężniejszego człowieka na Ziemi. Konflikt między chłopcami trwał aż do ich dorosłości.

W późniejszym czasie Kentowie sprzedali farmę i otworzyli sklep. Mieli oni na uwadze dobro syna, któremu chcieli zapewnić lepsze warunki do życia. Byli oni już w podeszłym wieku, gdy Clark wszedł w okres nastoletni. Nie mogli oni wspierać go dalej, gdyż zmarli na tajemniczą tropikalną chorobę w czasie wakacji. Na łożu śmierci Jonathan poprosił dorastającego Clarka o kontynuowanie pomagania ludziom jako Superman.  Chłopak przyrzekł, że tak właśnie się stanie. Jednakże opuścił on Smallville i przeniósł się do Metropolis. Tam znalazł pracę jako reporter w gazecie Daily Planet. W redakcji poznał nowych przyjaciół, Lois Lane, Jimmy’ego Olsena i Perry’ego White’a.

Był to czas, gdy Superman zaczął zwalczać zło niemal na całym świecie, nie tylko w Metropolis. Niewątpliwie wiekopomnym dla Clarka wydarzeniem było spotkanie z Brainiacem. Był to android z kosmosu, który pomniejszał miasta różnych planet tuż przed ich zniszczeniem. W tym momencie w ręce Supermana trafiło kryptonijskie miasto Kandor wraz z jego pomniejszonymi mieszkańcami. Clark przyrzekł im, że zrobi wszystko, aby powiększyć Kandor. Udało się to z pomocą naukowca Vana-Zee z Kandoru. Van odnalazł planetę Rokyn, która bardzo przypominała Krypton. Tam powiększono i rozbudowano miasto. W czasie gdy Kandor został uwolniony z rąk Brainiaca, na Ziemię trafiła rakieta z kuzynką Clarka na pokładzie. Kara po treningu z Supermanem przyjęła pseudonim Supergirl i pomagała mu w obronie nowego domu.

Nie można nie wspomnieć o wkładzie Supermana w założenie Justice League of America i nawiązanej wówczas przyjaźni z Batmanem. Mimo działań w ramach JLA i spotkań z innymi bohaterami, to współpraca z Mrocznym Rycerzem była najbardziej intensywna i owocna. Pierwsza wspólna sprawa Człowieka ze Stali i Dynamicznego Duetu polegała na rozpracowaniu szajki przemytników kryptonitu. W ciągu lat współpracy Batman i Superman opracowali bardzo prosty, ale skuteczny manewr polegający na zamianie strojów. W ten sposób to Bruce był wystawiany na działanie kryptonitu, a przeciw Clarkowi używano niegroźnych dla niego broni i pułapek. Jedną z najsłynniejszych wspólnych przygód z bohaterem innym niż Batman był wyścig z Flashem dookoła świata o miano najszybszego człowieka na Ziemi. Cała rywalizacja miała oczywiście charakter charytatywny. Herosom udało się w czasie wyścigu udaremnić plany dwóch grup przestępczych chcących wpłynąć na wynik wyścigu i zagarnąć zebrane fundusze.

Działalność Supermana była bardzo intensywna i owocna do czasu starcia z Anty-Monitorem. Kryzys na Nieskończonych Ziemiach kosztował Supergirl życie, a jego alternatywną wersję, Superboy’a Prime cały świat. Prawdopodobnie walka skończyłaby się źle i dla niego, ale w czasie Kryzysu spotkał się on z Kalem-L z Earth-Two. To oni wraz z Superboy’em Prime pokonali Anty-Monitora mimo protestów odpowiednika z Earth-One. Zamiast tego Superman z Earth-One wrócił do swojego świata, ale rzeczywistość przekształciła go w nowego Supermana z New Earth. Z kolei Kal-L, Lois z Earth-Two, Superboy Prime i Alexander Luthor z Earth-Three trafili do osobnego wymiaru, z którego obserwowali nowo powstałą rzeczywistość.

Kal-El z New Earth

Po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach powstało kilka wersji narodzin i przybycia Kal-Ela na Ziemię. „Man of Steel” Johna Byrne’a z 1986 roku, najwcześniejsza z nich wykreślała z przeszłości Clarka Kenta Superboy’a. Moce Supermana objawiły się u Kal-Ela dopiero w liceum, a do działania jako superbohater zainspirowała go wieść o pozaziemskim pochodzeniu. Superman i Luthor poznali się jako dorośli, gdy Lex był już bogatym przedsiębiorcą, ale i niebezpiecznym przestępcą.

W 2003 roku Mark Waid napisał dwunastoczęściowe „Birthlight”. Znów wprowadził on do życia młodego Clarka małego Luthora, ale nie zdecydował się na danie supermocy chłopcu. Clark odkrywał moce stopniowo, a ich pełnię osiągnął wchodząc w dorosły wiek. Do używania mocy do dobrych celów zainspirowała Clarka śmierć Kobe Asuru. Był to afrykański rewolucjonista, którego reporter poznał działając jako korespondent z Afryki Zachodniej. Waid zmienił także kolejną rzecz, która stała się nierozłącznym elementem postaci Supermana. Znak i strój herosa miały od teraz kryptonijskie pochodzenie. Litera „s” w pięciokącie została symbolem nadziei z Kryptona, a wygląd kostiumu zainspirowały ubrania Kryptonijczyków.

