Od czego zacząć czytać komiksy z Flashem?

Nie łatwym zadaniem jest zarekomendowanie komiksów, od których warto zacząć poznawanie komiksowej postaci „żyjącej” od blisko 80-lat. Przez lata obrodziło tyloma komiksami, że można się w nich brać kompiele i zapełnić nie jeden basen. Sytuacja z Flashem jest o tyle złożona, że pojawiło się mnóstwo speedsterów przejmujących tytuł, a sam Barry grał ważniejsze role w nie jednym wydarzeniu. Rekomendowane pozycje skrócę wyłącznie do komiksów dostępnych w polskiej wersji językowej. Komiksy, dzięki którym poznacie podstawowe fakty i będziecie na bieżąco z najważniejszymi informacjami.

Flash: Rok Pierwszy

Jeśli szukać początków Flasha (Barry’ego), to najlepiej tutaj. Jak nazwa komiksu wskazuje, mówimy o pierwszym roku działalności speedstera. Pozycja przybliżająca współczesnę genezę bohatera oraz dobrze traktująca jego pierwsze kroki w tym świecie. Są nieścisłości w odniesieniu do faktycznych początków Barry’ego, ale hej, mówimy o współczesnym ukazaniu bohatera. Różnice są zrozumiałe.

Flash: Rok pierwszy” ukazał się w polskiej wersji językowej dzięki wydawnictwu Egmont.

Flash: Odrodzenie

Był czas, kiedy wydawnictwo na dłużej żegnało się z ikonicznymi bohaterami, przekazując tytuły ich podopiecznym. Złoty okres komiksu, który raczej nie wróci. Barry zniknął z kart komiksu po poświęceniu w „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”, na moment wracając w „Ostatni kryzys”. Prawilny powrót bohatera nastąpił po 20-stu latach w „Flash: Odrodzenie”. Myślę, że jest to najlepsza pozycja, od której warto zacząć czytać Flasha. Komiks mocno eksploruje świat speedstera – klasyczna geneza, najważniejsi członkowie tzw. Flash Family, najważniejsze relacje, właściwe ugryzienie mocy speedstera i jego źródła, duża rola ikonicznego przeciwnika Flasha i gościnne występy najważniejszych innych przeciwników. Świeży czytelnik może czuć się przytłoczony ilością informacji na raz, ale uwierzcie, że tą pozycją dotkniecie wszystkiego, co powinniście znać. Osobiście zacząłem poznawać Flasha od tego komiksu. Wyszło mi to na dobre.

Flash: Odrodzenie” ukaże się w polskie wersji językowej jako 6 numer kolekcji „DC Bohaterowie i Złoczyńcy” od Hachette.

*Przed lekturą komiksu powinniście poznać historię „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach” oraz „Ostatni Kryzys”.

Flashpoint

Najpopularniejsze wydarzenie w świecie DC, którego sprawcą jest Barry Allen. Alternatywna rzeczywistość utworzona w skutek zabawy w czasie. Wydarzenia ogromnego kalibru, które na zawsze odmieniły komiksowy świat DC. Możecie olać tę pozycję i bezpośrednio przejść do komiksów z czasów New52 lub Rebirth, ale nie polecam tego. Jak poznawać Flasha, to od podstaw. Podstaw wprowadzających w inne rzeczywistości.

Flashpoint” ukazał się w polskiej wersji językowej dzięki wydawnictwu Egmont.

Seria „Flash” z Nowe 52

Flash był jedną z najlepszy serii wydanych za czasów „New52” – nowego, świeżego podejścia do komiksów DC skierowanych do nowych czytelników. Mówimy o rzeczywistości powstałej w skutek konsekwencji Flashpointu. Seria z New52 dobrze traktowała bohatera, wprowadzając szereg nowych motywów (i niestety wiele wymazując wiele starych np. rudowłosy Wally). Mnóstwo motywów trwale wpisało się w świat speedstera, co zostało wykorzystane w serialu „The Flash” od The CW.

Komiksy „The Flash” z Nowe 52 ukazały się w polskiej wersji językowej dzięki wydawnictwu Egmont. Niestety Egmont nie wydał wszystkich komiksów z tej serii, szkoda.

Seria „Flash” z DC Odrodzenie

Moja ulubiona seria z przygodami szkarłatnego speedstera. Willamson stworzyl bardzo długą i spójną historię rozwijającą się swoim tempie. Nowe elementy trwale wpisujące się w kanon (wykorzystane w serialu „he Flash” np. wątek z mocami). Willamson w przeciwieństwie do Manapula (Nowe 52) nie był wypięty na przeszłość starając się z czasem przywrócić charakterystyczne elementy ze świata Flasha. Wyszło dobrze.

Choć seria z DC Odrodzenie jest dobrym miejscem, żeby zacząć poznawać Flasha, polecam do niej podchodzić po wcześniejszym poznaniu „Flashpoint” oraz „Nowe 52” – nawet w oparciu o streszczenia.

Komiksy „The Flash” z DC Odrodzenie ukazały się w polskiej wersji językowej dzięki wydawnictwu Egmont.