„Secret Origin” Geoffa Johnsa garściami czerpało z historii ze Srebrnej Ery, a wizualnie z filmów z Christopherem Reeve’em. Johns dopisał do wydarzeń z „Birthlight” wątek Superboy’a oraz Legion of Super-Heroes. Do tego przedstawił on Luthora jako ambitnego, ale zapatrzonego w siebie chłopaka, który jako dorosły czół się ze względu na inteligencję i bogactwo lepszy od innych ludzi. Stał on za narodzinami takich wrogów Człowieka ze Stali jak Parasite i Metallo.

Wspólnym elementem wszystkich tych historii były oczywiście zatrudnienie Clarka w Daily Planet, oraz zażyłe relacje z pracownikami redakcji dziennika. Autorzy zawsze starali się w swoich wersjach genezy Człowieka Jutra zarysować wyraźnie początek miłości Clarka i Lois.

Pierwszym superbohaterem spotkanym przez Supermana był Batman. Mimo współpracy przy sprawie morderstw popełnianych przez Magpie, herosi nie nawiązali nici sympatii. Zmieniła to dopiero inwazja Apellaxian, czyli bezpośrednia przyczyna utworzenia Justice League. Oprócz Supermana i Batmana pierwszą członkinią grupy była Wonder Woman. Mimo zainteresowania Clarka i Diany związkiem, zdecydowali się oni zostać przyjaciółmi. Do trójki dołączyli potem Flash, Green Lantern, Martian Manhunter i Aquaman. Batman zaczął cieszyć się wielkim zaufaniem Supermana. Gdy Luthorowi odebrano pierścień z kryptonitu, trafił on właśnie do Mrocznego Rycerza. Mógł on powstrzymać Clarka, gdyby ten stał się zły.

Superman miał okazję podjąć walkę z samym Darkseidem, gdy ten teleportował i uwięził Kryptonijczyka na Apokolips. Bohater zdołał uciec tyranowi i stanąć na czele buntu przeciw jego rządom. Złoczyńca oczywiście odzyskał władzę i zaangażował się nawet w wojnę z bogami olimpijskimi. Wtedy Superman zmierzył się z nim jeszcze raz, tym razem z Wonder Woman u boku.

Niezwykle mroczna historia miała miejsce w „Pocket Universe”, z której przybyła do Clarka Supergirl. Poprosiła ona kuzyna o pomoc w powrocie do jej świata. Superman przystał na to, a na miejscu poznał Lexa Luthora, który powołał Supergirl do życia za pomocą kryptonijskiej matrycy narodzin. Naukowiec miał także w pracowni projektor Phantom Zone, z którego przypadkiem uwolnił Generała Zoda, Faorę i Quex-Ula. Źli Kryptonijczycy postanowili zniszczyć atmosferę „Pocket Earth”. Luthor starał się w tym czasie ocalić rodzinne Smallville, z kolei Clark zrobił jedyną rzecz, na jaką pozwalały mu czas i siły. Za pomocą złotego kryptonitu odebrał on moce swoim wrogom, a następnie zabił za pomocą zielonej skały. Potem wrócił on na swoją Ziemię, zabierając Supergirl ze sobą. Mimo to Superman czuł ogromne poczucie winy z powodu swojego czynu. Postanowił on odpokutować potrójne morderstwo na wygnaniu w przestrzeni kosmicznej.

Daleko od Ziemi Superman został porwany przez Mongula, władcę Warworld. Tyran postanowił uczynić z Kryptonijczyka gladiatora walczącego na igrzyskach ku jego czci. Clark odmówił na pierwszej walce zabicia Draagi, innego wojownika, co wprawiło w szał Mongula. Od śmierci uchroniła Supermana pomoc Clerica, potrafiącego się teleportować niewolnika Mongula. Z jego pomocą Superman upokorzył Mongula i strącił go z tronu Warworld. Nowym władcą Świata Wony został Draaga, niestety Cleric oddał życie za Kal-Ela. Przed śmiercią ofiarował on Kryptonijczykowi Eradicatora, tajemniczy artefakt z Kryptona przypominający maleńką rakietę. Clark zdecydował się na powrót na Ziemię, po pogodzeniu się ze swoimi czynami z „Pocket Universe”. Zabrał Eradicatora ze sobą i postanowił zbadać przedmiot w domu.

Okazało się, że artefakt był niebezpieczny. Eradicator zaczął przekształcać powierzchnię Ziemi na wzór Kryptona. Superman postanowił „pogrzebać” niszczycielski artefakt w wodach Arktyki. Zamiast zatonąć w mroźnych głębinach, maszyna stworzyła pod powierzchnią lodu ogromny budynek, który stał się później Fortecą Samotności Supermana. W środku powstały liczne urządzenia wzorowane na technologii z Kryptona. Jeden z nich wyświetlał hologramy rodziców Kal-Ela i twórcy Eradicatora. Z ich pomocą Superman dowiedział się jak wyłączyć artefakt i ocalić lodowce, które Eradicator zaczął topić. Zamiast tego kryptonijska maszyna przejęła kontrolę nad ciałem Clarka. Jako Krypton Man zaczął czynić zło. Niemal zabił on Draagę w drugim pojedynku. Władcę Warworldu ocalili Kentowie próbujący przemówić Clarkowi do rozumu. Bohater wyzwolił się spod działania Eradicatora i zniszczył go wyrzucając w stronę Słońca.

Po tych wydarzeniach nastał okres ważnych wydarzeń dla Supermana. Wskutek czerwonego kryptonitu Mr Mxyzptlka Kal-El utracił na pewien czas swoje moce. Mógł je odzyskać tylko wtedy, gdyby dowiedział się o całej intrydze od Lexa Luthora, który zawarł pakt z Mxyzptlkiem. Łotr zdradził tajemnicę Clarkowi Kentowi. Po odzyskaniu sił, Clark oświadczył się Lois, a ona zgodziła się. Wkrótce po oświadczynach kobieta poznała prawdę o podwójnym życiu narzeczonego. Kolejnym kamieniem milowym była dla Człowieka ze Stali śmierć Lexa Luthora. Mężczyzna odkrył, że umiera na raka. Postanowił sfingować swoją śmierć i pracować nad lekarstwem dla siebie. Zmistyfikowana katastrofa lotnicza zdołała oszukać Supermana, który znalazł na miejscu tragedii ciało z protezą ręki, jaką posługiwał się Luthor. Dużo później do Metropolis przybył Lex Luthor II, rzekomy syn tragicznie zmarłego adwersarza Supermana. Jak później się okazało, Luthor przeniósł swój umysł do młodszego, zdrowego sklonowanego ciała.

Po wielu kolejnych przygodach miał nadejść czas na ostatnią. Gdzieś z stanie Ohio, z podziemnego bunkra wyszedł stwór imieniem Doomsday, który rozpoczął niszczycielski marsz na Metropolis. Po drodze pokonał on całą ówczesną Justice League, by wreszcie stanąć w szranki z Supermanem. Do ostatecznego pojedynku doszło właśnie w Metropolis, pod redakcją Daily Planet, gdzie cios Człowieka ze Stali zabił Doomsdaya. Chwilę potem zmarł on w ramionach Lois. Jednocześnie ogłoszono, że Clark Kent zaginął, bądź został zabity w czasie ataku potwora na miasto. Lois i Kentowie uznali, że tożsamość Supermana powinna pozostać sekretem. Trzeba było jednak zapełnić puste miejsce, które zostało po Supermanie.

Po wielkim pogrzebie, ciało Supermana zostało wykradzione przez CADMUS, organizację zajmującą się eksperymentami genetycznymi. Odzyskała je Supergirl, która dostarczyła szczątki Clarka do Lexa Luthora z prośbą pochowania go. W tym samym czasie Jonathan Kent trafił do szpitala po ciężkim zawale. W stanie śmierci klinicznej spotkał on swojego syna i przekonał go do powrotu do żywych. Po wyzdrowieniu starszy Kent był przekonany, że Clark powrócił do życia. Wkrótce potem w Metropolis pojawiło się czterech Supermanów: Cyborg-Superman, Eradicator w ludzkiej postaci, Steel i Superboy. Tylko dwóch pierwszych przyznawało, że są prawdziwym Supermanem. Steel mówił, że ma tylko duszę Człowieka ze Stali, a Superboy wiedział, że jest klonem. Byli nawet czczeni jako nowi mesjasze. Wkrótce prawda wyszła na jaw. Okazało się, że Cyborg był człowiekiem, który potrafił przenosić swoją jaźń do maszyn. Nazywał się Hank Henshaw i obwiniał Supermana za śmierć żony. Eradicator uwierzył, że jest Supermanem, gdy stworzył ciało na jego podobieństwo, a Kal-Ela umieścił w matrycy regeneracyjnej w Fortecy, ponieważ według niego nadal żył.

Eradicator miał rację. Wystawiony na promienie słoneczne w matrycy Clark wrócił do życia, ale jeszcze nie odzyskał swoich mocy. Postanowił jednak pomóc w walce z Mongulem sprzymierzonym z Cyborg-Supermanem. Użył wtedy do walki specjalnej zbroi bojowej. Jednakże to Eradicator pokrzyżował plan złoczyńców chcących zniszczyć Ziemię i obwinić Supermana. Oddał on życie w walce.

Po tych wydarzeniach z pomocą zmiennokształtnej Supergirl uwiarygodniono powrót Clarka Kenta do życia. Przyjęła ona postać reportera uwięzionego w ruinach wieżowca. Superman wyciągnął „Kenta” z pułapki, a Jimmy Olsen nieświadomy podstępu zrobił obojgu zdjęcie, gdy ci stoją jeden obok drugiego. Później Superman zaczął zwalczać sekty czczące jego osobę. W kolejnych miesiącach Steel zrezygnował z kariery superbohatera, a Clark starał się znaleźć jak najwięcej czasu dla Lois. Przeszkodziła mu w tym informacja, że Doomsday został ożywiony przez Cyborg-Supermana i Darkseida. Superman mimo strachu przed potworem stawił mu czoła. Z pomocą Waveridera przeniósł on potwora w daleką przyszłość, na chwilę przed śmiercią wszechświata.

Po powrocie na Ziemię Superman musiał stawić czoła utracie swoich mocy. W czasie eventu „Final Night” Słońce zostało zjedzone przez kosmiczną istotę żywiącą się gwiazdami. Bez żółtego światła moce Clarka zniknęły. Mimo poświęcenia Hala Jordana pod postacią Parallaxa i odtworzenia przez niego Słońca, Człowiek ze Stali nie odzyskał sił. Niepewność związana ze stanem Kenta zmotywowała jego i Lois do zawarcia małżeństwa w jak najszybszym czasie. Gdy różni herosi zastępowali Supermana w Metropolis, on wyjechał na miesiąc miodowy i starał się znaleźć sposób na przywrócenie swoich mocy. Odbyło się to dopiero z pomocą Nowych Bogów. Niestety ciało Clarka zaczęło się zmieniać. Mógł on zmieniać się w istotę z czystej energii, latającego, szybkiego i odpornego na kryptonit Supermana i Clarka Kenta bez jakichkolwiek mocy. Odbyło się to kosztem ogromnej siły fizycznej Kryptonijczyka.

Atak Cyborg-Supermana i Toymana mający na celu zniszczyć nowego Supermana stworzył dwóch złożonych z energii Supermanów. Agresywnego Czerwonego i spokojnego Niebieskiego. Proces ten, oraz transformacja w postać z energii zostały cofnięte w czasie walki z Millenium Giants, którzy uznali Supermana za zagrożenie dla Ziemi. Z pomocą JLA w czasie finałowej walki z Gigantami Superman Red i Superman Blue połączyli się w jedną postać. Superman ten znów czerpał moce z promieni Słońca.

Wkrótce do pracowników Daily Planet dotarła wieść, że Lex Luthor kupił redakcję i postanowił zwolnić wszystkich dziennikarzy i redaktorów. Planet od  teraz miała stać się częścią imperium medialnego LexCom. Zatrudnienie w nowym miejscu znalazła jedynie Lois, co jej się nie podobało. Tymczasem Superman rozważał odrzucenie tożsamości Clarka Kenta. Zaczęły nawiedzać go wizje zagłady, które motywowały go do coraz intensywniejszych patroli. Mimo, że znalazł on czas na nauczanie Superboy’a o Kryptonie, nie pozwolił sobie na przemówienie do rozsądku. Paranoja Supermana sięgnęła szczytu, gdy zaczął budować roboty patrolujące świat i zniszczył budynek Luthora. Człowiek ze Stali był przekonany, że biznesmen produkuje syntetyczny kryptonit, aby go zabić. Dopiero interwencja JLA uświadomiła mu problem. Wtedy ONZ wypowiedział wojnę Supermanowi. Okazało się także, że Supermanem manipuluje Dominus, demon dążący do zniszczenia świata. Przeciwnik został wtrącony do Phantom Zone, ale świat przestał ufać Supermanowi. Tymczasem Lois Lane dobiła targu z Luthorem. Napisała artykuł ujawniający tajemniczą zbrodnię biznesmena, ale obiecała zniszczyć tekst. W zamian Lex miał sprzedać Daily Planet Bruce’owi Wayne’owi za jednego dolara. Wayne z powrotem zatrudnił wszystkich dawnych pracowników redakcji.

Luthor nie mógł pozwolić sobie na czarny PR. W związku z wydarzeniami z No Man’s Land i Final Night został okrzyknięty bohaterem, a Amerykanie wybrali go na prezydenta. Wieść ta bardzo zmartwiła Clarka, gdy okazało się, że Luthor znów wszedł w posiadanie pierścienia z kryptonitu, a Batman posiadał fałszywy minerał. W rządzie Luthora znalazło się wielu bohaterów oraz prominentnych postaci świata DC. Na przykład Amanda Waller została sekretarzem do spraw metaludzi.

Tymczasem Clark i Lois wyruszyli w podróż w czasie na Krypton, aby odkryć prawdę o planecie. Okazało się, że Jor-El okłamał syna w nagraniach, aby ten bardziej związał się z Ziemią. Krypton był utopią. Małżeństwo opuściło jednak planetę pod wpływem fanatycznego Generała Zoda. Zabrali oni ze sobą Krypto, psa Elów. Kolejnym przybyszem z Kryptona była prawdziwa Kara Zor-El. Przybyła ona na Ziemię w podobnej rakiecie, co jej kuzyn i zajęła miejsce Matrix z Pocket Universe. Ta stała się wcześniej Aniołem Ognia.

Wkrótce potem doszło do zabójstwa Maxwella Lorda przez Wonder Woman, oraz zniszczenia Watchtower, siedziby JLA. Superman, Batman i Wonder Woman spotkali się na jej ruinach, ale trójka bohaterów pokłóciła się o swoje przekonania i każde odeszło w swoją stronę. Całe zajście obserwowali Superman i Lois Lane z Earth-Two, Alexander Luthor z Earth-Three i Superboy Prime. Przetrwali oni Kryzys na Nieskończonych Ziemiach i obserwowali New Earth ze swojego kieszonkowego uniwersum. Lois była wówczas w bardzo złym stanie, według Alexandra przez brak kontaktu z Earth-Two. Zmotywowało to Kala-L do odtworzenia dawnej rzeczywistości, która jego zdaniem była lepsza niż główna Ziemia. Cała czwórka uciekła na New Earth. Wszystko to było jednak częścią planu Alexandra, który szukał „idealnej Ziemi”. Już po opuszczeniu kieszonkowego uniwersum potajemnie zaczął on zlecać działania swojemu Secret Society of Super-Villains. Aby odwrócić uwagę bohaterów, zrzucili oni Chemo na Blüdhaven. Superman ruszył na pomoc wyrzucając potwora w kosmos. Tymczasem Luthor z Earth-Three zaczął przywracać kolejne Ziemie i łączyć je ze sobą. Na Earth-Two Superman usłyszał krzyk. Okazało się, że Lois zmarła w ramionach Kala-L.

Clark udał się tam, aby skonfrontować się ze swoim starszym odpowiednikiem. Ten obarczył Kal-Ela o śmierć swojej Lois. Supermani stoczyli ze sobą pojedynek w Metropolis z Earth-Two. Dopiero Wonder Woman zdołała rozdzielić herosów i uświadomić im, że Alexander Luthor manipulował starszym Supermanem. W tym samym czasie Superboy pokrzyżował plany Alexandra, ale zginął z ręki Superboy’a Prime. Ten osaczony przez starszych Supermanów postanowił uciec w kosmos i zniszczyć cały wszechświat, uderzając w jego centrum, Oa. Pościg poprowadził trzech Kryptonijczyków w pobliże czerwonego słońca Kryptona, gdzie Kal-El stracił moce, a Kal-L i Superboy Prime stoczyli walkę otoczeni Kryptonitem. Superman z Earth-Two zginął, a oszalałego Superboy’a Green Lanterni uwięzili w pobliżu czerwonej gwiazdy. Superman, Batman i Wonder Woman postanowili odsunąć się w cień na rok i przemyśleć swoje postawy. W tym czasie Clark odzyskał swoje moce i powrócił do roli Supermana.

Wtedy na Ziemię trafiła rakieta z Kryptona, w której znajdował się mały chłopiec. Superman przygarnął go z Lois i nadał mu imię Christopher. W tym samym czasie z Phantom Zone uciekł Generał Zod będący ojcem Christophera. Lor-Zod odrzucił jednak swego ojca. Mimo to, gdy ten został pokonany, zdecydował się na podróż do Phantom Zone, by powstrzymać Generała przed podbojem Ziemi.

Ciosem dla Clarka była śmierć jego przybranego ojca, Jonathana. Zmarł on na zawał, gdy Brainiac w czasie jednej z potyczek przeczytał myśli Supermana i wysłał pociski na farmę Kentów. Nikt nie ucierpiał w wybuchu, ale szok zabił staruszka. W wyniku tego samego starcia miasto Kandor znalazło się na Biegunie Północnym. Wraz z nim na Ziemię trafiło sto tysięcy Kryptonijczyków. Superman postanowił pomóc pobratymcom w zasymilowaniu się na Ziemi, ale niewielu z nich było zainteresowanych współpracą z ludźmi. Mimo to Zor-El, przywódca miasta, ojciec Kary i stryj Clarka uformował specjalną grupę bojową mającą za zadanie wtrącenie do Phantom Zone wszystkich wrogów Człowieka ze Stali. Współpraca układała się źle: członkowie służb Kandoru zamordowali kilku policjantów przy aresztowaniu Parasite’a. W tym samym czasie generał Sam Lane zwerbował Luthora, Metallo i Reactrona do walki z „inwazją kosmitów”. W oparciu o technologię Brainiaca Lex stworzył armię zabójczych robotów, a dwaj pozostali złoczyńcy przemycili do Kandoru kryptonit. Zor-El został wówczas zamordowany. Oliwy do ognia dodała interwencja Justice League i Justice Society szukających winnych morderstw na policjantach.

Rozwiązaniem problemu okazało się utworzenie z pomocą technologii Brainiaca „Nowego Kryptona”, nowej planety w Układzie Słonecznym, która znajdowałaby się zawsze naprzeciw Ziemi, ukryta za Słońcem. Tam został przeniesiony Kandor. Superman dostał zakaz pojawiania się tam. Alura, żona Zor-Ela została nową przywódczynią Kandoru, ale postanowiła uwolnić z Phantom Zone Zoda. Generał miał pomagać jej w zarządzaniu planetą. Wkrótce nastawienie Alury do bratanka zmieniło się. Zaproponowała ona Kal-Elowi przybycie na Nowy Krypton. Jedynym warunkiem kobiety było porzucenie tożsamości Supermana. Clark przystał na ten warunek i stał się zwyczajnym obywatelem. Ze względu na posiadane doświadczenie prędko został on przeniesiony do pracy w sztabie wojskowym. Jako komandor Kal-El stał się bliskim współpracownikiem Zoda. Mimo to został on oskarżony o zdradę stanu, ponieważ pomógł Korpusowi Zielonych Latarni wytropić niebezpiecznego mordercę i pozwolił na ukaranie go Strażnikom. Trybunał skazał Clarka na śmierć, ale Zod postarał się o jego ułaskawienie. Wkrótce Generał został ranny w zamachu, a jego sprawca, fanatyczny Ral-Dar zbiegł na Ziemię. Zmusiło to Kal-Ela do powrotu do postaci Supermana.

Na Ziemi Superman śledził Ral-Dara, ale obaj wpadli w pułapkę generała Lane’a i jego oddziału do walki z Kryptonijczykami. Żołnierze zamordowali zamachowca, a Kal-El zabrał jego ciało na Nowego Kryptona. Po powrocie Clark tymczasowo został mianowany generałem i przejął obowiązki rannego Zoda. Musiał zmierzyć się z kryzysem dyplomatycznym z Thanagarem. Kryptonijczycy i Thanagarianie walczyli o prawa do zasiedlenia księżyców Jowisza. Po osiągnięciu kompromisu w sprawie kolonii Zod powrócił do służby, a Kal-El postanowił zaangażować się w zmianę systemu rządów na Kryptonie i uczynienie go bardziej przyjaznym dla obywateli.

Wkrótce potem Nowego Kryptona zaatakował Brainiac. Działania Zoda, które przyniosły więcej szkody niż pożytku skłoniły Clarka do powrotu do roli Supermana i odejścia z armii. Kal-El zdołał dostać się na pokład statku androida, ale został tam zaatakowany przez Luthora za pomocą kryptonitowego lasera. Przestępcy postanowili torturować bohatera. Mimo to Superman uwolnił się i z pomocą Mon-Ela zaczął niszczyć roboty Brainiaca. W walkę zaangażował się także Legion of Super-Heroes. Nie pomogli oni wiele i android znów pomniejszył Kandor. Supermana z kolei wyrzucił ze statku. Gdy heros wrócił na pokład i szukał butelki z Kandorem, Zod i jego oddział walczył z najeźdźcą na własną rękę. Miasto zostało uratowane; zajęli się nim Supergirl i Brainiac 5. Clark przyłączył się do walki z Brainiacem. Potyczkę przerwało powiększenie się jednego z miast i uszkodzenie statku, na którym toczyła się potyczka.

Statek kosmiczny znalazł się na kursie kolizyjnym z Kandorem. Mon-El i Legion of Super-Heroes ruszyli na pomoc miastu, a Superman, Superboy i Supergirl zajęli się spadającym pojazdem. Zadanie się powiodło, ale Clark został ciężko ranny. Uratowała go transfuzja krwi od Superboy’a i naświetlenie promieniami Słońca. W tym czasie podjęto decyzję o osądzeniu Brainiaca, który został zabrany przez Legion do XXXI wieku. Luthor okazał się być tylko mechaniczną podróbką wysłaną przez prawdziwego Lexa.

Po tych wydarzeniach okazało się, że Zod zbierał przez cały czas środki do zaatakowania Ziemi i zniszczenia Supermana. W wyniku walk Zod trafił do Phantom Zone, a Clark uzmysłowił sobie, że stracił kontakt ze zwykłymi ludźmi i przestał być bohaterem. Aby powrócić do korzeni, postanowił on przebyć pieszo drogę od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do zachodniego. W czasie podróży odwiedzał różne miasta i starał się pomóc ich mieszkańcom. W Detroit za pomocą pozaziemskiej technologii próbował odbudować przemysł i zmniejszyć bezrobocie w mieście. W międzyczasie Batman starał się odwieść Clarka od pomysłu podróży wierząc, że jego przyjaciel przechodzi przez załamanie nerwowe.  Później wszedł on w konflikt z Lois. Jego żona napisała artykuł, który przyczyniłby się do zamknięcia pewnej fabryki. Mąż odwiódł ją od tego tłumacząc, że od działania zakładu zależy byt mieszkańców pobliskiego miasta.

W walce z depresją Supermana wspierał także Superman Squad, drużyna złożona z Ludzi ze Stali z przyszłości. Chcieli oni uświadomić herosowi jak ważne i trwałe będzie jego dziedzictwo. Dużą dawkę optymizmu dostarczył mu Flash przedstawiając mu jak ważni są dla niego inni biegacze. Ważnym przystankiem na drodze Supermana okazało się Las Vegas. Tam bohater stoczył walkę z Livewire, której dał szansę na naprawienie błędów, oraz poznał idola z dzieciństwa, herosa zwanego Iron Munro. Po zakończeniu podróży i pokonaniu depresji wraz z Livewire, Munro, Steelem, Superboy’em, Supergirl i Super-Chiefem utworzył Supermen of America. Drużyna w przyszłości miałaby przekształcić się w Superman Squad.

Superman i Lois Lane z New Earth mimo działania Flashpointu znaleźli się na Prime Earth. Stało się tak, ponieważ Lois i Clark znaleźli się w Gotham City, gdy to zostało porwane przez Brainiaca i przekazane pod opiekę Telosowi. Ten odebrał moce wszystkim bohaterom obecnym w mieście i więził przez rok. W tym czasie na świat przyszedł syn Kentów, Jonathan. Clark wkrótce odzyskał siły i musiał zmierzyć się z bohaterami z innych rzeczywistości. Wkrótce oni i Telos pomogli mu w pokonaniu Deimosa, nowego opiekuna porwanych miast. Jego śmierć z ręki Hala Jordana opętanego przez Parallaxa spowodowała rozpadanie się multiwersum. Brainiac zgodził się na opanowanie sytuacji, ale ktoś musiał cofnąć się w czasie i powstrzymać Pierwszy Kryzys. Zadania podjęli się Kentowie, Supergirl, Flash i Hal Jordan. Nie wiadomo co się stało w przeszłości, ale misja została wykonana. Rodzina Kentów trafiła na Prime Earth, gdzie wychowali oni Jona ukrywając się.

Superman z Prime Earth

Gdy naukowiec Jor-El odkrył, że Krypton ulegnie zniszczeniu, postanowił uciec wraz z rodziną do Phantom Zone i po prostu przetrwać. Okazało się, że nie jest to możliwe przez przebywających w strefie przestępców. Wobec tego Jor i Lara zostali na Kryptonie, a swojego maleńkiego synka, Kal-Ela umieścić w rakiecie i wysłali na Ziemię. Chłopca znalazła i wychowała para farmerów z Kansas, Jonathan i Martha Kent. Aby zmylić tajne służby zostawili oni rakietę, a do środka włożyli martwe, zdeformowane cielę, które chcieli zakopać w ziemi. Małżeństwo nadało dziecku imię Clark i nauczyło je niesienia pomocy innym. Clark poznał prawdę o swoim pochodzeniu od Jonathana i była to ostatnia rzecz jaką od niego słyszał. W dniu balu maturalnego Clarka Kentowie zginęli w wypadku samochodowym. Młody Kent postanowił rozpocząć nowe życie w Metropolis. Sprzedał farmę, a sam wyjechał by zostać dziennikarzem.

Clark rozpoczął pracę w redakcji dziennika Daily Star. Jednocześnie zaczął pomagać ludziom jako Superman. Nosił wówczas koszulki z nadrukowanym symbolem, takim samym jak na rakiecie, która przywiozła go na Ziemię. Po pół roku zaczął on interesować się działalnością nieuczciwego biznesmena Glena Glenmorgana. W tym samym czasie Supermanem zaczął interesować się rząd. Z pomocą Lexa Luthora generał Sam Lane schwytał Supermana, aby poznać sekret jego pochodzenia. Clarkowi udało się uciec Lane’owi i wykraść rakietę z Kryptona, którą posiadał rząd. Badanie statku kosmicznego wysłało sygnał do Kolekcjonera Światów, który ruszył w stronę Ziemi. Swój udział miał w tym sam Luthor.

Walka z Kolekcjonerem potoczyła się o zabutelkowany Kandor i pomniejszoną dzielnicę Metropolis, New Troy. Clark nie tylko ocalił oba miasta, ale także zdobył kryptonijską zbroję, która służyła mu za nowy strój. Po powiększeniu New Troy na właściwym miejscu Superman ogłosił, że pochodzi z kosmosu, ale opowiedział się po stronie Ziemian i dobra. W późniejszym czasie DNA Kal-Ela wpadło w ręce organizacji NOWHERE i Luthora. W wyniku eksperymentów nad materiałem genetycznym w ciągu kolejnych lat narodzili się Superboy i Bizarro.

Wkrótce zagrożona została tożsamość Clarka Kenta, dlatego upozorował on swoją śmierć i zaczął żyć jako Johnny Clark i rozpoczął pracę strażaka. Johnny także „zginął” w czasie potyczki z Captainem Cometem. Z pomocą Supermanowi przyszła właścicielka jego mieszkania, pani Nyxly. Okazało się, że zna ona tożsamość Człowieka ze Stali i pochodzi z Piątego Wymiaru. Nie tylko usunęła fakt śmierci młodego reportera, ale także ostrzegła go przed Lordem Vyndktvx, który manipulował wydarzeniami z życia Clarka, alby go zniszczyć. Superman pokonał go z pomocą Susie, kuzynki Lois Lane. Dziewczyna miała parapsychiczne zdolności, które umożliwiły jej skłonienie całej ludzkości do wypowiedzenia swoich imion wspak. To przepędziło Vyndktvxa do ucieczki do Piątego Wymiaru, gdzie został aresztowany.

W międzyczasie Superman poznał innych superbohaterów, z którymi utworzył Justice League. Ich pierwszą wspólną sprawą była walka z Darkseidem, którego siły zaatakowały Ziemię. Wkrótce potem Superman i Wonder Woman zostali parą.

Clark zaczął pracować dla Daily Planet. Był zadowolony z tego, jak wyglądało jego życie do czasu, aż redakcji nie wykupił Morgan Edge. Zmienił on styl prowadzenia gazety i Kent na krótko zrezygnował z pracy. Jako Superman musiał z kolei zmierzyć się z H’Elem, Kryptonijczykiem chcącym uratować Krypton. Jak się okazało chciał on cofnąć się w czasie dzięki Fortecy Samotności i nie dopuścić do katastrofy. Ceną był jednak Układ Słoneczny. Clark nie mógł na to pozwolić i z pomocą Superboy’a i Justice League pokonał H’Ela.

Innym kosmitą, którego spotkał Superman był Wraith. Współpracował on z rządem USA i dysponował mocami podobnymi do tych Clarka. Obaj herosi razem pokonali złą organizację Wniebowstąpienie. Niestety później okazało się, że gatunek Wraitha przybył na Ziemię, aby ją podbić. Superman liczył na pokonanie najeźdźców w pojedynkę, ale Wraith postanowił poświęcić życie za Ziemię niszcząc swój gatunek, a także siebie za pomocą broni opracowanej przez Luthora.

Niedługo potem do Clarka dotarła wieść, że H’El nie tylko przeżył walkę z ziemskimi herosami, ale także odtworzył Krypton. Z pomocą Faory Clark cofnął się w czasie, aby powstrzymać szalonego Kryptonijczyka. Zaprowadzenie zmian w przeszłości mogło doprowadzić do zniszczenia całego Wszechświata. Na miejscu Clark spotkał swoich rodziców, a także tajemniczego mężczyznę wiedzącego, że Superman pochodzi z przyszłości. Był to Jor-El z alternatywnej linii czasowej. Znał on skutki działań H’Ela i postanowił go powstrzymać. Połączyli oni swoje siły i pokonali przeciwnika. Niestety w teraźniejszości okazało się, że Superboy zginął w walce z H’Elem.

Aby powstrzymać toksynę roznoszoną przez Doomsday’a, Superman rozerwał potwora i superoddechem wchłonął wszystkie zarazki. Te zaczęły wchodzić w interakcję z ciałem Clarka i zmieniły go w kolejnego Doomsday’a. Superman przestał kontrolować swoje moce, więc rząd uznał go za swojego wroga. Do walki z nim zostali wysłani Metallo i Atomic Scull. Mimo pomocy Steela, złoczyńcy zdołali naświetlić Supermana kryptonitem. Przyśpieszyło to przemianę w „SuperDooma”. Wonder Woman zabrała go w kosmos, aby tam przeczekał czas potrzebny na znalezienie pomocy. Zachował on jednak resztki świadomości i gdy dowiedział się o inwazji Brainiaca na Ziemię zdołał on wrócić do domu i stanąć do walki z androidem. Po zwalczeniu zagrożenia Justice League usunęła z atmosfery Ziemi kryptonit, co przywróciło Clarka do normalnego stanu. Ostatecznie Supermana wyleczyła dopiero technologia Brainiaca, którą wykradziono w czasie drugiej inwazji.

Superman odkrył nową moc. W czasie walki z Ulyssesem wyzwolił on całą swoją moc w wybuchu, ale stracił moce na 24 godziny. Dodatkowe komplikacje wywołała absorpcja promieni słonecznych z tajemniczego źródła na Apokolips. Okazało się, że te zabijają Człowieka ze Stali. Superman postanowił poszukać zastępcy, który będzie bronił Ziemi po jego śmierci. Oprócz tego zwrócił się on do Lois Lane z prośbą o ujawnienie światu jego tożsamości. Ostatnie chwile chciał spędzić z Dianą, ale przeszkodził im w tym Energy Superman niszczący Metropolis. Do walki z nowym zagrożeniem stanął także Batman i tajemniczy Superman w czarnym stroju. Ostatecznie Clark zabrał Energy Supermana w kosmos, gdzie wykończył go za pomocą wybuchu energii. Wkrótce potem Kal-El spadł na Ziemię. Ostatnie słowa zwrócił do Supermana w czerni. Poprosił go o przejęcie jego roli. Chwilę po tym Superman z Prime Earth zmarł, a jego ciało rozsypało się w proch. Nowym Supermanem  został Clark Kent z New Earth.

Superman w Rebirth

Po śmierci Supermana Clark z New Earth postanowił go wskrzesić. Nie było to możliwe, ponieważ na Prime Earth nie istniała kryptonijska technologia zdolna do odtworzenia ciała. Wobec tego Clark przekazał prochy swojego odpowiednika Lanie Lang. Zostały one pochowane w Smallville, a Clark po raz kolejny został Supermanem.

Pierwszą przygodą „nowego Supermana” była walka z Doomsday’em. Pomógł mu w niej Lex Luthor w specjalnej zbroi. Chciał on przejąć rolę Supermana, aby oddać hołd bohaterowi. Zamiast tego spotkał się on z nieufnością Clarka. W tym samym czasie okazało się, że istnieje w 100% ludzki Clark Kent. Superman przebadał jego ciało, ale sprawę skomplikował fakt, że tajemniczy Clark zakochał się w Lois, która zajęła miejsce swojego zmarłego odpowiednika z Prime Earth. Okazało się, że nie był to Clark Kent a Mr Mxyzptlk. Zniszczył on farmę, na której mieszkali Kentowie i porwał ich syna Jonathana. Okazało się, że Mxyzptlk był więziony przez Mr Oza, a teraz mścił się za to, że nikt go nie uratował. Wyszło także na jaw, że Flashpoint podzielił Supermana na dwie połowy; Superman z New Earth był tylko częścią, która uratowała Jona razem z esencją zmarłego Supermana i zjednoczyła się z nim. Tak powstał kompletny Superman. Do tego życiorysy obu herosów nałożyły się na siebie i dla wszystkich zawsze istniał tylko jeden Superman.

Okazało się także, że mały Jon posiadał moce takie jak jego ojciec. Od tego momentu Clark poświęcał dużo czasu na szkolenie swojego syna. Przekonała go do tego potyczka z Eradicatorem i incydent z Damianem Wayne’em. Robin porwał Jona, czym uświadomił Supermanowi i Batmanowi, że jako przyszli bohaterowie ich dzieci muszą nauczyć się współpracy. Rozpoczęło to serię testów, a także przyjaźń Jona i Damiana.

Szokiem dla Clarka był fakt, że tajemniczy Mr Oz był tak na prawdę Jor-Elem, jego ojcem. Z pomocą kryształów z Fortecy Samotności pokazał on Clarkowi, że „tajemnicza siła zdolna do manipulowania rzeczywistością” przeniosła go na Ziemię. Trafił na Bliski Wschód, gdzie zajęła się nim biedna rodzina nękana przez lokalnego watażkę. Jor-El wykorzystał moc czerpaną ze Słońca do pomszczenia swoich wybawców. Potem teleportowano go w tajemniczą przestrzeń, gdzie obserwował ludzkość i stracił do niej szacunek.

Jor-El był przekonany o nadchodzącej zagładzie Ziemi, dlatego postanowił przekonać syna i jego rodzinę do ucieczki. Nie udało mu się to, stoczył nawet walkę z Clarkiem. W jej trakcie okazało się, że Oz był cały czas wystawiony na działanie kryptonitu, który utknął w jego oku i wpływał na jego osądy i sposób myślenia. Gdy to wyszło na jaw, niebieska siła znów go teleportowała zostawiając Supermana samego.

Po tych wydarzeniach Superman musiał zmierzyć się z Rogolem Zaarem. Kosmita twierdził, że zniszczył Krypton, i polował na ocalałych Kryptonijczyków. Włamał się on do Fortecy i zniszczył Kandor. Dopiero Supergirl zdołała wysłać go do Phantom Zone i zakończyć jego polowania na herosów. W tym samym czasie powrócił Jor-El, który zabrał Lois i Jona w podróż po kosmosie. Lois wróciła zostawiając syna z dziadkiem. Mimo to jakiś czas później Jon uciekł od Jor-Ela lecąc samemu na Ziemię. Przez dylatację czasu przez krótki czas postarzał się o kilka lat i powrócił jako nastolatek. Twierdził, że ojciec Clarka to szaleniec.

Moce Supermana

Superman posiada ogromną wytrzymałość (m.in. niewrażliwość na uderzenia, pociski czy wybuchy). Posiada zdolność do lotu oraz szybkiego poruszania się. Dodatkowo cechuje się ogromną siła. Wyszczególnić można umiejętności takie jak termowizja, laser z oczu, zamrażający oddech czy zaawansowany słuch potrafiący usłyszeć głos każdego mieszkańca ziemi oddalonego w znacznej odległości od Supermana.

Słabości Supermana

Największa słabością Supermana jest zielony kryptonit, który nie tylko potrafi osłabić Supermana, ale przy dłuższym kontakcie nawet go zabić. Drugą co do wielkości słabością jest czerwone słońce, które pozbawia Kryptończyka mocy. Również Superman jest bezsilny wobec magii.